Zprávy | Z archivu rubriky


Dokumentaristka Helena Třeštíková chce dál sledovat osudy recidivisty Reného Plášila. Jeho smutný osud na věčné pouti mezi vězením a krátkými pobyty na svobodě zaznamenávala dvě desetiletí a zveřejnila v celovečerním snímku René, za který převezme 6. prosince v Kodani prestižní ocenění Evropské filmové akademie Prix Arte pro nejlepší evropský dokument. "Je to vždy nejistota, tyhle časosběrné dokumenty. Člověk nikdy neví, jestli z toho, co dělá řadu let, někdy něco bude," řekla dokumentaristka na setkání s novináři v Praze. René je podle ní v současnosti v nemocnici - bez řidičského průkazu řídil auto a havaroval.

Snímek začal vznikat v roce 1988, kdy Třeštíková po Manželských etudách začala pracovat na dalších časosběrných dokumentech, tentokrát z prostředí mladých delikventů. Dostala typy na pět lidí a natočila stejný počet filmů. V případě Reného to skončilo tím, že jí vykradl byt. Přesto pak za podpory evropského fondu Media dalších 15 let mapovala jeho osudy.

Když měl dokument René po projekci na karlovarském festivalu letos v červenci premiéru v Praze, v zaplněném sále usedl i jeho protagonista René Plášil, který je v invalidním důchodu. Už dávno pochopil, že kdyby o něm režisérka netočila film, byl by "jen" obyčejným recidivistou. Ve vězení napsal několik knih, ale digitální kameru, se kterou prý točil jen pornografii, Třeštíkové dodnes nevrátil. Režisérka v jeho případě prošla celou škálou rozporuplných emocí - od soucitu a vzteku až k depresím z toho, jak zmarňuje svůj život.

Zhruba tisíc lidí se dnes v Praze zúčastnilo pohřbu Václava Kočky mladšího, který byl před 13 dny zastřelen po křtu knihy předsedy ČSSD Jiřího Paroubka. Velkolepě vypravený pohřeb začal v poledne bohoslužbou za zesnulého v kostele svaté Markéty v Břevnovském klášteře. Potom se smuteční průvod vydal na hřbitov v Řepích, kde byl syn Václava Kočky staršího, provozovatele Matějské poutě, pohřben. Akci doprovázela četná bezpečnostní opatření, okolí kláštera i hřbitova hlídali policisté i soukromá bezpečnostní služba. Na silnicích se tvořily kolony, protože průvod komplikoval dopravu. Při mši přirovnal kněz předčasnou Kočkovu smrt k zabití svatého Václava, který podle něj také zemřel v důsledku nenávisti.

Tragická událost se odehrála v pátek 10. října po autogramiádě a křtu Paroubkovy knihy v restauraci Monarch. Policie z vraždy Kočky mladšího obvinila pražského hoteliéra Bohumíra Ďurička. Kočka mladší byl stejně jako jeho otec dlouholetým členem sociální demokracie. Předseda sociálních demokratů se však pohřbu neúčastnil. ČSSD na středu vyvolala hlasování o vyjádření nedůvěry koaliční vládě. Na smuteční akci bylo podle policie přítomno asi 1000 až 1500 lidí, kteří odpoledne zaplnili přes polovinu hřbitova. Dorazili mimo jiné i zpěváci Daniel Hůlka, Petr Muk, Pavel Vítek a Iveta Bartošová, herci a moderátoři Richard Genzer a Michal Suchánek či lobbista Miroslav Šlouf.