Zprávy | Z archivu rubriky


Společnosti Karlovarský porcelán (KP) se podařilo i přes chybějící finance, která postrádala v pátek, zajistit dodávky elektřiny a plynu i pro tento týden. Zabránila tak katastrofickému scénáři, podle něhož se mohly linky v pondělí zastavit. Vyhráno ale zdaleka není, společnost čeká doslova na každou korunu, která se objeví na účtu. ČTK o tom informoval insolvenční správce KP Tomáš Čermín. Zaručit se za to, jestli bude v pátek na výplaty mezd za září nebo zda KP pojede opravdu celý týden, Čermín nemůže. Podle něho se situace mění ze dne na den a někdy i z hodiny na hodinu. Když naposledy porcelánka lidem vyplácela mzdy, ještě téhož dne ráno si Čermín myslel, že k tomu ani nedojde. A pak se podařilo peníze sehnat. "Takže jak na tom budeme před pátečním výplatním termínem, to nyní opravdu nevím," uvedl.

Karlovarský porcelán už od října udržuje výrobu doslova z týdne na týden. Každý pátek se mu vždy podařilo zaplatit dodávky plynu a elektřiny na dalších sedm dní. V současnosti ale už například největší závod v Nové Roli nevyrábí na plnou kapacitu. Produkce se snížila zhruba o 30 procent. Jak Čermín uvedl, je to kvůli omezeným dodávkám surovin. Jejich dodavatelé požadují okamžitě platby v hotovosti a zdroje KP jsou velmi omezené. Předsedkyně odborů v KP Marcela Dubová uvedla, že zaměstnanci v uplynulých dnech dostali zbývajících 25 procent ze mzdy za září. Firma jim tak dluží za tento měsíc ještě pět procent.

Ve Vojenském historickém ústavu (VHÚ) v Praze bude od úterý v rámci expozice Mobilizace 1938 vystaven československý tank Škoda LT vz 35. Deset tun vážící stroj byl s pomocí těžké techniky usazen na nádvoří ústavu. Tank, který byl do Česka před nedávnem přepraven ze Spojených států, dosud nese stopy poškození z bojů druhé světové války. Zájemci ho mohou vidět do dubna, poté bude odvezen do vojenského muzea v Lešanech a zrestaurován. Na tanku jsou dobře patrné zásahy od těžkého kulometu. Míru poškození, kterou utrpěl v boji, bude prý možné přesně zjistit až v průběhu opravy. "Dnes už mohu říci, že motor i převodovka jsou v poměrně dobrém stavu, což je velmi pozitivní," řekl ředitel VHÚ Aleš Knížek. V budoucnu by měl být zprovozněný tank součástí vojenských přehlídek a dalších oslavných akcí. Tank vyvinula plzeňská Škodovka a ve druhé polovině třicátých let byl vyroben v ČKD. Československé armáda jej začala používat od 15. září 1937. Při mobilizaci byl nasazen v jižních Čechách, po okupaci byl zařazen do výzbroje německé armády. Tanky Škoda LT 35 se zúčastnily bojů v Polsku, Francii a byly nasazeny i na východní frontě. Do dnešního dne se zachovalo jen pět kusů. Americkou armádou ukořistěný tank byl v roce 1945 odvezen přímo z továrny plzeňské Škodovky. Od padesátých let byl umístěn v tankovém muzeu v americkém Aberdeenu. Po jednáních od loňského podzimu jej americká vláda darovala letos v létě České republice. Tank byl nejprve přepraven na lodi z Baltimoru do Hamburku, poté pomocí tahače před čtrnácti dny přepraven do vojenského muzea v Lešanech. Zde byl prohlédnut a zakonzervován. Z Lešan byl odvezen na pražský Žižkov.

Zákony, které prosazuje ministerstvo zdravotnictví ve druhé části zdravotnické reformy, se nejspíš na žádost lidovců budou měnit. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) a jeho vládní kolega a předseda KDU-ČSL Jiří Čunek se na tom dohodli v Brně. Julínek by měl upravit jeden ze zákonů například v otázce potratů. Na konkrétních změnách se ministři dohodnou v úterý, kdy se sejdou znova na dalším jednání, řekl novinářům po schůzce Čunek.

Lidovci mají výhrady například k zákonu o specifických zdravotních službách. "Tam jsme se s panem ministrem dohodli, že všechny záležitosti, ve kterých my máme výhrady svědomí a jsou zásadně proti našim křesťanským principům, tak tyto budou ze zákona odstraněny," uvedl Čunek. Kdyby zůstaly v současné podobě, tak by pro ně lidovci určitě nehlasovali, zdůraznil. Podle Julínka se další změny budou týkat například umělého oplodnění. Bude o něj moci žádat jen pár. Zákon také upraví nakládání se zbylými embryi, uvedl ministr. "Požadavky KDU-ČSL jsem ochoten zohlednit v kompromisech, ale to musí taky rozhodnout i další koaliční partner, a to jsou zelení," řekl Julínek. Dodal, že zelení mají oproti lidovcům opačný názor a chtějí zákonem naopak více liberalizovat. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt ČTK řekl, že vedení ministerstva se s lidovci pokusí dojednat také kompromis v otázce poplatků. Čunek na rádiu Impuls uvedl, že do 14 dnů koaličním předsedům předloží lidovecký návrh na snížení poplatků ve zdravotnictví. Domluvil se na tom prý s Julínkem, který údajně připustil, že v této oblasti může dojít k určitým změnám. Lidovci budou vyžadovat hlavně zrušení poplatků u dětí a snížení poplatků za položku na receptu.