Zprávy | Z archivu rubriky


Sociální demokracie má podle svého předsedy Jiřího Paroubka dva nejbližší cíle: po vítězství v krajských volbách sestavovat krajské rady a zrušit monopol ODS v Senátu. Šéf ČSSD je vyhlásil na dnešním zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD v pražském Kongresovém centru. Připustil také, že úspěch v senátních volbách bude pro sociální demokracii nejtěžší. Paroubek je ale přesto přesvědčen, že sociální demokracie nikdy ve svých 130letých dějinách neměla tak blízko k vítězství v tomto typu voleb, jako letos. ODS podle Paroubka zažívá a bude zažívat v příštích týdnech po kauze svého poslance Jana Moravy, který shromažďoval kompromitující informace na své kolegy, těžké trauma. Šéf ČSSD ale očekává, že předseda ODS Mirek Topolánek a jeho poradce, lobbista Marek Dalík, budou používat metody stejné jako dosud. Paroubek soudí, že se objeví podobné akce typu zprávy bývalého šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho. Ten informoval o dokumentu, ve kterém se psalo o prorůstání korupce do státní správy, výbor sněmovny těsně před minulými sněmovními volbami. Dokument krátce nato pronikl na veřejnost. ČSSD je přesvědčena, že proto prohrála minulé parlamentní volby. Způsob, jakým ODS a lobbista Dalík zajišťují většinu současné vládě, přivedl podle Paroubka českou politiku na nejpokleslejší úroveň v dějinách. ODS získala většinu ve sněmovně poté, co se k vládnímu táboru přidali poslanci ČSSD Miloš Melčák a Michal Pohanka.

V České republice v sobotu oficiálně začaly Dny evropského dědictví. Potrvají do 21. září a otevřou přes tisícovku památek. Lidé se budou moci podívat i do objektů, které jsou jindy nepřístupné. Česko s k celoevropské akci, která na opomínané kulturní dědictví upozorňuje, připojuje od roku 1991. Téma letošních slavností je Památky v krajině a krajina jako památka. Místem národního zahájení akce se staly České Budějovice.

Ministr kultury Václav Jehlička při něm udělil pěti osobnostem titul Nositel tradic lidových řemesel. Ocenění získávají lidé, kteří ve výrobě uplatňují tradiční postupy či materiály a jsou často již jedinými v zemi. Letos jej obdrželi výrobce dud Pavel Číp, krajkářka Eva Minksová, František Pavlica vyrábějící došky, Marie Skrežinová za výrobu umělých květů a Ludmila Dominová, která se věnuje výšivkám z rybích šupin.

České Budějovice připravily jako hostitel prestižního úvodu celé akce historické slavnosti. Mají připomenout dva významné mezníky v dějinách města - založení města králem Přemyslem Otakarem II. a technický rozvoj ve 2. polovině 19. století, prezentovaný unikátní koněspřežkou. Kopie drezíny z roku 1825 jezdila po kolejích dlouhých asi sto metrů. Jako každý rok otevřeli památkáři v krajském městě 26 objektů včetně jindy nepřístupné Biskupské zahrady.

Slavnosti kulturního dědictví se konají od roku 1991 pod záštitou Rady Evropy v řadě evropských zemích. Smyslem akce je upozorňovat a poukazovat na uchovávání a využívání kulturního dědictví minulosti.