Zprávy | Z archivu rubriky


Zpráva Bezpečnostní informační služby (BIS) není podle šéfa ČSSD Jiřího Paroubka jen o zesílení činnosti ruských tajných eagentů, kteří se snaží ovlivnit stavbu amerického radaru v Brdech. Vláda by se podle něho měla zabývat také informacemi o možném zneužívání veřejných peněz, o zvýhodňování projektů, které čerpají peníze z Bruselu, a o prosazování lidí nakloněných velkým finančním skupinám do státní správy a samosprávy. Šéf nejsilnější opoziční strany to řekl na pondělní tiskové konferenci v Lidovém domě. Představitelé ODS podle Paroubka ze zprávy BIS účelově vybrali jenom to, co se jim hodilo před nadcházejícími senátními a krajskými volbami. BIS se ve zprávě zmínila o čerpání finančních prostředků ze strukturálních fondů EU. Uvedla, že přetrvává riziko zvýhodňování některých projektů předkládaných k financování ze strukturálních fondů EU prostřednictvím osob zodpovědných za jejich hodnocení. Tajná služba podle zprávy také zaznamenala nestandardní jevy, které provázely investiční aktivity některých finančních skupin. Tyto skupiny podle BIS pro podporu svých záměrů řídí a financují činnost lobbistů, jejichž prostřednictvím dosazují vybrané osoby na místa ve státní správě a samosprávě. Je tak ovlivňována činnost těchto orgánů ve prospěch soukromých subjektů, což má negativní dopad na veřejné finance, uvedla tajná služba.

Dnem české státnosti si lidé v neděli po celé České republice připomněli svátek svatého Václava, patrona a ochránce českého národa. V metropoli i dalších městech se konaly bohoslužby a koncerty a svátek byl také podnětem k lidové zábavě. Sváteční den ukončil desátý ročník tradičního Svatováclavského večera v Senátu. V Pantheonu Národního muzea zazněly nové verze státní hymny, které nechal nahrát premiér Mirek Topolánek, a které chce úřad vlády používat při různých oficiálních příležitostech. Počinem chce vláda oslavit 90. výročí založení nezávislého Československa. V Praze dále kardinál Miloslav Vlk požehnal obnovenou Svatováclavskou vinici, nejstarší v Čechách, která se rozkládá nad Starými zámeckými schody u Pražského hradu. V Hradci Králové se konala tradiční Svatováclavská přehlídka koní, která přiláká každoročně tisíce diváků. Oslavy na počest českého světce započaly už v pátek Svatováclavským duchovním zastavením v centru Prahy. V sobotu pokračovaly Národní svatováclavskou poutí ve Staré Boleslavi.

Státním svátkem je dnešek od roku 2000. Rozhodování politiků o 28. září nebylo snadné. Některým vadilo, že by se jím měl stát den zavraždění knížete Václava, jiným zase to, že je to také církevní svátek. Připomínali i to, že Václavovu památku zneužila protektorátní vláda kolaborující s nacistickou okupační mocí. Komunisté naopak poukazovali na Václavovu slabost, protože platil "výpalné" německým císařům.