Zprávy | Z archivu rubriky


Zástupci senátorských klubů ODS a ČSSD, tedy dvou nejsilnějších frakci, se ve středu dohodli na obsazení funkcí ve vedení a výborech Senátu při zachování principu poměrného zastoupení. Vedení horní komory má být šestičlenné, přičemž v jejím čele zůstane Přemysl Sobotka (ODS). ČSSD bude mít nově dva z pěti místopředsedů v osobách Aleny Gajdůškové a Milana Štěcha. Dvě křesla si ponechá ODS pro Jiřího Lišku a Jiřího Šnebergra a jedno KDU-ČSL pro Petra Pitharta. Výbory mají vést pouze občanští nebo sociální demokraté. ODS, v jejímž klubu je 36 z 81 senátorů, povede pět výborů včetně organizačního, v jehož čele z titulu funkce stojí předseda Senátu. ČSSD, která má díky vítězství v letošních volbách 29 senátorů, pak povede zbývající čtyři výbory - hospodářský, zahraniční, pro veřejnou správu a pro školství a kulturu. ODS zůstanou výbory ústavně-právní, pro záležitosti EU, pro zdravotnictví a sociální politiku a mandátový a imunitní. Sedmičlenný klub KDU-ČSL a šestičlenný Klub otevřené demokracie se kvůli povolebnímu početnímu oslabení budou muset spokojit s posty místopředsedů výborů, získají ale křesla předsedů některých komisí. Ve hře jsou také ještě ještě místa ve stálých delegacích do meziparlamentních orgánů. Jasno by mělo být příští týden, řekl ČTK a deníku Právo předseda senátorů ODS Jiří Stříteský.

Osm českých hokejových legend ocenil Václav Klaus na Pražském hradě zlatou Čestnou plaketou prezidenta republiky. Při přijetí v rámci oslav sta let Českého svazu ledního hokeje byli vyznamenáni Augustin Bubník, Vladimír Zábrodský, Jiří Holík, Vladimír Martinec, Jiří Hrdina, Vladimír Růžička, Dominik Hašek a jako jediný aktivní hráč Jaromír Jágr. Mezi oceněnými nechyběl ani Karel Gut, jehož vyznamenal prezident už loni v září při příležitosti 80. narozenin.

Ve skutečnou oslavu nejrychlejší kolektivní hry světa se vším všudy se proměnil slavnostní večer u příležitosti jubilea 100 let českého hokeje. Na ledě pražské O2 Areny se při souboji se Slováky (7:0) bavil hokejem reprezentační výběr kouče Vladimíra Růžičky v čele s největší hvězdou Jaromírem Jágrem, za což mu aplaudovalo takřka zcela zaplněné hlediště, do něhož usedlo také řada legend stoleté historie. Jednačtyřicet osobností bylo uvedeno do Síně slávy, dalších třicet se představilo na ledě po kanonádě českých hokejistů proti Slovensku v exhibici na ledě.

Brankář Petr Čech se stal již počtvrté za sebou vítězem novinářské ankety Zlatý míč České republiky. V hlasování za sezonu 2007/08 vyhrál s velkým náskokem před Tomášem Rosickým a Markem Jankulovským. Nejlepším trenérem sezony byl kouč fotbalistů Slavie Karel Jarolím, objevem roku jeho svěřenec František Dřížďal.

Basketbalistky Gambrinusu Sika Brno prohrály ve čtvrtém kole Evropské ligy v Rize 67:69. O výsledku rozhodla čtyři sekundy před koncem dvoubodovou střelou Carstenová. Nejlepší střelkyní Brna byla Vítečková se 14 body.

Druhou prohru za sebou a třetí celkově si ve čtvrtém letošním vystoupení v Evropské lize připsaly basketbalistky ZVVZ USK Praha. Vysokoškolačky na Folimance podlehly 64:94 Jekatěrinburgu hlavně kvůli nepovedené druhé čtvrtině, po níž nabraly osmnáctibodové manko. Ztráta se pak už jen navyšovala.

Volejbalisté Českých Budějovic vstoupili do Ligy mistrů porážkou. V utkání skupiny B svěřenci trenéra Petra Broma podlehli ve své hale belgickému týmu Noliko Maaseik 1:3.

Ministerstvo vnitra navrhlo rozpustit krajně pravicovou Dělnickou stranu (DS). Poté, co se k jeho návrhu vyjádří jednotlivé resorty, má o něm do dvou týdnů rozhodnout vláda. Kabinet pak může dát podnět Nejvyššímu správnímu soudu (NSS), aby stranu rozpustil. Sdělil to ministr Ivan Langer (ODS), který stranu označil za extremistickou. Dělnická strana je spojována s dalšími ultrapravicovými uskupeními. Jejích akcí se účastní například i příznivci neonacistického Národního odporu či Autonomních nacionalistů. "Pohár trpělivosti s činností Dělnické strany přetekl," řekl ministr. Uvedl, že se posuzováním strany zabýval především proto, že jeho prioritou je boj proti všem formám extremismu a rasové nesnášenlivosti. Jeho rozhodnutí prý předcházela trpělivá až mravenčí práce, a proto se mohlo zdát, že k němu spěje příliš dlouho. "Není možné, aby se pod roušku svobodné soutěže politických stran a hnutí skrývala činnost, která je podle mého názoru neslučitelná s fungováním demokratického právního státu," prohlásil Langer. Konkrétní důvody, které ho k jeho rozhodnutí vedly, však nesdělil. Předseda DS Tomáš Vandas ČTK řekl, že jde o "absolutně nesmyslné rozhodnutí", které nemá žádné právní opodstatnění. "Dělnická strana nikdy neporušila žádným způsobem zákony České republiky," uvedl Vandas s tím, že to vnímá jako snahu zastrašit opoziční politickou stranu. V nedávných krajských volbách stranu podle něho volilo téměř 29.000 lidí.