Zprávy | Z archivu rubriky


Čeští fotbalisté vstoupili do kvalifikace mistrovství světa remízou 0:0 v Severním Irsku. V nepříznivém počasí si připravili několik slibných šancí, ale žádná z nich se neujala a příležitost domácího Feeneyho zneškodnil brankář Čech.

Čeští fotbalisté přiletěli do Severního Irska s plánem na vítězství, ale vezou pouze bod. Trenér Petr Rada po utkání připustil, že to je sice na úvod kvalifikace nepříjemná ztráta, ale na druhou stranu je to bod z venku a v Belfastu prý ztráceli i jiní favorité. K výhře mu chyběla větší odvaha v koncovce. Český kouč byl po své soutěžní premiéře rád, že po většinu zápasu dokázal jeho tým kontrolovat hru. "Snad s výjimkou dvou situací jsme měli zápas zcela pod kontrolou, v druhém poločase byla dokonce desetiminutovka, kdy jsme soupeře nepustili na svou polovinu. Hráčům nemohou nic vytknout, co se týče nasazení a bojovnosti, ale chyběla nám větší odvaha jít do šestnáctky a některé slibné akce zakončit," prohlásil Rada na tiskové konferenci. Klesající náboj zápasu byl možná způsoben i tím, že hráčům chybělo možná více sil. "V závěru už bylo na obou stranách zjevné, že předchozí průběh, těžký terén a náročné počasí včetně prudkého větru se na výkonu hráčů mohly projevit," připustil kouč hostů, proč se v závěru už obě mužstva do šancí příliš nedostávala.

Fotbalisté potvrzovali trenérova slova, že v druhém poločase jim chybělo více odvahy k zakončení. "Mohli jsme zde vyhrát, ale zase Petr (Čech) chytil obrovskou šanci, a tak bod může být nakonec dobrý. Na druhou stranu si myslím, že se nám podaří body za výhru získat v Polsku," prohlásil český kapitán Tomáš Ujfaluši. Radoslav Kováč nevěděl, zda má být spokojen, nebo naopak. "To je těžko říct, ale myslím, že jsme zde mohli vytěžit více než jeden bod. Možná nám chybělo dohrát několik soubojů, v druhém poločase byl někdy proti nám i silný protivítr. Na druhou stranu - málokdo odsud asi body bude vozit, tak se třeba nakonec ukáže, že to nebyla špatná remíza," uvedl záložník, který hodně platil na domácí hráče svou neústupností. Jeho středový spoluhráč Jan Polák si také myslel, že v Belfastu šlo získat více, ale v druhém poločase to už prý byl hodně složitý souboj. "Domácí se již zcela stáhli a soustředili se na bránění. My jsme je chtěli zaskočit po stranách, ale už to nevycházelo. Možná i proto, že na počasí a podmínky zápasu jsou domácí více zvyklí," mínil Polák.

Poslankyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová by chtěla vysvětlit argumenty, které vedly ministra kultury Václava Jehličku (KDU-ČSL) k odvolání šéfa Národní knihovny Vlastimila Ježka. Podle prvního místopředsedy lidovců Romana Línka se však už vedení strany ke kauze vracet nebude. "Nikdo na zasedání celostátního výboru nenavrhl, aby byla stáhnuta Ježkova kandidatura do Senátu. O tom, kdo bude řídit příspěvkovou organizaci ministerstva kultury, rozhodovat stranickému orgánu nepřísluší," řekl ČTK. Ministerstvo kultury zásadně odmítá spojování odvolání Ježka s jeho senátní kampaní či bojem uvnitř KDU-ČSL. "Důvody pro odvolání byly ryze odborné a souvisely s problémy, které má NK se stavbou své nové budovy," řekl ČTK tajemník ministra kultury Jan Růžička. Doplnil, že výkony všech 32 ředitelů příspěvkových organizací jsou posuzovány bez ohledu na jejich stranickou příslušnost a pouze na základě jejich manažerských a odborných schopností.

Ježek podle ministerstva kultury zklamal při přípravě nové budovy NK. Jehlička o Ježkovi, projektu NK a kandidatuře ředitele knihovny v blížících se senátních volbách diskutoval v úterý se širším vedením KDU-ČSL. Lidovci očekávali, že všechny argumenty si vyjasní na dalším zasedání za dva týdny. Ministr však bez jejich vědomí rozhodl už několik hodin po té. Podle předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka neměl Jehlička všechny právní důvody k Ježkově odvolání, protože předložil jen stanoviska některých právníků. "Jsem přesvědčen, že jde spíše o to, že si pan Jehlička nerozuměl s panem Ježkem. Nerozuměli si lidsky," komentoval kauzu v úterý večer před odjezdem na několikadenní služební cestu do Vietnamu.