Zprávy | Z archivu rubriky


Zákony, které prosazuje ministerstvo zdravotnictví ve druhé části zdravotnické reformy, se nejspíš na žádost lidovců budou měnit. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) a jeho vládní kolega a předseda KDU-ČSL Jiří Čunek se na tom dohodli v Brně. Julínek by měl upravit jeden ze zákonů například v otázce potratů. Na konkrétních změnách se ministři dohodnou v úterý, kdy se sejdou znova na dalším jednání, řekl novinářům po schůzce Čunek.

Lidovci mají výhrady například k zákonu o specifických zdravotních službách. "Tam jsme se s panem ministrem dohodli, že všechny záležitosti, ve kterých my máme výhrady svědomí a jsou zásadně proti našim křesťanským principům, tak tyto budou ze zákona odstraněny," uvedl Čunek. Kdyby zůstaly v současné podobě, tak by pro ně lidovci určitě nehlasovali, zdůraznil. Podle Julínka se další změny budou týkat například umělého oplodnění. Bude o něj moci žádat jen pár. Zákon také upraví nakládání se zbylými embryi, uvedl ministr. "Požadavky KDU-ČSL jsem ochoten zohlednit v kompromisech, ale to musí taky rozhodnout i další koaliční partner, a to jsou zelení," řekl Julínek. Dodal, že zelení mají oproti lidovcům opačný názor a chtějí zákonem naopak více liberalizovat. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt ČTK řekl, že vedení ministerstva se s lidovci pokusí dojednat také kompromis v otázce poplatků. Čunek na rádiu Impuls uvedl, že do 14 dnů koaličním předsedům předloží lidovecký návrh na snížení poplatků ve zdravotnictví. Domluvil se na tom prý s Julínkem, který údajně připustil, že v této oblasti může dojít k určitým změnám. Lidovci budou vyžadovat hlavně zrušení poplatků u dětí a snížení poplatků za položku na receptu.

Ministerstvo práce a sociálních věcí potvrdilo pokutu pro Fond ohrožených dětí (FOD), kterou mu udělil Plzeňský kraj. Organizace bude platit za to, že údajně neoprávněně zprostředkovala bezdětným párům dítě k adopci. Mluvčí ministerstva Jiří Sezemský ČTK řekl, že v nejbližších dnech se rozhodne o dalších dvou pokutách. Fond podle něj v současnosti čelí problémům s hospodařením, kvůli nimž ministerstvo zvažuje podnět k mimořádné kontrole FOD.

Na případy, kdy FOD domluvil osvojení bezdětným párům s těhotnou ženou v sociální tísni, upozornily kontroly ve třech krajích. Ministerstvo nyní potvrdilo rozhodnutí Plzeňského kraje a udělilo fondu, v jehož čele stojí Marie Vodičková, pokutu ve výši 80.000 korun. V dalších dnech by podle serveru měl úřad potvrdit verdikt Jihočeského kraje a pokutu 100.000 korun. Následovat by měla pokuta i za porušení zákona v Moravskoslezském kraji. "Jde o nejzávažnější delikt v oblasti sociálně-právní ochrany dětí, který jsme měli," řekl serveru Aktuálně.cz Daniel Hovorka z ministerstva. "Protiprávnost jednání pracovníků Fondu ohrožených dětí při zprostředkování osvojení nelze vyvrátit," uvádí se v rozhodnutí resortu. Ze zákona je totiž zprostředkování adopce nezákonné a otevírá prostor pro korupci. To, že by pracovníci organizace brali za adopce peníze, se však neprokázalo. O porušení zákona ale nemůže být podle Vodičkové řeč. "Nejde o porušení zákona. Je neuvěřitelné, že chtějí sankcionovat někoho, kdo se snaží pomoci," řekla serveru Vodičková. FOD je podle ní připraven se dál rozhodnutí o pokutě bránit. Vodičková již dříve uvedla, že pokud stát potvrdí krajské pokuty, podá žalobu k soudu.

Prezident Václav Klaus se považuje za disidenta Evropské unie. Prohlásil to v Dublinu, kde začal svou třídenní státní návštěvu Irska. Klaus se v úterý soukromě setká s vůdčí postavou irského odporu proti lisabonské smlouvě Declanem Ganleym, což podle irského tisku vyvolalo nevoli zdejší vlády. "Já nevidím žádný důvod, abych se s ním nemohl setkat," řekl Klaus českým novinářům po jednání s irským premiérem Brianem Cowenem. Připomněl svého předchůdce Václava Havla, který se v úřadě podle něj také rád setkával se zahraničními disidenty. "Takže já se teď setkávám s disidentem Evropské unie a já se mezi ně počítám," prohlásil český prezident, který jako jeden z mála evropských státníků ostře kritizuje smlouvu, která má reformovat fungování unijních institucí. Ganley je předsedou hnutí Libertas, které se zasloužilo o to, že Irové v červnu nástupce neúspěšné euroústavy odmítli v referendu. Klaus, který se s Ganleym setkal již v červenci v Lánech, po irském "ne" označil dokument za mrtvý. V Česku ho parlament zatím neprojednával, neboť čeká na verdikt Ústavního soudu, zda není v rozporu s českou ústavou. Jeho rozhodnutí mělo původně padnout v pondělí, kvůli prezidentově cestě do Irska však bylo jednání přesunuto na 25. listopadu. Pokud smlouvu neratifikují všechny členské země EU, nemůže vstoupit v platnost. Zatím ji schválily parlamenty 24 z 27 unijních států. Irská vláda nyní hledá způsob, jak ji přijmout. Podle Klause, který se setkal i s irskou prezidentkou Mary McAleesovou, je předčasné říct, zda se rozhodne pro druhé referendum, které požadovaly některé evropské velmoci. Po jednání s Cowenem prý nabyl dojmu, že si je irský kabinet vědom, že tuto otázku nemůže uspěchat.

Česká filharmonie zahájí 24. listopadu třetí ročník hudebněvýchovného projektu Čtyři kroky do nového světa, určeného středoškolským studentům a letos poprvé i žákům II. stupně základních škol. Poté, co byly v minulých letech věnovány velkým symfoniím a pak hudebním dílům "s příběhy" (Janáčkův Taras Bulba či Musorgského Obrázky z výstavy), soustředí se nyní tyto pondělní dopolední koncerty a jejich páteční reprízy na koncerty s mladými sólisty. "Prvním bude koncem měsíce trumpetista Jasuko Tanaka, kterého v Hummelově koncertu doprovodí Pražský studentský orchestr. I v dalších setkáních uslyší do jara mladí posluchači takřka své vrstevníky z Hostivařského studentského orchestru, Filharmonie mladých Praha a Symfonického orchestru Gymnázia Jana Nerudy," řekl organizátor a průvodce koncerty Petr Kadlec. Snahou podle něj je svět hudby mladým posluchačům maximálně otevřít a zpřístupnit - zajímavými souvislostmi, ukázkami, komentářem dirigenta či jednotlivých hráčů. Brožurku ke každému z koncertů s informacemi o tom kterém skladateli a konkrétním díle i nadále doplní nahrávka na CD.

"Je to investice do budoucna, i když to stojí peníze," řekl generální ředitel České filharmonie Václav Riedlbauch. Jedná už o tomto projektu se svým nástupcem Vladimírem Darjaninem, který ho v příštím roce ve funkci vystřídá, a doufá, že koncerty pro nejmladší publikum zachová. Zájem ze škol je trvalý, přijíždějí i studenti z těch mimopražských.