Zprávy | Z archivu rubriky


Opoziční ČSSD nechce podpořit vládní návrh na zvýšení počtu českých vojáků v zahraničních misích, zejména v Afghánistánu. Takové mise tradičně odmítá KSČM, ke stejnému postoji nyní vyzvalo poslance a senátory ČSSD i její stranické grémium. V pořadu Otázky Václava Moravce to uvedl místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD). Zdůvodnil to mimo jiné tím, že prý vláda neposkytla sněmovně při minulém schvalování misí pravdivé informace. "Vláda vlastně nám teď podobným způsobem s naprostou ignorancí našeho stanoviska a debaty v parlamentu, kterou vlastně obchází, oznamuje, že zvyšuje počet vojáků o dalších 200 lidí," uvedl Zaorálek. Podle něj prý posílání dalších vojáků do Afghánistánu prý situaci v této zemi zhoršuje. ČSSD kvůli tomu chystá podle Zaorálka na 23. října slyšení, na kterém by chtěla mimo jiné od ministrů obrany a zahraničí vysvětlit účelnost operací v Afghánistánu. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa nemá Česko v Afghánistánu co dělat jako součást "okupačních sil". Vicepremiér Alexandr Vondra uvedl, že vláda bude plán v parlamentu znovu s opozicí konzultovat. "Ta operace má humanitární důvody," podotkl místopředseda vlády. K souhlasu s vysláním vojáků do zahraničí je podle ústavy třeba nadpoloviční většiny všech poslanců a senátorů.

Plán navýšení počtu vojáků, který je spojen i se zvýšením výdajů, vláda schválila ve středu. Předseda ČSSD Jiří Paroubek plán týž den odmítl, zdůvodnil to ekonomickou situací v ČR. Premiér Mirek Topolánek přesto věří, že "společná odpovědnost a kontinuita zahraniční a bezpečnostní politiky převládne nad nějakými krátkodobými politickými záměry". Příští rok by podle ministerstva obrany mělo v cizině pracovat až 1386 vojáků. Náčelník generálního štábu české armády Vlastimil Picek odmítl Zaorálkovo tvrzení, že je vyslání dalších vojáků nad možnosti armády. "Je pravda, že je to strop našeho možného působení," připustil. Dodal, že armáda připravuje 1800 vojáků pro síly rychlého nasazení Evropské unie, kteří však zůstávají v Česku.

Po reji světelných kuželů se v sobotu krátce po 18. hodině čeští hokejoví fanoušci dočkali. Za dunivých zvuků písně Thunderstruck australské kapely AC/DC nastoupili na led pražské O2 Areny hráči Tampy Bay a New York Rangers k úvodnímu utkání nového ročníku NHL. Tradiční hymny před utkáním přednesla operní hvězda Eva Urbanová. Slovům té české dobře rozumělo hned pět hokejistů z dvanácti, kteří postávali na obou modrých čarách. V připravených zahajovacích sestavách byli Češi Petr Průcha s Michalem Rozsívalem v dresu Rangers a Václav Prospal v barvách Tampy, jemuž dělali společnost Slováci Andrej Meszároš a Vladimír Mihálik. Zatímco Urbanovou vyprovodil bouřlivý potlesk, vzápětí se ozval z hlediště hlasitý pískot, kterým řada z 18 tisíc diváků počastovala Mirka Topolánka. Český premiér přišel mezi kapitány Vincenta Lecavaliera a Chrise Druryho vhodit slavnostní buly. Fanoušci dorazili i ze zámoří, Německa či Slovenska. Jistá neutralita diváků celkové atmosféře zápasu příliš neprospěla. I když se z tribun občas ozvalo tradiční zámořské "Letús go Lightning" či podobná podpora Rangers, diváci průběhu zápasu spíše v poklidu přihlíželi. Přestože při přerušení hry burcovaly diváky varhany, jejich rozpaky a nervozita s ohledem na ceny lístků v rozmezí od dvou do třinácti tisíc korun narůstala kvůli dlouho bezbrankovému stavu. Občasné výkřiky a nesmělé skandování "My chceme gól" uspokojil až v 39. minutě Markus Näslund, který dostal Rangers do vedení 1:0.