Zprávy | Z archivu rubriky


Spekulovat o tom, jakým způsobem by bylo možné opravit Průmyslový palác zasažený v noci na pátek obrovským požárem, je podle odborníků předčasné. Existuje dokumentace původní stavby a rekonstruovat ji lze tehdejší technologií i současnými metodami. Památka ale v každém případě ztratí to, proč byla především ceněna - svou autenticitu. "Dostavba je možná, určitě by se ale nedělala původním způsobem, i když existuje dokumentace a umíme to udělat i dnes," řekl statik Václav Jandáček. Podle něj je důležité zachovat celkovou hmotu paláce a řešení oken. Daleko větší problém prý je, jestli je porušená středová část, která nese věž. "Je těžko spekulovat, zda to mělo shořet celé, nebo to mělo být jenom varování. Ale nemyslím, že záměrem bylo zdemolovat Průmyslový palác," uvedl statik.

Podle představitelů Prahy je tragický požár dokonce příležitostí k "rehabilitaci" paláce. Historik architektury Zdeněk Lukeš novinářům řekl, že by podoba památky po rekonstrukci mohla i lépe dokládat její původní vzhled. Na seznamu kulturních památek je zapsán Průmyslový palác jako součást Výstaviště, které celé je památkově chráněno již od 50. let. Na samotné stavbě paláce byla ceněná především autentická ocelová konstrukce, patrná především na věži, neboť v obou bočních křídlech byla skryta pod dřevěným podhledem.

Již od čtvrtka se spekuluje o tom, že požár byl založen úmyslně. "Soukromě se domnívám, že při dnešních protipožárních systémech a opatřeních je takový požár krajně podezřelý," řekl Beran. "Průmyslový palác je nezastupitelný symbol. Srovnatelnou stavbou je pouze Petřínská rozhledna, ale jen svým konstrukčním, nikoliv architektonickým řešením. Palác totiž představuje novátorskou syntézu inženýrské konstrukce a novobarokní architektury," vypočítal Beran hodnoty paláce. Podle Lukeše má Průmyslový palác evropský význam, stejně jako rozhledna byla její unikátní železná konstrukce inspirována mimo jiné i Eiffelovou věží.