Zprávy | Z archivu rubriky


Čeští vojáci v Afghánistánu si stěžují na německé obrněné vozidlo Dingo 2, které je má chránit. Vytýkají mu slabý motor a vysokou citlivost na druh paliva, vadí jim také špatný servis a nedostatečný palebný systém, který je pro Afghánistán nevyhovující. Informují o tom Lidové noviny. Česká armáda má nyní ve výzbroji čtyři Dinga a ministerstvo obrany v září podepsalo smlouvu na dodávku dalších 15 kusů. Každý z nich vyjde na více než 30 milionů korun. "Američané nám řekli, že pokud s nimi chceme jezdit, tak ne s tímhle," řekl listu jeden z českých vojáků sloužících na základně Shank. Obrněná vozidla české armády totiž stěží zvládnou držet krok s kolonou, která jede rychlostí 60 km v hodině. Podle vojáků se jednou dokonce stalo, že Dingo na cestě mimo základnu nevyjelo kopec a muselo se vrátit. Nyní by se měly provádět testy, jestli je poruchovost, případně špatný výkon motoru způsoben naftou, která se používá na základně a na kterou jiná vozidla jezdí bez problémů. Pokud by se to potvrdilo, musela by se na Shank vozit kvalitnější nafta. To by bylo ale logisticky komplikovanější než brát naftu od Američanů. Armáda nedávno rozhodla o tom, že koupí 15 obrněných vozidel Dingo 2 a 15 menších obrněnců Iveco MLV. Za celkem 30 obrněnců zaplatí téměř miliardu korun. Dodavatele vybrala bez tendru, což zástupci ministerstva zdůvodnili "urgentní" potřebou vybavit těmito vozidly české vojáky v zahraničních misích, zejména v Afghánistánu. Poslanci z branného výboru kritizovali obranu za to, že vozidla pořizuje bez výběrového řízení. Podle místopředsedy výboru za ČSSD Antonína Sedi je cena, kterou za ně armáda zaplatí, "zarážející". Připomněl, že obrana odmítla nabídku BAE Systems na rychlé dodání cenově mnohem výhodnějších vozidel RG-31.

Protikorupční policie vyšetřuje rozsáhlý případ údajného praní špinavých peněz, pachatelé podle detektivů zlegalizovali a vyvedli z České republiky nejméně 5,3 miliardy korun pocházejících z trestné činnosti. ČTK to řekl mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek. Policisté kvůli případu v pondělí po celý den prohledávali dům na pražské Národní třídě. Svědci na místě ČTK řekli, že policisté zadrželi a odvezli několik lidí. Takové množství peněz, které byly údajně takzvaně vyprány, podle Skřepka detektivové nepamatují. "Tato částka je v historii české policie ojedinělá," řekl ČTK mluvčí. K původu peněz i totožnosti možných pachatelů se odmítl vyjádřit. Akce, které se účastnilo několik desítek policistů včetně příslušníků zásahové jednotky, se zřejmě protáhne až do úterních ranních hodin.

V prohledávaném domě se nachází směnárna společnosti Aktiv Change. Jednateli firmy jsou podle obchodního rejstříku Brit Jason Lee Dupuy a Omar Mogheth. Dupuy drží ve firmě dvacetiprocentní podíl, vlastníkem zbylých 80 procent je Američan Thomas Vincent Smith. Dupuy podle obchodního rejstříku vlastní i společnost Pave, která se zabývá zprostředkováním obchodu. Vedle toho má také devadesátiprocentní podíl ve společnosti Link Residence, která se věnuje pronájmu bytových i nebytových prostor.

Takzvané praní špinavých peněz má od září ztěžovat zákon proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu. Novela mimo jiné ukládá lidem povinnost identifikovat se při každé obchodní transakci převyšující částku 1000 eur (zhruba 25.000 korun). Podle dřívějších předpisů musely banky žádat o doklady jen u sum přesahujících 100.000 korun. Údaje o jménu klienta mají finanční instituce schraňovat pro případ, že by později transakci začala vyšetřovat policie a bylo by nutné zpětně dohledat, kdo peníze poslal.