Zprávy | Z archivu rubriky


Druhý výjezd na půdu soupeře, který by po úvodní bezbrankové remíze v Severním Irsku nyní chtěl zakončit cenným triumfem, podstoupí reprezentační tým českých fotbalistů. Výběr kouče Petra Rady se v sobotu v kvalifikaci o mistrovství světa představí v Polsku. Zaváhání na půdě spolufavorita skupiny by mohlo znamenat nepříjemnou komplikaci v cestě na šampionát v JAR v roce 2010. "Remízu z Polska neberu, bod by byl málo. Čím dříve se od soupeřů odpoutáme, tím lépe pro nás," vyjádřil sebevědomí panující v českém táboře stoper David Rozehnal. "Kdybychom teď získali šest bodů, hodně by nám to pomohlo. Dohnali bychom ztrátu ze Severního Irska," uvedl brankář Petr Čech před říjnovým dvojutkáním. Po sobotní bitvě v Polsku se čeští hráči představí ve středu v Teplicích proti Slovinsku, které má po dvou zápasech na kontě čtyři body, stejně jako zatím vedoucí Polsko.

Utkání bude velkou zkouškou hlavně pro českou zálohu, která nastoupí bez obvyklých opor. S absencí kapitána Tomáše Rosického se tým musel vyrovnávat už během Eura, nyní je na marodce i další tahoun Polák. Oba hráči chyběli mužstvu současně naposledy v srpnu 2005. Vedle defenzivního záložníka Radoslava Kováče by měli dávat v pětičlenné záloze hře myšlenku David Jarolím s Jaroslavem Plašilem. "Věřím klukům, co máme k dispozici. Zvládnou to," řekl trenér Rada, jenž povede mužstvo ve čtvrtém zápasu a stále čeká na výhru. Zvažuje i rozestavení se dvěma klasickými útočníky, ale spíše se přikloní k variantě s osamoceným hrotem a obrozeným střelcem Barošem. Toho má podporovat druhá vlna ze zálohy. "Musíme být určitě odvážnější než v Severním Irsku," uvedl Rada.

V restauraci Monarch v Praze 1 byl v noci na pátek zastřelen čtyřicetiletý Václav Kočka, syn provozovatele Matějské pouti Václava Kočky staršího, známého expremiéra Jiřího Paroubka (ČSSD). Policie podle mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánky Zenklové obvinila z vraždy podezřelého muže; podle dřívějších informací jde o pětapadesátiletého hoteliéra Bohumíra Ďurička. Oba muži se několik hodin předtím v téže restauraci zúčastnili autogramiády a křtu knihy předsedy ČSSD Jiřího Paroubka.

Střelbě podle pražského policejního mluvčího Tomáše Hulana předcházela hádka i potyčka obou mužů. Server Týden.cz s odvoláním na očitého svědka v restauraci uvedl, že Ďuričko a Kočka mladší před událostí popíjeli u baru. Pak údajně přišla sázka o to, kdo má u sebe víc peněz. Podle serveru Novinky.cz se sázky s Ďuričkem naopak účastnil Kočka starší. "V nastalé strkanici, do které se vložil Kočkův syn Václav, pak Ďuričko vytáhl zbraň a začal střílet," uvedl server.

K události se v pátek vyjádřil premiér Mirek Topolánek. "Přes všechno, co jsem o přátelích Jiřího Paroubka kdy řekl, bych chtěl rodině Kočkových vyjádřit soustrast," uvedl v písemném prohlášení, které poslal ČTK."Celá tato událost je ale hlavně o tom, že kdyby politici napříč stranami brali informace Jana Kubiceho, obsažené v jeho zprávě vážně, nikoli jako předvolební folklór, nemuselo se to stát," vzpomněl ale zároveň premiér ve svém vyjádření takzvanou Kubiceho zprávu, v níž Útvar pro odhalování organizovaného zločinu před volbami do Poslanecké sněmovny v roce 2006 informoval o údajném prorůstání mafie do politiky.

Hlavní volební manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík pro server Aktuálně.cz označil Topolánkovu reakci za "mimořádně odpornou". "Prostě spojit Kubiceho zprávu s tou včerejší lidskou tragédií je mimořádný hnus," řekl Tvrdík. Tato lidsky nešťastná událost nemá nic společného s politikou a programem sociální demokracie, řekl na páteční tiskové konferenci Paroubek.

Ďuričko před časem údajně Paroubka pozval na týdenní dovolenou na svou jachtu do Chorvatska. Šéf ČSSD k tomu řekl, že to odmítl, když vyšla najevo Ďuričkova spolupráce s komunistickou Státní bezpečností. "Pan Ďuričko nebyl mým přítelem a od roku 2005 jsme se s výjimkou několika více méně náhodných společenských událostí nesetkávali," dodal. Ďuričkovi patří společnost Hotel Axa, která provozuje stejnojmenný pražský hotel. Dříve se angažoval i na fotbalové scéně, když v 90. letech vstoupil do Dukly Praha.