Zprávy | Z archivu rubriky


Vítězství Martina Bursíka, který na mimořádném sjezdu Strany zelených v Teplicích při volbě předsedy porazil Danu Kuchtovou, podle politologů dlouhodobě neřeší problémy strany. Z jejich dnešních komentářů pro ČTK vyplynulo, že zůstal otevřený i problém dvou neposlušných poslankyň v klubu. "Byť byl výsledek přesvědčivý pro Bursíka, tak sjezd ukázal rozpolcenost strany a to je neblahý signál do budoucna," soudí politolog Rudolf Kučera. Žádná strana podle něj nemůže dlouhodobě ustát tak zásadně rozdílné názory například na americkou radarovou základnu nebo na privatizaci zdravotnictví, jaké zazněly na sjezdu. Ve vládě sice strana zůstane, ale její další budoucnost je velmi nejistá, soudí. Zajímavé podle Kučery je, že na sjezdu nebyl kromě poslance Milana Horáčka, jehož lze považovat za zástupce německých zelených, žádný představitel evropských zelených. Považuje to za signál, že mají "distanc" od kursu českých kolegů, ač jistě oceňují jejich schopnost udržet se ve vládě. "Že by ale Bursíkovi zelení patřili programově a hodnotově k evropským zeleným tradicím, se říci nedá," dodal.

O ideovém a programovém zakotvení Bursíkovy strany v evropských "zelených" tradicích pochybuje i politoložka Vladimíra Dvořáková. Takové zakotvení přitom považuje za klíčové. Otázkou podle ní je, zda by radikální postoje jeho odpůrců například k jaderné energetice měly úspěch u veřejnosti. Ani ona nevěří v budoucnost této strany. Bursík podle politologa Zdeňka Zbořila zvítězil při volbě předsedy hlavně proto, že je zárukou podílu zelených na moci, lukrativních postech a účasti ve veřejných institucích. Kuriózní podle Zbořila je to, že je přesvědčil zřejmě i tvrzením, že budou dělat zelenou zahraniční politiku.

Česká republika má jeden z časově nejnáročnějších daňových systémů. Vyplývá to ze Studie Světové banky týkající se náročnosti placení daní a celkového daňového zatížení (Paying Taxes 2008). Podniky vyplňováním daňových přiznání a plněním všech daňových předpisů stráví 930 hodin ročně, což Česko řadí na 168. místo ze 178 sledovaných zemí. Nejlépe jsou na tom podle studie firmy na Maledivách a nejhůře v Brazílii. Za Českou republikou se v hodnocení časové náročnosti ohledně daňových přiznání umístily například Vietnam, Nigérie, Bělorusko, Ukrajina nebo Kamerun. Naopak nejlépe jsou na tom vedle Malediv ve Spojených arabských emirátech, Singapuru, Lucembursku, Švýcarsku nebo Irsku, které skončilo deváté.

V celkovém daňovém zatížení měřeném objemem všech daní a příspěvků jako procenta ze zisku firem má podle studie Světové banky Česká republika 115. pozici s necelými 49 procenty. Celosvětovou jedničkou je pak s poměrem přibližně osm procent tichomořská republika Vanuatu, následovaná Maledivami. Německo je na tom například hůře než Česko a s necelými 51 procenty poměru daní a zisků firem je na 125. místě, Francouzi dokonce na 157. místě. Světová banka ve studii upozorňuje, že daňové systémy jsou v různých zemích velmi rozdílné, což je mimo jiné způsobeno tisíciletým vývojem. Daňový systém je znám již od starověkých Egypťanů, 3000 let před Kristem, podotýká studie.

Poslanec ODS Vlastimil Tlustý vyzval předsedu svého poslaneckého klubu Petra Tluchoře, aby zvážil rezignaci. Podle něj Tluchoř musel "přinejmenším vědět" o aktivitách poslance Jana Moravy, který údajně shromažďoval kompromitující informace na některé kolegy za účelem vydírání. Tlustý to uvedl v televizním diskusním pořadu Otázky Václava Moravce.

Premiér Mirek Topolánek v pátek označil za iniciátora Moravovy kauzy právě Tlustého, Morava je podle něj spíše obětí. Poslanec Tlustý to v televizi komentoval tak, že Topolánek se "postavil na stranu nespravedlnosti a pokouší se zastat člověka (Moravy), který v podstatě připravoval trestný čin vydírání". Premiér tím "úplně a definitivně" ztratil Tlustého důvěru. To, jak by hlasoval, pokud by Topolánkův kabinet požádal sněmovnu o vyslovení důvěry, si poslanec "ještě dobře rozmyslí". Na druhé straně je ale podle Tlustého nepřijatelné, aby v ODS pokračovaly způsoby, které podle něj zavedl Topolánek. "Popírá náš program a v jeho okolí se objevují lidé, kteří se podílejí na takových mafiánských praktikách," řekl Tlustý.

Morava podle Mladé fronty Dnes mimo jiné šířil i intimní fotografie právě Tlustého. Tlustý zdůraznil, že v celém případu figuroval jako "volavka čekající na devianta". Po domluvě s reportérem televize Nova nechal pořídit kompromitující snímky své osoby, novináři je poté nabízeli lobbistům a politikům včetně Moravy. Vedení ODS se v sobotu od chování obou poslanců distancovalo a vyzvalo je, aby se vzdali poslaneckého mandátu. Tlustý v televizi zopakoval, že neví, proč by měl odstupovat, a že to neudělá. Zvažovat rezignaci by podle něj měli spíše ti, kteří věděli o Moravových aktivitách - například předseda poslaneckého klubu ODS Tluchoř. "Morava si přinejmenším musel myslet, že se někomu (z vedení ODS) zavděčí. Přece by to nedělal, kdyby si to nemyslel," řekl poslanec.