Zprávy | Z archivu rubriky


V Českém Krumlově začne v úterý nový Festival vojenských filmů, který až do neděle představí hrané filmy, dokumenty i snímky natočené dětmi na vojenské a bezpečnostní téma. Vstup na promítání je zdarma, součástí jsou například besedy a výstavy. Krumlov tím využívá své tradice, která vznikla díky pravidelnému setkávání vojáků z různých misí, řekl ČTK ředitel festivalu Tibor Horváth. Veteráni se v tomto městě potkávají každý rok a většinou přivážejí snímky, které natočili nebo vyfotografovali. "Napadlo nás, proč nedat dohromady víc filmů a ukázat i veřejnosti, jak naši lidé působili nebo v současné době působí v zahraničních misích," uvedl Horváth. Neví o jiné takto zaměřené přehlídce v tuzemsku a teprve během příprav zjistil, že podobná akce se už 17 let koná v Římě.

Festival pořádá Československá obec legionářská a Sdružení válečných veteránů ČR, zatím je nesoutěžní. Program začne symbolicky v Den válečných veteránů 11. listopadu v 11:00 u památníku padlých v parku. Sérii promítání zahájí v kině ve 13:30 český film Tobruk režiséra a scenáristy Václava Marhoula. Z dalších celovečerních filmů mohou lidé vidět historický velkofilm Sokolovo režiséra Otakara Vávry, tragikomedii z Bosny a Hercegoviny Země nikoho a na závěr hořkou komedii Víta Olmera Tankový prapor. Organizátoři filmy vybírali tak, aby oslovili všechny kategorie diváků, takže nabídnou různé žánry, témata a způsoby zpracování.

Říjnový meziroční pokles inflace povede podle analytiků oslovených ČTK k dalšímu snižování úrokových sazeb centrální bankou. Po čtvrtečním snížení sazeb o tři čtvrtě procentního bodu by tak mohli centrální bankéři sazby snížit opět v prosinci, odhadují ekonomové. Inflace již totiž nebude podle nich hrozbou, v následujících měsících bude dále klesat; ČNB se tak bude moci soustředit na podporu ekonomického růstu ohroženého světovou finanční krizí.

"Ukazuje se, že po skokovém zvýšení ze začátku roku, začíná inflace rychleji klesat. Nižší než očekávané tempo růstu spotřebitelských cen otvírá prostor pro další uvolnění měnové politiky ze strany ČNB. Očekáváme, že inflace bude i nadále pokračovat v poklesu," uvedl analytik společnosti Fio Josef Novotný. Podle něj je pravděpodobné, že do konce tohoto roku klesne inflace pod hranici pěti procent a začátkem příštího roku se dostane pod čtyři procenta. Krátkodobě pomáhají snižovat inflaci podle analytika Komerční banky Jiřího Škopa zejména dobrá úroda a propad cen ropy. Nyní podle něj bude hrát významnou roli i vysoká srovnávací základna z loňského roku, kdy například z inflace vymizí změna daně z přidané hodnoty. Rovněž silná koruna pomůže snížit inflaci.

"Při odeznění daňového inflačního šoku a poklesu cen komodit ve světě lze očekávat, že inflace na začátku příštího roku velmi rychle klesne ke třem procentům a v dalších měsících patrně i níže. Takový výhled otevírá prostor k dalšímu snižování úrokových sazeb," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Naopak podle analytika Raiffeisenbank Michala Brožky centrální bankéři minulý týden snížením sazeb udělali trochu práce předem. Pokud tedy koruna opět nezačne posilovat, další snížení sazeb by mohlo přijít podle něj až v příštím roce.