Bude-li spotřeba pokračovat nynějším tempem, pak bude lidstvo v půlce 30. let potřebovat na udržení životního stylu ekvivalent dvou zeměkoulí. Píše se to ve studii, kterou zveřejnil Světový fond na ochranu přírody (WWF). Česko se pak řadí mezi patnáctku zemí, které prý planetu zatěžují vůbec nejvíce. Podle aktivistů mu v pořadí asi 150 států seřazených podle toho, jak Zemi zatěžují, patří 14. místo. Na každého Čecha připadá v tomto směru asi 5,5 globálního hektaru (gha). Slovensko je na 45. místě (asi 3,5 gha). Globální hektar je hektar s průměrnou světovou schopností produkovat zdroje a absorbovat odpady. Aktivisté státy porovnávali na základě takzvané "ekologické stopy" za rok 2005. To je "jednotka" používaná ke srovnávání vlivu různých lidských činností na přírodu. Představuje plochu půdy, která je zapotřebí pro pokrytí energie a zdrojů, jež byly třeba na výkon určité aktivity - třeba výrobu jídla, elektřiny či zpracování odpadů s tím spojených. "Naše globální stopa nyní překračuje schopnost planety obnovovat zdroje o asi 30 procent," řekl šéf WWF James Leape ve studii s názvem Žijící planeta (Living Planet Report 2008). Podle ní víc než tři čtvrtiny lidí světa žije v zemích, jejichž spotřeba překračuje regenerační schopnost Země. Aktivisté se domnívají, že bezstarostná spotřeba ohrožuje budoucí prosperitu lidstva a bude mít ekonomické dopady, včetně vysokých nákladů za potraviny, vodu či energie.

Fotbalisté Viktorie Plzeň splnili ve 4. kole Poháru ČMFS úlohu favorita a domácí třetiligovou Hlavici rozstříleli 7:1. Západočeši rozhodli o postupu do jarního čtvrtfinále soutěže už během 33 minut, kdy zaznamenali tři góly. Po pauze pak hosté přidali další čtyři branky, dvakrát se trefili Rezek, Kolář a Petržela.

Záložník Patrik Berger byl hlavním strůjcem postupu fotbalistů Sparty do čtvrtfinále Poháru ČMFS, o kterém Letenští rozhodli výhrou 2:0 v derby nad Bohemians Praha. Uzdravený sparťanský kapitán vstřelil v prvním poločase dvě branky, po změně stran si jeho tým v deštivém počasí klidné vítězství pohlídal.

Fotbalisté Teplic nezaváhali a ve 4. kole Poháru ČMFS zvítězili v Hradci Králové 1:0. Domácí druholigový tým se přitom favoritovi po většinu utkání dokázal alespoň opticky vyrovnat, v koncovce ale ztrácel a na rozdíl od Teplic si příliš šancí nevypracoval. Výhru Severočechů zajistil rychlý brejk v 53. minutě, na jehož konci pohodlně skóroval Stožický.

Dalším prvoligovým týmem, který opustil letošní ročník fotbalového Poháru ČMFS, je Kladno. Středočeši nedokázali v osmifinálovém utkání udržet na půdě druholigového Slovácka poločasové vedení 1:0, po změně stran inkasovali vyrovnávací branku a při střelbě pokutových kopů byli úspěšnější domácí. Vyhráli 7:6 a po Brnu vyřadili další prvoligový celek.

Fotbalový kouč Petr Uličný u prvoligového týmu Brna skončil. Šestý celek nejvyšší soutěže převzal dosavadní asistent Aleš Křeček. Uličný odešel po sérii špatných výsledků. Tým z posledních šesti zápasů vyhrál jen jednou, naposledy remizoval 1:1 s Českými Budějovicemi. Uličný doplatil možná nejen na špatné výsledky, ale také na svoje ostré výroky po remíze s Českými Budějovicemi - nejdříve podle svých slov vulgárně hráče urážel v šatně a pak zvolil nediplomatické výroky, kterými nepřímo kritizoval klubové vedení.

Nejlepší český tenista Tomáš Berdych postoupil do třetího kola turnaje série Masters v Paříži. Ve druhém letošním vystoupení v hale Bercy, kde triumfoval v roce 2005, porazil 6:3 a 7:5 dvanáctého nasazeného Stanislase Wawrinku ze Švýcarska. V boji o účast ve čtvrtfinále ho čeká jeden z jeho nejméně oblíbených soupeřů, Rus Nikolaj Davyděnko.

Basketbalistky Gambrinusu Sika Brno porazily ve třetím kole Evropské ligy tým CSKA Moskva 70:65. Brňanky měly po celé utkání hru ve své moci. Favorizovaný ruský celek, který utrpěl první prohru v soutěži, vedl pouze v úvodu zápasu. V dramatickém závěru české mistryně udržely těsné vítězství.

Basketbalistky ZVVZ USK Praha ve třetím kole Evropské ligy prohrály v Šibeniku 70:76. Na palubovce chorvatského celku tak české vicemistryně nenavázaly na překvapivou domácí výhru nad Valencií a připsaly si druhou porážku v soutěži.