Zprávy | Z archivu rubriky


Lídr ODS ve volbách do zastupitelstva Ústeckého kraje, hejtman Jiří Šulc, představil pokračování kampaně, kterou uvedly plakáty s nápisem Makejte gádžové, ať se máme líp. Před několika dny se objevily na Ústecku a Mostecku. Šulc novinářům řekl, že jde o kampaň zaměřenou proti zneužívání sociálních dávek. Lídři jiných politických stran kampaň ODS odsuzují. Plakáty také prošetřuje policie. Na nově vyvěšených plakátech v Mostě a sousedním Litvínově zůstal nápis Makejte gádžové, ať se máme líp. Vedle něj jsou pak hesla: Stop zneužívání sociálních dávek, Pro peníze do práce, Pro pomoc na úřad. "Původně visel plakát i v Ústí nad Labem. Zde jej ale sundali. Vybral jsem lokality, kde se podle mě dávky zneužívají nejvíce," uvedl Šulc. Prohlásil, že kampaň není rasistická, protože není zaměřena proti žádnému etniku. Tvrdí, že směřuje proti skupině obyvatel, kteří zneužívají sociální dávky. Novinářům předložil čísla, podle kterých se ročně v Ústeckém kraji na sociálních dávkách vyplatí kolem devíti miliard korun. "Podle odborníků ze sociální oblasti je zhruba 10 až 30 procent dávek zneužíváno," dodal.

Stejný názor jako Šulc vyjádřilo i několik Romů, kteří se v Mostě u billboardu zastavili. "Není to rasismus. My, kteří pracujeme, bychom také přivítali, aby to lidé, kteří pracovat nechtějí, měli více ztížené. Vadí nám také, že se na Romy majoritní populace dívá na všechny stejně a nerozděluje," řekl Pavel Gabčo. Jaroslav Foldyna a Oldřich Bubeníček, krajští lídři ČSSD a KSČM, které jsou zastoupeny v zastupitelstvu kraje, ČTK řekli, že k podobné kampani se ODS podle nich uchyluje proto, že již nemá voličům co nabídnout.

V Afghánistánu bylo zraněno sedm českých vojáků. Jeden z nich utrpěl středně těžká poranění, ostatní byli zraněni lehce. Všem byla na místě poskytnuta první pomoc a všichni jsou mimo ohrožení života. ČTK to oznámil generální štáb české armády. Jednadvacetičlenná česká vojenská hlídka se stala ve 12:20 místního času (09:50 SELČ) terčem útoku asi čtyři kilometry od základny Shank ve východoafghánské provincii Lógar. Češi jeli podle náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka v obrněných vozidlech Humvee, vybavených těžkými kulomety. Neznámí bojovníci hlídku ostřelovali protitankovými granáty a z ručních zbraní a Češi palbu opětovali. "Začali útočit v době, kdy naši komunikovali s místním obyvatelstvem. Pohybovaly se tam i místní děti. Někteří útočníci byli usmrceni nebo zraněni," řekl České televizi velitel české jednotky v Lógaru Pavel Lipka. Zranění vojáci jsou příslušníky provinčního rekonstrukčního týmu. Jednoho z nich přepravil vrtulník do americké vojenské polní nemocnice v Bagrámu, dva byli převezeni do české polní nemocnice v Kábulu a zbývající čtyři zůstali v péči lékařů na základně Shank. Ministerstvo obrany chce v příštím roce řady provinčního rekonstrukčního týmu v Lógaru posílit a Picek přiznal, že je "to částečně i odpověď na zvyšující se bezpečnostní incidenty v provincii Lógar". Nedomnívá se však, že by bezpečnostní incidenty byly v Lógaru na denním pořádku. Základna Shank, kde jsou dislokováni čeští vojáci, se dvakrát stala terčem útoků už minulý týden. V obou případech použili útočníci rakety. Při prvním útoku byli minulé pondělí zraněni tři čeští vojáci, následující útok ve středu se obešel bez zraněných. Letos přišli v Afghánistánu o život už dva čeští vojáci, loni zahynul jeden český voják. ČR má letos v Afghánistánu čtyři stovky vojáků. V Lógaru působí 200 příslušníků české armády, kteří chrání civilní část českého provinčního rekonstrukčního týmu. Vláda chce počet těchto vojáků příští rok zvýšit na 330. Rekonstrukční tým má na starosti například obnovu nemocnic, škol a drobných vodních děl.