Zprávy | Z archivu rubriky


Stát i ČSOB dávají od výrobců skla a porcelánu ze skupiny firem Bohemia Crystalex Trading (BCT) a Porcela Plus "ruce pryč". Koncern má existenční potíže a podle odborů je stát tím, kdo by měl pomoci zachránit práci pro 7000 jeho zaměstnanců. Ministerstvo financí nechce ale intervenovat, neboť to považuje za neodpovědné vůči daňovým poplatníkům a za nespravedlivé. Poukazuje také na to, že není vlastníkem a zodpovědnost za záchranu přehazuje na ČSOB, která je správcem akcií. Ta to však odmítá a tvrdí, že hlavní slovo má stát. "Stát ovládá zhruba 49 procent podílu ve skupině firem řízených a vlastněných Bohemia Crystalex Trading a Porcela Plus, a to prostřednictvím fondu Tritton. Polovinu podílu ovládají Radovan Květ a Jan Souček, zbylé procento vlastní ČSOB," sdělil mluvčí banky Ivo Měšťánek. Fond převzala banka po zkrachovalé IPB, později ho převzala Česká konsolidační agentura a od ní ministerstvo financí. Banka je podle mluvčího ČSOB jen investičním manažerem Trittonu, stát vždy předem schvaluje veškeré úkony fondu a fond vždy jedná na základě pokynů státu.

BCT patří k desítce největších sklářských firem na světě a loni uskutečnila zakázky za více než 5,5 miliardy korun. Největším podnikem skupiny je Crystalex Nový Bor, patří do ní také Sklárny Kavalier Sázava, Sklo Bohemia Světlá nad Sázavou a Sklárny Bohemia Poděbrady. Majetkově spřízněná společnost Porcela Plus má 2000 zaměstnanců a jejím největším podnikem je Karlovarský porcelán se svou dceřinou firmou a Concordia.

Výrobci skla a porcelánu přitom nejsou v lehké pozici. Skupina se potýká s levnou konkurencí z Asie a silnou korunou, která jen skláře v posledních dvou letech připravila o více než miliardu korun na tržbách. Do neřešitelné situace pak skupinu dostala finanční krize, kvůli které se nepodařilo dokončit restrukturalizaci úvěrů, a firmě tak nyní chybí provozní kapitál. Podle odborů navíc banky firmám zablokovaly účty.

Kontakty a vazby ve státní správě, policii, justici a okolí politiků jsou v Česku pro skupiny organizovaného zločinu prostředkem, jak legalizovat své zisky. Ve výroční zprávě za loňský rok to uvádí Bezpečností informační služba (BIS). V roce 2007 byly podle kontrarozvědky nejvýznamnější skupiny z bývalého Sovětského svazu a balkánské. Při navazování kontaktů se státními strukturami hraje významnou roli korupce, tvrdí kontrarozvědka. "Tradičním těžištěm jejich zájmu je veřejná správa, policie a justice. Právě kontakty a vazby směřující do těchto oblastí jsou prostředkem k legalizaci aktivit a zisků těchto skupin," uvádí zpráva BIS. Organizovaný zločin má podle tajné služby vazby na podnikatele, blíže nespecifikované "poradce státních činitelů" a osoby "s rozsáhlými klientskými vazbami na některé bývalé i současné politiky nebo vysoké státní úředníky". "Kromě rozsáhlých kontaktů do českého kriminálního prostředí spolupracují tyto skupiny při realizaci svých zájmů také s odborníky - právníky, finančníky a poradci různého druhu a zaměření," varuje BIS.

Gangy z bývalého Sovětského svazu se v roce 2007 snažily o překonání vnitřních rozporů a sjednocení pod jednu autoritu, takzvaného "vora v zakoně", tedy ruskou alternativu mafiánského kmotra. "Tuto snahu zkomplikoval násilný konflikt mezi čečenskou a arménskou skupinou, který vyvrcholil pokusy o zavraždění jednoho z vysokých představitelů jedné ze skupin. Najatý vrah byl na základě informací BIS zadržen policií," uvádí zpráva. Napětí však přetrvává, jednotlivé jazykové skupiny se prý nedokázaly dohodnout na rozdělení území v hlavním městě. Zejména na Moravě a v Brně rostl podle BIS vliv ukrajinské, takzvané Luhaňské skupiny organizovaného zločinu. Ukrajinci neuznávají žádné "zákony" respektované v tomto prostředí a aktivní jsou především v oblasti obchodu se zbraněmi, ve vymáhání dluhů a výpalného, zajišťování prostitutek z Ukrajiny, únosů lidí a vražd.

