Zprávy | Z archivu rubriky


Občanské sdružení Přátelé Miloše Zemana by podle tohoto bývalého premiéra a předsedy ČSSD nemělo být ani politickou stranou, ani jeho fanklubem. Nemělo by se soustředit jen na podporu Zemanova zvolení příštím prezidentem, mělo by při ve volbách podporovat schopné kandidáty, ne šedivé myši, kterým jde jen o funkce. Zeman to uvedl na ustavující shromáždění sdružení v Praze. Zeman se prostřednictvím sdružení vrací do aktivního veřejného života. Slíbil účast i na dalších akcích sdružení, které chce podle programového prohlášení přispívat ke kultivaci veřejného života a smysluplnému dialogu mezi politickými tábory a propagovat názory a postoje muže, kterého pokládá za nejlepšího prezidentského kandidáta. Mezi šedivé myši Zeman v šedém obleku zařadil i své nástupce v čele vlády a strany Vladimíra Špidlu a Stanislava Grosse, aniž je ale konkrétně jmenoval. Uvedl, že šedivé myši nastupují po krizových manažerech, vždy vyvolají další krizi a pak "nenápadně odcházejí z dějin - někdo do Bruselu, jiný si koupí vilu na Floridě".

Účastníkům shromáždění, jichž bylo v téměř zaplněném Společenském sále Kongresového centra kolem 500, objasňoval Zeman své názory na ideální budoucí uspořádání v ČR. Česko podle něj potřebuje stabilní vládu, kterou by měl sestavovat vítěz voleb. Preferuje menšinový kabinet před koaličním a chtěl by změnami volebních zákonů lidem umožnit ovlivnit volbu konkrétních kandidátů. O své kandidatuře na prezidenta, kterou podmiňuje společenskou poptávkou, chce Zeman mluvit, až přijde čas. Prezidentské volby budou v roce 2013.

Dvanáct členů hlídek takzvaných ochranných sborů Dělnické strany (DS), kteří v sobotu ráno přijeli do litvínovského sídliště Janov, narazilo na odpor místních Romů. Zhruba 70 Romů ozbrojených klacky, golfovými holemi či násadou od sekyry zahrnulo členy hlídek v černých kabátech, kšiltovkách a s bílou páskou na rukávu vulgárními nadávkami, plivali na ně a polévali je vodou. Střetu zabránila přítomnost policistů a litvínovských strážníků. Dělnická strana je krajně pravicové uskupení, na akcí, které pořádá, se často sdružují neonacisté. Hlídky, jež sídliště po necelé hodině opustily, strana vyslala do Janova podle místopředsedy DS Jiřího Štěpánka v reakci na údajné žádosti o pomoc místních občanů, které svým chováním prý obtěžují nepřizpůsobiví sousedé.

S jednáním Dělnické strany nesouhlasí vedení města, za přínosné jej nepovažuje ani předseda janovského osadního výboru. "Město musí zareagovat, situace se přiostřuje. Policie pořídila záznam, je třeba jej vyhodnotit a vyvodit patřičné důsledky. Minimálně půjde o přestupek, někteří aktéři se možná dočkají obvinění z trestného činu. Nelíbí se mi ani, jak byli obyvatelé sídliště vyzbrojeni," řekl ČTK litvínovský místostarosta Martin Klika (ČSSD), který situaci na místě monitoroval. Velitel policistů podle litvínovského starosty Milana Šťovíčka (ODS) hlídkám Dělnické strany zakázal až do pondělní osmé hodiny ranní vstup do janovského sídliště. "Důvodem je zachování veřejného pořádku a ochrana zdraví a životů občanů," uvedl. Zákaz potvrdil místopředseda DS Petr Kotáb. Lidé z problémového panelového sídliště poukazují podle Štěpánka na neutěšený stav v lokalitě. Stěžují si zejména na místní romskou komunitu, na rušení nočního klidu, ničení soukromého majetku a také napadání občanů Romy. Městská policie údajně nemá ani nadále zájem situaci řešit. S tím však Šťovíček nesouhlasí. Snahu Dělnické strany chápe jako účelovou záležitost. Napadání města za to, že v Janově prý nic nedělá, je podle něj populistické gesto směřované do období před krajskými volbami, v nichž DS kandiduje. Po dohodě s obyvateli sídliště vznikl osadní výbor Janov, jehož členové spolupracují se zastupiteli. Město podle předsedy osadního výboru Zdeňka Kvapila vychází požadavkům obyvatel janovského sídliště vstříc. "Zřídilo novou služebnu městské policie a vyčlenilo peníze na její provoz. V posledních 14 dnech jsou skutečně v ulicích vidět jak motorizované, tak pěší hlídky strážníků. Spolupracujeme i na integrovaném plánu rozvoje sídliště s možností čerpání financí z EU, jehož cílem je sídliště zvelebit a život místních obyvatel vrátit k normálu," uvedl. Problémem je podle Kliky chybějící opora v legislativě. Do janovského sídliště s 6200 obyvateli se po prodeji městských bytů stále častěji stěhují sociálně slabé a nepřizpůsobivé rodiny. Nutná je podle něj změna zákona o bytových družstvech a zejména úprava hygienických norem, kterou by bylo možno regulovat počet lidí žijících v jednom bytě.