Zprávy | Z archivu rubriky


ČSSD i přes slib vítěze amerických prezidentských voleb Baracka Obamy o pokračování projektu raketové základny v Polsku dál trvá na tom, aby se o radaru v ČR hlasovalo až příští rok po oficiálním vyjádření nového amerického vedení. Sociální demokraté požadují referendum o radarové základně v Brdech a její začlenění do systému NATO. Novinářům to po jednání ústředního výkonného výboru strany řekl její místopředseda Bohuslav Sobotka.

Obama podle polské prezidentské kanceláře v pátek v telefonickém rozhovoru polskému prezidentovi Lechu Kaczynskému slíbil, že USA budou pokračovat v projektu protiraketového štítu. "Polsko není Česká republika. Nás budou samozřejmě zajímat vyjádření, která se týkají přímo České republiky," řekl Sobotka. Podle něj by naopak Obama mohl mít větší pochopení než jeho předchůdce pro koordinování kroků s evropskými spojenci. "Tomu (vzájemné lepší spolupráci USA s Evropou) rozhodně nenapomůže, pokud my teď budeme ratifikovat nebo bychom nedej bože ratifikovali dvoustranné dohody mezi USA a ČR," dodal Sobotka.

Podle místopředsedy ČSSD Milana Urbana by postoj USA k budování protiraketového deštníku mohla v příštím měsících změnit finanční krize a její dopady. "První věta Baracka Obamy nebyla o tom, jestli se má nebo nemá stavět radar v České republice, ale byla o tom, že je potřeba zažehnat tu velkou ekonomickou krizi. V tom je určitá naděje," řekl Urban.

Odpouštění regulačních poplatků v lékárnách krajských nemocnic, ke kterému se chystají sociální demokraté, bude podle ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) znamenat zdražení léků. Hodnota poplatku se totiž odečítá od ceny léku. ČSSD kromě toho vyvolá kritickou situaci u ostatních lékáren, které budou regulační poplatky nadále vybírat, řekl Julínek ČTK na sjezdu České lékárnické komory v Benešově. Exministr zdravotnictví a volební lídr středočeské ČSSD David Rath to označil za nesmysl. Podle něj se ceny léků nezvýší.

Pokud by se někde poplatek nevybíral a jinde ano, mohlo by to podle prezidenta České lékárnické komory Stanislav Havlíčka znamenat složitou situaci. "V první fázi to vyvolá přesun účetnictví lékáren do červených čísel. Následně musí přijít změna cenového předpisu, což razantně zvedne spoluúčast pacientů, jejich doplatky, právě z toho důvodu, že výrazná část regulačního poplatku se promítá do slevy z ceny léčivého přípravku," podotkl Havlíček.

"Pacient přijde do nemocnice, nic nebude platit. Nemocnice nebude nic po pacientovi vymáhat," nastínil svou představu Rath. U vchodů do krajských zdravotnických zařízení budou velké informační tabule, na nichž bude uvedeno, že poplatky za každého pacienta uhradí krajský úřad. "Bude to zúčtováno, těch technických možností je několik," dodal Rath. V rozpočtu může být tato částka vedena jako dar občanům kraje na zdravotnictví, který půjde na základě smlouvy do nemocnic. Další možností je navýšit částku v již existující kapitole rozpočtu, ze které je vyplácena úhrada nemocnicím za objednanou zdravotní péči.