Vojáci i civilní zaměstnanci přerovské vrtulníkové základny se ve čtvrtek symbolicky naposledy sešli pohromadě pod jednou střechou. Slavnostním nástupem a průletem tří vrtulníků se vedení základny rozloučilo se zaměstnanci, kteří budou od 1. října působit v Náměšti nad Oslavou nebo kvůli reorganizaci armády ztratili zaměstnání. Základna se tak po 14 letech své existence zásadně zmenší, přesto bude fungovat dál. O stěhování rozhodl kabinet, kompromisem tak vyřešil rozhodnutí předchozí vlády, podle kterého se měla do Náměště přesunout celá přerovská základna. "Z celkového počtu 1350 vojáků a občanských zaměstnanců se základna redukuje přibližně na 890 zaměstnanců. Nepodařilo se najít zaměstnání pro 74 civilní zaměstnance a pro 34 vojáky," řekl velitel základny Jaroslav Braun.

S přerovskou vrtulníkovou základnou se rozloučila nejen polovina vojenských opraven, ale i prestižní tygří letka s bitevními vrtulníky Mi-24/35, které zamířily do Náměště. Končí zde také letka vrtulníků W3A Sokol, která bude součástí 24. základny dopravního letectva v Praze-Kbelích. V Přerově zůstane základna s vrtulníky Mi-171Š a Mi-17. "Je to škoda, byl to sehraný tým. Odcházejí sice do lepšího prostředí, protože základna v Náměšti je moderní. Každopádně je ale škoda, že dochází k rozdělení těchto vrtulníků," podotkl Braun. Podle mluvčího základny Milana Kouřila bude nyní fungování základny jednodušší. "Budeme mít tady pouze dopravní a víceúčelové vrtulníky. Ty se budou připravovat jednak na mise v zahraničí a jednak budou nadále držet službu letecké pátrací a záchranné služby," uvedl.

Poslanecká sněmovna ve čtvrtek v prvním čtení podpořila vládní návrh, aby daň z příjmů zaměstnanců v příštím roce zůstala na 15 procentech. Výměnou za to by mělo klesnout sociální pojištění o 1,5 procenta. Zda ale novela projde sněmovnou v této podobě, zůstává nejisté. Velký kritik návrhu, poslanec ODS Vlastimil Tlustý, v něm požaduje zásadní změny. Návrhem se nyní bude zabývat sněmovní rozpočtový výbor. Tlustý před poslanci řekl, že uvítá jakoukoli změnu parametrů, která povede ke skutečnému snížení daní. Prohlásil ale, že nepodpoří jakékoli finální znění zákona, ve kterém bude 15procentní daň. Novelu chtějí ve výboru zásadně přepracovat i poslanci KSČM. Sociální demokracie ho navrhla rovnou zamítnout, tento návrh ale neprošel.

Podle pravidel, která nastavila loňská reforma veřejných financí, by od příštího roku klesla zaměstnancům a podnikatelům sazba daně z příjmu na 12,5 procenta. Současně s tím by se ale snížily slevy na dani tak, že by řada lidí v konečném součtu platila daně vyšší než letos. Proto ministerstvo financí přišlo s projednávanou novelou. "Tato varianta je fiskálně šetrná," prohlásil Kalousek. Snížení daně z příjmu by podle něj kromě jiného poškodilo příjmy krajů a obcí, protože jde o sdílenou daň. Současná novela sníží příjmy rozpočtu o 18 miliard korun a státní rozpočet s tím počítá, uvedl. Podle stínového ministra financí ČSSD Bohuslava Sobotky by se však vláda měla omluvit za to, že předložila nepromyšlené návrhy a po necelém roce fungování údajně promyšlené daňové reformy navrhuje korekci. Snížení odvodů podle něj přinese zaměstnancům jen horší zabezpečení v nemoci i v nezaměstnanosti. Současný systém doporučil neměnit a nevychylovat. Varoval, že pokud by následkem ochlazení ekonomiky vzrostla nezaměstnanost, neměl by stát dost peněz na její řešení.