Zprávy | Z archivu rubriky


Evropský komisař pro sociální věci Vladimír Špidla chce v celé Evropské unii úplně zakázat kouření na pracovišti. Zákaz by se tak například týkal i kaváren a barů, aby chránil zdraví lidí, kteří zde pracují. Sdělila to Špidlova mluvčí. Dodala, že zatím jde pouze o předběžný záměr, který nemá podobu návrhu zákona. Špidla nyní teprve bude jednat se zástupci odborů a podnikatelů. Mluvčí připustila, že v řadě evropských zemí již nyní platí zákony, jež zakazují kouření na pracovišti. Rozsah a povaha ochrany se ale v jednotlivých zemích liší. Případný Špidlův návrh by proto vytvořil v celé unii stejné podmínky. "Je naší povinností zajistit, aby všechna pracoviště byla bezpečná. V současné době to tak není, proto by komisař rád viděl zákaz na všech pracovištích," uvedla mluvčí. V Česku například v současnosti nesmí zaměstnanci kouřit na pracovištích, kde pracují také nekuřáci. Zaměstnavatelé pak podle zákona musejí zajistit dodržování zákazu kouření na pracovištích. Naopak nejsou povinni zřizovat kuřácké koutky. Zákon dále zcela zakazuje kouření například na schůzích, poradách a jednáních konaných v uzavřených prostorách či v pracovních místnostech, kde účinkům kouření jsou vystaveni nekuřáci. Kouřit se také vůbec mimo jiné nesmí na pracovištích, kde by kvůli tomu mohlo nastat ohrožení života. Úplný zákaz kouření v restauracích, který platí v některých evropských zemích, ale v Česku zatím není. Novela, jež by ho zavedla, je nyní v Poslanecké sněmovně. Poslanci ji projednají možná ještě v říjnu. Řada poslanců je ale proti takovému zákazu.

Fotbalisté pražské Slavie uhráli v 11. kole první ligy na hřišti Mladé Boleslavi bezbrankovou remízu a udrželi se v čele tabulky o dva body právě před svým soupeřem. Oba týmy protáhly svou sérii bez porážky již na deset zápasů.

Český fotbalový brankář Petr Čech se do ideální jedenáctky Mezinárodní federace fotbalových profesionálů FIFPro ani na čtvrtý pokus nedostal. Do All Star byl necelými 60.000 hlasujících hráčů z celého světa vybrán brankář španělských mistrů Evropy a Realu Madrid Iker Casillas. Šestadvacetiletý Čech byl mezi kandidáty na cenu dosud pokaždé od svého přestupu do Chelsea z Rennes v roce 2004. Do elitní jedenáctky se však zatím nikdy nedostal.

Zdeněk Grygera, český fotbalový reprezentant, bude pravděpodobně chybět v obraně Juventusu Turín ve středečním utkání italské ligy proti Boloni. V sobotním derby s FC Turín si poranil stehenní sval na levé noze a v poločase ho nahradil švédský veterán Olaf Mellberg. O Grygerově zranění informovaly internetové stránky Juventusu. Délka léčby ani přesnější diagnóza zatím nejsou známy. Do kvalifikačního utkání české reprezentace proti San Marinu, které se hraje 19. listopadu, by však měl být pravý bek či stoper v pořádku.

Tenistka Nicole Vaidišová uhájila ve světovém žebříčku pozici nejlepší české hráčky. V pořadí sice po předčasném ukončení sezony kvůli zraněnému zápěstí spadla o šest míst na 40. příčku, ale Iveta Benešová ji předstihnout nedokázala a je o dvě místa horší. V čele je stále Jelena Jankovičová. Vaidišová přišla o body kvůli neúčasti na turnaji v Linci, kde loni postoupila mezi posledních osm. Benešová však v Lucemburku vypadla ve čtvrtfinále a za krajankou zaostává o čtyřicet bodů.

Česká dvojice Jiří Hrdlička a Radim Hasoň získala titul mistrů světa v kolové. Ve finále šampionátu v sálové cyklistice v rakouském Dornbirnu v neděli Češi vyhráli 6:4 nad obhájci titulu Thomasem Abelem a Christianem Hessem z Německa, které už předtím v průběhu turnaje dvakrát porazili. V základní části zdolali Hrdlička s Hasoněm loňské šampiony 8:5 a ve finálové skupině rovněž 6:4. Postarali se tak o jedinou medaili české výpravy v Dornbirnu a navázali na titul Petra Skotáka s Pavlem Šmídem z roku 2004.