Zprávy | Z archivu rubriky


Česká filharmonie zahájí 24. listopadu třetí ročník hudebněvýchovného projektu Čtyři kroky do nového světa, určeného středoškolským studentům a letos poprvé i žákům II. stupně základních škol. Poté, co byly v minulých letech věnovány velkým symfoniím a pak hudebním dílům "s příběhy" (Janáčkův Taras Bulba či Musorgského Obrázky z výstavy), soustředí se nyní tyto pondělní dopolední koncerty a jejich páteční reprízy na koncerty s mladými sólisty. "Prvním bude koncem měsíce trumpetista Jasuko Tanaka, kterého v Hummelově koncertu doprovodí Pražský studentský orchestr. I v dalších setkáních uslyší do jara mladí posluchači takřka své vrstevníky z Hostivařského studentského orchestru, Filharmonie mladých Praha a Symfonického orchestru Gymnázia Jana Nerudy," řekl organizátor a průvodce koncerty Petr Kadlec. Snahou podle něj je svět hudby mladým posluchačům maximálně otevřít a zpřístupnit - zajímavými souvislostmi, ukázkami, komentářem dirigenta či jednotlivých hráčů. Brožurku ke každému z koncertů s informacemi o tom kterém skladateli a konkrétním díle i nadále doplní nahrávka na CD.

"Je to investice do budoucna, i když to stojí peníze," řekl generální ředitel České filharmonie Václav Riedlbauch. Jedná už o tomto projektu se svým nástupcem Vladimírem Darjaninem, který ho v příštím roce ve funkci vystřídá, a doufá, že koncerty pro nejmladší publikum zachová. Zájem ze škol je trvalý, přijíždějí i studenti z těch mimopražských.

V Českém Krumlově začne v úterý nový Festival vojenských filmů, který až do neděle představí hrané filmy, dokumenty i snímky natočené dětmi na vojenské a bezpečnostní téma. Vstup na promítání je zdarma, součástí jsou například besedy a výstavy. Krumlov tím využívá své tradice, která vznikla díky pravidelnému setkávání vojáků z různých misí, řekl ČTK ředitel festivalu Tibor Horváth. Veteráni se v tomto městě potkávají každý rok a většinou přivážejí snímky, které natočili nebo vyfotografovali. "Napadlo nás, proč nedat dohromady víc filmů a ukázat i veřejnosti, jak naši lidé působili nebo v současné době působí v zahraničních misích," uvedl Horváth. Neví o jiné takto zaměřené přehlídce v tuzemsku a teprve během příprav zjistil, že podobná akce se už 17 let koná v Římě.

Festival pořádá Československá obec legionářská a Sdružení válečných veteránů ČR, zatím je nesoutěžní. Program začne symbolicky v Den válečných veteránů 11. listopadu v 11:00 u památníku padlých v parku. Sérii promítání zahájí v kině ve 13:30 český film Tobruk režiséra a scenáristy Václava Marhoula. Z dalších celovečerních filmů mohou lidé vidět historický velkofilm Sokolovo režiséra Otakara Vávry, tragikomedii z Bosny a Hercegoviny Země nikoho a na závěr hořkou komedii Víta Olmera Tankový prapor. Organizátoři filmy vybírali tak, aby oslovili všechny kategorie diváků, takže nabídnou různé žánry, témata a způsoby zpracování.