Zprávy | Z archivu rubriky


Stát by podle připravované koncepce řešení problémů romského etnika v Česku mohl v příštích deseti až 15 letech vynaložit na zlepšení bydlení pro Romy částku deset až 14 miliard korun. Na konferenci věnované vyloučeným romským lokalitám to v Praze řekl vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek (KDU-ČSL), který se svým týmem návrh koncepce vypracoval. O koncepci, na níž se bude podílet také ministryně pro menšiny a lidská práva Džamila Stehlíková (SZ) a další ministři, by podle Čunka měla vláda jednat nejpozději v červnu příštího roku. "V rámci této koncepce, aby měla smysl, se musí řešit rekonstrukce domů a stavění nových. To všechno stojí peníze," řekl ČTK Čunek. "Je to hrozná částka, nicméně, když to neuděláme, tak ta částka bude za několik let násobně vyšší," prohlásil. Čunkův koncepční návrh má za cíl přivést Romy k "normálnímu způsobu života", při němž by nezneužívali dávky a děti posílali do škol.

Některým romským aktivistům i členům vládní rady pro záležitosti romské komunity se však Čunkem předložený pracovní materiál nelíbí. Vadí jim například chystané rozdělení Romů do tří skupin, někteří z nich by poté měli bydlet v ubytovnách s přísnějším režimem a dohledem. Tento bod koncepce však Čunek označil za nepříliš podstatný, významná je podle něj zejména snaha Romy motivovat k aktivitě. "Teprve když motivace nejde, musí nastoupit represe," míní Čunek.

Obvinění proti Milanu Kunderovi jsou skandální a nebezpečná. Ukazují, že se možná vytváří Evropa dvou právních úrovní, kdy právo respektované na Západě smí být zesměšňováno na Východě. Není "případ Kundera", ale existuje případ politických a justičních mravů v Česku a některých dalších členských zemích EU. S takovými tvrzeními přišli dva uznávaní francouzští historici Pierre Nora a Krzysztof Pomian v pátečním vydání deníku Le Monde. Tito dva odborníci se diví, že v právním státě jako ČR mohou dokumenty stalinistických bezpečnostních služeb sloužit k veřejnému obviňování, aniž by tyto dokumenty prošly důkladným zkoumáním, a to za naprostého pohrdání právními principy počínaje presumpcí neviny. "Jak je možné, že tyto bezpečnostní služby jsou považovány za věrohodné a že jejich tvrzení si zcela zachovala svou moc škodit? Jak je možné, že jménem boje proti totalitarismu se pokračuje v totalitárních praktikách?" ptají se historici. Poukazují rovněž na to, že obvinění Kundery z údajného udavačství před více než 50 lety se opírá o jediný "důkaz", a to dokument tehdejší policie nalezený v archivech. "Tento dokument je prezentován jako evangelium... Dnes již člověk nemůže být dovlečen před tribunál, který by byl pověřen vynášením trestu smrti. Ale může s vámi být stále veden proces před tribunálem veřejného mínění a jím můžete být odsouzeni, aniž byste se mohli bránit hanobení, v jehož oprávněnost doufají vaši prokurátoři. Je to kafkovský příběh... Ten našeho přítele Milana Kundery," dodali člen francouzské Akademie věd Nora a člen vedení francouzského Národního střediska vědeckého výzkumu Pomian.

Za týrání Ondřeje a Jakuba z kuřimské kauzy půjde šest lidí na pět až deset let do vězení. Nejvyšší trest vyměřil brněnský krajský soud tetě chlapců Kateřině Mauerové. Matka hochů Klára má jít za mříže na devět let. Z vězení se tak nejspíš dostane, až budou její děti téměř dospělé. Soud vynesl nepravomocné rozsudky po bezmála pěti měsících jednání.

V jednom z nejhorších případů týrání v Česku zůstává ale dál řada otazníků. Není znám motiv týráni. Právě kvůli některým nejasnostem chtějí někteří obhájci podat odvolání. Kauzou by se pak zabýval Vrchní soud v Olomouci. Třeba advokát Richard Novák zastupující Barboru Škrlovou - zřejmě nejzáhadnější postavy celého příběhu, je stále přesvědčen, že jeho klientka je oběť. Soud jí ale neuvěřil. Dal za pravdu dvěma ze tří posudků, podle nichž je čtyřiatřicetiletá žena, která se vydávala za nezletilé děti, zodpovědná za své činy. Právě Škrlová a Kateřina Mauerová, které spolu několik let žily, podle soudu vše odstartovaly. Kateřina Mauerová do sestřiny rodiny přivedla Škrlovou jako třináctiletou týranou dívku, která potřebuje pomoc. Klára Mauerová, dříve vzorná matka, pak stále více upřednostňovala nemocné a vystrašené děvče před svými syny. Podle svých slov byla zmanipulována blízkými natolik, až v ní byl zcela potlačen mateřský pud. Škrlová a sestry Mauerovy jsou už řadu měsíců ve vazbě. Podle rozsudku mají jít Kateřina a Klára Mauerovy do věznice se zvýšenou ostrahou, zbylá čtveřice do věznice s ostrahou. Hana Bašová a Jan Škrla dostali sedm let vězení a Jan Turek a Barbora Škrlová mají jít do vězení na pět let.

Soudce Pavel Göth zdůraznil, že odsouzení, z nichž většina pracovala v brněnském dětském centru Paprsek, "zneužili ideály skautingu, náboženské ideály, víry v boha a podobně". Týrání pojmenoval jako "likvidaci dětské duše". Chlapci byli podle obžaloby týráni od léta 2006 do 7. května 2007. Trýznitelé děti zavírali do klecí, bili, řezali, topili a pálili cigaretovými nedopalky. Cílem zřejmě bylo vytvořit z dětí lidi ze zlomenou vůlí. Podle dřívějších vyjádření psychologů budou mít hoši v důsledku týrání potíže po celý život. Navíc mohou stejný model chování uplatňovat i vůči svým dětem. "Jsme rádi, že trest bude trvat přibližně do plnoletosti, chlapci teď potřebují čas, aby se ze všeho vzpamatovali," uvedla Ditta Pokorná z centra Klokánek, kde nyní Ondřej a Jakub žijí. Podle ní nechtějí své trýznitele už nikdy vidět. Odbornice na práva dětí se domnívají, že tresty za týrání a zneužívání dětí v České republice jsou nepřiměřeně nízké. Předsedkyně Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková ČTK řekla, že i v kuřimské kauze mohly padnout vyšší tresty. S tím souhlasí také ředitelka Nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová.