Zprávy | Z archivu rubriky


Městský soud v Praze vyhlásil moratorium na majetek sklářské skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT), která je kvůli nedostatku provozního kapitálu od 22. září v insolvenčním řízení. Majitelé skupiny podali žádost o ochranu před věřiteli nejen pro BCT, ale i pro dceřiné společnosti Crystalex Nový Bor a Sklárny Kavalier Sázava.

Moratorium na majetek poskytuje firmám prostor překonat úpadek a dohodnout se s věřiteli, ale především jim umožňuje udržet v chodu výrobu. Dodavatelé totiž po dobu moratoria nemohou vypovědět smlouvy na dodávky energií, surovin nebo služeb, které před jeho vyhlášením trvaly alespoň tři měsíce. Moratorium na majetek sklářských společností platí po dobu tří měsíců a soud ho může prodloužit ještě o 30 dní, souhlasit však musí většina věřitelů. Sklárny Kavalier a Crystalex se tímto způsobem snaží vlastníci udržet v chodu. Výrobu v dalších dvou závodech, Sklo Bohemia Světlá nad Sázavou a Sklárny Bohemia v Poděbradech, zastavily a jejich pracovníci jsou většinou doma.

BCT patří k desítce největších sklářských firem na světě, loni uskutečnila zakázky za 5,5 miliardy korun. Majetkově je spřízněná se společností Porcela Plus. Případným krachem skupiny je ohrožena práce pro 7000 lidí. V regionech jsou ale vážně ohroženy také firmy, které byly na skláře a výrobce porcelánu navázány, jako třeba dodavatelé obalů. Vláda ve středu na svém zasedání rozhodla, že uvolní několik milionů korun pro regiony, které zasáhne zrušení skláren. Podle premiéra Mirka Topolánka se tak stane formou účelových dotací na dopravní obslužnost a rekvalifikace propuštěných zaměstnanců. Podle předsedy odborového svazu skla a bižuterie Vladimíra Kubince však rozhodnutí vlády vůbec neodpovídá vážnosti situace. Vláda ji podle něho zřejmě nepochopila. Stát by měl podle něho aktivně vstoupit do jednání s majiteli a bankami.

Hlavní město nesouhlasí se jmenováním Martina Červíčka do funkce nového šéfa pražských policistů. Na mimořádném zasedání bezpečnostního výboru magistrátu to řekl pražský primátor Pavel Bém (ODS). Hlavní město chce nyní ministerstvo a policejní prezidium vyzvat k vyhlášení řádného a transparentního výběrového řízení. Bém na zasedání výboru vyjádřil pochybnosti nad tím, zda Červíček splňuje základní požadavky na řízení pražské policie. Všem členům napříč politického spektra se nelíbí, že Červíček nemá dostatečné zkušenosti s řízením. "Nic pořádně neřídil, nemá zkušenosti, vzdělání si dodělává," shrnul své připomínky Bém. Členové výboru nebyli v kritice o nic mírnější, vyjadřovali i pochybnosti nad dosavadním kariérním postupem Červíčka. Policejní prezidium nechtělo názor Prahy komentovat.

"Nikdy jsem neviděl primátora tak rozčileného, jako když se dozvěděl o jmenování," řekl předseda bezpečnostního výboru Pavel Žďárský (ODS). Bémovi a bezpečnostnímu výboru se také nelíbí, že s nimi nikdo nekonzultoval odvolání Petra Želáska. O jmenování Červíčka se podle nich vedení magistrátu dozvědělo před čtyřmi dny, kdy již bylo vše rozhodnuto. Nového ředitele pražských policistů ve středu oficiálně představil policejní prezident Oldřich Martinů. Šestatřicetiletý Červíček od léta loňského roku působil jako šéf dopravní policie a předtím vedl kriminální policii v Náchodě.