Zprávy | Z archivu rubriky


Firmě Sklo Bohemia ve Světlé nad Sázavou a Sklárnám Bohemia v Poděbradech ze skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT) se nepodařilo zajistit peníze na výplatu zářijových mezd pro jejich 1750 zaměstnanců. Ve Světlé byl výplatní termín v pátek, v Poděbradech by měli lidé mzdy dostat až 14. října. Peníze na výplaty na účtech alespoň částečně byly, jsou ale už několik týdnů zablokované a sklárny s nimi nemohou volně disponovat, řekl mluvčí skupiny Karel Samec. V Poděbradech se podle Samce ve čtvrtek při jednání vedení podniku a odborářů s předběžným insolvenčním správcem podařilo dohodnout, že by se mzdy do konce října ještě mohly vyplatit. To ale jen v případě, že se podaří inkasovat peníze za dokončení zakázky a věřitelské banky budou souhlasit s jejich použitím na výplaty. Podobný model by vedení chtělo uplatnit také ve Světlé, tam ale zatím nebyl jmenován insolvenční správce.

Skupina firem kolem BCT je kvůli nedostatku provozního kapitálu od 22. září v insolvenčním řízení. Ve Sklárnách Kavalier v Zásadě a v novoborském Crystalexu se ale stále vyrábí a tamní zaměstnanci své mzdy dostali stejně jako pracovníci mateřské BCT. Naopak sklárny ve Světlé a Poděbradech nebyly klíčovými provozy, a výroba se tam už v minulém týdnu zastavila. Tamní zaměstnanci zůstali bez výplat a vedení sklářských odborů proto už ve čtvrtek rozhodlo svolat na 23. října demonstraci před úřad vlády.

Agrární komora ani po pátečním jednání s premiérem Mirkem Topolánkem, na kterém se probíralo dorovnání přímých plateb pro zemědělce v příštím roce, neodvolala protestní akci plánovanou na příští týden. Nespokojení rolníci chtějí v pondělí kvůli krácení rozpočtu vyjet se zemědělskou technikou na silnice po celé zemi a na dvě hodiny na nich zablokovat dopravu. Šéf AK Jan Veleba později uvedl, že vláda má čas na písemný příslib dorovnání plateb ještě do pondělka. Do pondělka by ale zemědělci museli obdržet od premiéra Topolánka písemné potvrzení příslibu dorovnání přímých plateb na požadovaných 90 procent úrovně, kterou dostává farmář v Rakousku, Německu, Francii. To podle Veleby mají od svých vlád přislíbeno zemědělci v Polsku, Maďarsku i na Slovensku. Topolánek po setkání s Velebou novinářům řekl, že zemědělci mohou příští rok počítat s miliardou korun ze zdrojů Pozemkového fondu a další miliarda korun by mohla být získána z letošních rezerv rezortu zemědělství. "Našli jsme řešení, které neznamená zvýšení výdajů v příštím roce, ale přesun v rámci připraveného rozpočtu a přesun prostředků z letošního roku na rok příští. A v konečném důsledku to bude znamenat téměř stoprocentní naplnění toho, co na přímé platby z národních zdrojů má jít," uvedl Topolánek. Schůzky s premiérem se dnes zúčastnili zástupci Asociace soukromého zemědělství, která sice podporuje plné dorovnání plateb, odmítá však formu protestních akcí.

V rozpočtu, který vláda schválila pro příští rok, je kapitola ministerstva zemědělství zkrácena proti letošku o čtyři miliardy. Důvodem je snaha snižovat deficitní hospodaření státu. O téměř pět miliard korun méně než letos by do českého zemědělství mělo přijít také z rozpočtu EU. Kapitola ministerstva by tak byla zkrácena o téměř 19 procent.