Zprávy | Z archivu rubriky


Rusko rozmístí své rakety u Kaliningradu jen v případě, že Spojené státy umístí prvky svého protiraketového systému v Polsku a v České republice. Prohlásil to náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gruško, jehož slova podle agentury AP zveřejnila ruská agentura Interfax. Gruško podle ní řekl, že pokud Washington své plány ohledně prvků protiraketového štítu v ČR a Polsku zastaví, nebude Rusko považovat za potřebné rakety u Kaliningradu instalovat. Plány na rozmístění raket Iskander u Kaliningradu, který leží poblíž Polska, oznámil ve středu prezident Dmitrij Medveděv. Označil to za odvetu za americký záměr umístit prvky protiraketového štítu v Evropě.

Instalace raket v kaliningradské enklávě poblíž Polska je ruská vnitřní záležitost, do které Spojené státy nemají co mluvit, prohlásil to ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov po jednání se svou americkou kolegyní Condoleezzou Riceovou. Rozhovor s Riceovou označil za uspokojivý. Řekl, že ohledně amerického plánu protiraketové obrany Rusko doufá v konstruktivní jednání s příští americkou vládou Baracka Obamy. Prohlásil, že Obamovy postoje k protiraketové obraně vzbuzují v Rusku "naději, že budeme schopni o těchto věcech jednat na konstruktivnějším základě".

Obama projekt protiraketového štítu podpořil, ale řekl, že musí být účinný v poměru k nákladům a že v jeho prospěch nelze ubírat prostředky na jiné priority, dokud nebude jeho efektivnost prokázána.

Vyzyvatel předsedy ODS Mirka Topolánka pražský primátor Pavel Bém jde do prosincového volebního kongresu ODS s cílem získat funkci šéfa strany, aby připravil ODS na parlamentní volby roku 2010. V pořadu televize Prima Partie uvedl, že podporuje trojkoaliční vládu a nechce, aby Topolánek opustil funkci premiéra. V čele s Topolánkem nemá podle Béma ODS příliš velkou šanci zvítězit v dalších volbách, i kdyby získala zpět část ztracené důvěry voličů, míní. Změna v čele vlády by však podle primátora znamenala v době politické nestability další destabilizační prvek. Bém, který se prvním místopředsedou ODS, se podle svých slov chce soustředit na přípravu voleb, přičemž prvním "lakmusovým papírkem" mají být volby do Evropského parlamentu v příštím roce. Uvedl také, že nepomýšlí na žádnou vládní funkci.

Topolánek nebude mít podle svého protikandidáta na kampaň čas vzhledem k vládní agendě, do které v příštím půl roce přibude i předsednictví ČR Evropské unii. Protože Topolánek je v polovině svého vládního mandátu, nebylo by podle Béma vůči němu slušné usilovat o změnu ve vládě. Topolánek má podle Béma ještě šanci prosadit reformy, část voličů ODS podle něj volá po větší razanci a návratu k základním principům občanských demokratů. Vládě se také musí povést získat zpět ztracené voliče ze střední třídy - například učitele a lékaře.

Prezident Václav Klaus v pátek telefonoval rakouském prezidentovi Heinzi Fischerovi kvůli dokumentu o fiktivní havárii české jaderné elektrárny Dukovany, který odvysílala rakouská veřejnoprávní televize. Informoval o tom server Novinky.cz. Klaus záležitost označil za velmi nešťastnou. Podobné věci nepřispívají k budování důvěry obou zemí, řekl v telefonním hovoru prezident, sdělil serveru mluvčí Hradu Radim Ochvat. "Považuji za nešťastné a přímo nemorální tímto způsobem mást a strašit rakouskou veřejnost," řekl v pátek ČTK k filmu český velvyslanec ve Vídni Jan Koukal. "Přístup rakouských tvůrců považuji za neprofesionální," dodal.

Devadesátiminutový snímek První den odvysílala rakouská veřejnoprávní televize ORF ve čtvrtek večer jako součást čtyřhodinového bloku pořadů ke 30. výročí referenda o jaderné energetice, jehož výsledkem je dodnes vyhraněně protijaderný postoj Rakouska. Tvůrci pořad avizovali jako fikci o havárii nedaleko rakouských hranic, nakonec ale ve filmu zaznělo, že jde o havárii v Dukovanech. Česko je ve filmu představeno jako země, která není schopná své sousedy správně a včas informovat. Filmaři přitom avizovali, že snímek bude neutrální a nebude nikoho obviňovat. Film se odehrává na území Rakouska v blízkosti českých hranic, několikrát se objeví právě záběr na Dukovany s tím, že právě ony jsou elektrárnou, kde se havárie stala.