Zprávy | Z archivu rubriky


Dnem české státnosti si lidé v neděli po celé České republice připomněli svátek svatého Václava, patrona a ochránce českého národa. V metropoli i dalších městech se konaly bohoslužby a koncerty a svátek byl také podnětem k lidové zábavě. Sváteční den ukončil desátý ročník tradičního Svatováclavského večera v Senátu. V Pantheonu Národního muzea zazněly nové verze státní hymny, které nechal nahrát premiér Mirek Topolánek, a které chce úřad vlády používat při různých oficiálních příležitostech. Počinem chce vláda oslavit 90. výročí založení nezávislého Československa. V Praze dále kardinál Miloslav Vlk požehnal obnovenou Svatováclavskou vinici, nejstarší v Čechách, která se rozkládá nad Starými zámeckými schody u Pražského hradu. V Hradci Králové se konala tradiční Svatováclavská přehlídka koní, která přiláká každoročně tisíce diváků. Oslavy na počest českého světce započaly už v pátek Svatováclavským duchovním zastavením v centru Prahy. V sobotu pokračovaly Národní svatováclavskou poutí ve Staré Boleslavi.

Státním svátkem je dnešek od roku 2000. Rozhodování politiků o 28. září nebylo snadné. Některým vadilo, že by se jím měl stát den zavraždění knížete Václava, jiným zase to, že je to také církevní svátek. Připomínali i to, že Václavovu památku zneužila protektorátní vláda kolaborující s nacistickou okupační mocí. Komunisté naopak poukazovali na Václavovu slabost, protože platil "výpalné" německým císařům.

Neúplné nedělní výsledky 8. kola první fotbalové ligy: Brno - Kladno 2:0, České Budějovice - Jablonec 2:1, Příbram - Bohemians Praha 2:1, Teplice - Zlín 2:0 a Žižkov - Mladá Boleslav 1:2.

Český deblista Lukáš Dlouhý si připsal letošní premiérové turnajové vítězství v Bangkoku, když společně s Leanderem Paesem porazili ve finále americkou dvojici Scott Lipsky, David Martin 6:4 a 7:6. Nejvýše nasazená česko-indická dvojice se tak znovu přiblížila k postupu do deblového Turnaje mistrů. Pětadvacetiletý Dlouhý už má na kontě pět turnajových titulů. S veteránem Paesem letos dosáhli na finále US Open a v Halle, byli i v semifinále Wimbledonu.

Český motocyklový jezdec Karel Abraham podstoupil v sobotu na traumatologickém oddělení v olomoucké nemocnici operaci zlomené navikulární kosti v zápěstí. Zranění si způsobil v páteční kvalifikaci před závodem mistrovství světa v japonském Motegi, když po střetu se Španělem Alexem Debónem upadl. "Situace není jednoduchá. Navikulární kost měl už jednou naštípnutou a po pátečním pádu mu praskla," řekl ČTK závodníkův otec Karel Abraham. K dalšímu závodu do Austrálie, který se uskuteční už o nadcházejícím víkendu na Phillip Islandu, lékaři osmnáctiletého jezdce prý pustí.

Český skokan na lyžích Jakub Janda vyhrál závod letního Kontinentálního poháru na velkém můstku v Oberstdorfu. Nejzkušenější skokan z celého startovního pole dolétl nejprve do vzdálenosti 122 metrů, ve druhém kole se ještě o 5,5 metru zlepšil. Na druhém místě skončil celkový lídr seriálu Rakušan Markus Eggenhofer, třetí byl domácí Severin Freund. Žádný z dalších českých skokanů se do druhého kola nedostal. Díky prvenství se Janda posunul na devátou příčku celkového hodnocení. Do konce seriálu zbývají dva závody.