Zprávy | Z archivu rubriky


Zemědělci připravují na 13. října celorepublikovou protestní akci. Dohodl se na tom v úterý krizový štáb Agrární komory. ČTK to sdělil její prezident Jan Veleba. O formě protestu bude krizový štáb jednat v příštím týdnu. Za pravděpodobné označil Veleba použití těžké techniky k blokádám na důležitých dopravních tazích. Protest bude reakcí na navrhovaný rozpočet ministerstva zemědělství pro příští rok. Zemědělcům se nelíbí zejména snížení přímých plateb o více než 2,5 miliardy korun. "První celoplošnou akci připravíme na 13.října, a to po celé republice včetně hlavního města Prahy. Zatím nezveřejním, jak to bude pojato, mohu jen prozradit, že tradičním způsobem se zemědělskou technikou," uvedl Veleba. "Potravinářská komora podporuje pozice zemědělců a jejich oprávněné požadavky," doplnil prezident komory Miroslav Toman, který se jednání krizového štábu zúčastnil.

Úternímu jednání krizového štábu AK bezprostředně předcházela schůzka jejích zástupců s ministrem financí Miroslavem Kalouskem. Na té se jim podle slov Jana Veleby nepodařilo vyjednat navýšení rozpočtu ministerstva zemědělství, proto se prý zemědělci rozhodli řešit situaci formou protestní akce. Navrhovaný rozpočet ministerstva zemědělství pro rok 2009 je o více než čtyři miliardy nižší než letošní. O téměř pět miliard korun méně než letos by do českého zemědělství mělo připlout také z rozpočtu EU. Čeští zemědělci loni obdrželi na dotacích dohromady zhruba 23,5 miliardy korun. Především díky příspěvkům z národních zdrojů a EU skončilo loňské hospodaření českého zemědělství v zisku, který podle předběžných údajů dosáhl 13,7 miliardy korun, což je téměř dvojnásobek hospodářského výsledku v roce 2006.

Koncepci řešení problémů Romů v Česku, kterou připravil vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek (KDU-ČSL), označují zástupci některých romských organizacích za pouhou kampaň před říjnovými krajskými a senátními volbami. Někdejší starosta Vsetína se totiž dostal do vysoké politiky a funkce senátora před dvěma lety krátce poté, co vystěhoval řadu Romů z centra města na předměstí i vzdálených vsí na venkově. Čunek svou koncepci představil minulý týden romským členům vládní rady pro záležitosti romské komunity. Ti ji nejprve odmítali jakkoli hodnotit. "Já si myslím, že ministerstvo pro místní rozvoj je důležitým hráčem při tvoření této velké komplexní koncepce," řekl tehdy ČTK místopředseda rady Ivan Veselý; po necelém týdnu však začal materiál spolu s některými dalšími členy rady ostře kritizovat. Vadí jim například chystané rozdělení Romů do tří skupin, někteří z nich by poté údajně měli bydlet v ubytovnách s přísným režimem a dohledem. "Je to uvedené v úplně jiném kontextu," řekl v úterý ČTK Čunkův poradce Josef Baláž, který materiál vypracoval. Podle Baláže je třeba k potřebným Romům přistupovat individuálně. "Lidé mají různé potřeby a různou sociální úroveň," vysvětlil. Baláže kritika Čunkových názorů nepřekvapila. "Velmi silně vnímám dva názorové proudy," uvedl. Navrhované řešení podle něj znamená šanci na zlepšení životních podmínek desetitisíců Romů, kteří dnes "žijí ve velmi nedůstojném prostředí a velmi nedůstojně". "Tihle lidé to řešili už od 90. let. Šly na to nemalé finanční prostředky a efektivita je nula," dodal na adresu odpůrců Čunkova plánu Baláž.

Světová rekordmanka v běhu na 800 metrů Jarmila Kratochvílová by mohla od příštího roku trénovat vytrvalce z Etiopie. V úterý jí to nabídl někdejší olympijský vítěz v desetiboji Robert Změlík, který zahájil obchodní spolupráci se slavným etiopským běžcem Hailem Gebrselassiem. Zhruba před měsícem navštívil Změlík Addis Abebu, aby expandoval se svou firmou na prodej výživových doplňků. Sešel se se slavným etiopským rodákem a mnohonásobným světovým rekordmanem a domluvili se na spolupráci. Bývalý desetibojař chce sponzorsky podporovat špičkové etiopské běžce i chudé obyvatele této africké země, ale vidí v tom rovněž šanci přivést do České republiky nadějné závodníky. "Já bych si přál dostat do republiky talentované běžce, kteří by tady rostli a vyhráli nám nějaké medaile. Samozřejmě bychom to směřovali k tomu, aby v budoucnu získali české občanství," nastínil svůj plán Změlík. Inspiroval ho světový rekordman na osmistovce Wilson Kipketer, který se nepohodl s keňským svazem a závodil za Dánsko.

Kratochvílové končí v září smlouva v USK Praha, a protože se nechce odstěhovat z rodného Golčova Jeníkova a opustit stadion v nedaleké Čáslavi, má problém sehnat práci. Přesto se na nabídku tvářila nevěřícně. "Vím, že je tam ohromný potenciál, ale podle mě to je téměř nemožné. Nedovedu si představit, že by takoví běžci trénovali v Čáslavi," řekla dnes. "No, moc tomu nevěří," poznamenal Změlík. Sám je však o svém projektu přesvědčen. "Příští rok, až bude teplo, aby nám tady nezmrzli, tak bychom je sem přivezli," plánoval bývalý desetibojař. "A samozřejmě by Jarmila letěla do Addis Abeby a vybrala si, má na to oko," dodal.