Zprávy | Z archivu rubriky


Premiér Mirek Topolánek se na sjezdu zelených vyslovil pro odchod poslance ODS Vlastimila Tlustého ze sněmovny v souvislosti s kauzou údajné přípravy vydírání poslankyně Strany zelených Olgy Zubové. Poslance Jana Moravu Topolánek označil spíše za oběť kauzy, odpovědni jsou podle něj především média a rebel ODS Tlustý. "Je vůbec možné používat v politice takové praktiky jako používá poslanec pan poslanec Tlustý? Já myslí, že nikoliv, že ten člověk musí opustit Poslaneckou sněmovnu," řekl viditelně rozčílený premiér a delegáti SZ jeho slova odměnili potleskem. Poté, co se o kauze dozvěděl, zvažoval prý, že z politiky sám odejde. "Říkal jsem si, jestli už je čas odejít, jestli chci v té špíně dál fungovat. Přemýšlel jsem nad tím, jestli nemám složit poslanecký mandát, pokud jej nesloží mí kolegové," uvedl. Kromě Tlustého by tedy podle něj z parlamentu měl odejít i Morava. Topolánek pak pokračoval slovy, že je ale "velký bojovník" a odejít nemíní. "Já se tomu chci postavit. A proto abych se tomu mohl postavit, potřebuji i vás. Potřebuji přes všechny vaše vnitřní problémy, abyste našli odvahu a sílu z tohoto sjezdu odejít jednotní. Abyste mi pomohli... vyčistit ten Augiášův chlév," požádal sjezd zelených.

Tlustý je podle Topolánka odpovědný za iniciování celé kauzy s poslancem Moravou a vydírání Zubové. "Zneužívání dětí a rodinných příslušníků pro politické hry je třeba naprosto jednoznačně odsoudit.“ Morava údajně totiž žádal o pořízení fotografií dcery poslankyně Zubové. Snímky chtěl využít k zastrašení poslankyně, a tak ji donutit, aby nedělala problémy při hlasování o vládních zákonech.

Odborníci na plicní nemoci marně volají po tom, aby se kontroloval případný výskyt tuberkulózy u cizinců z rizikových zemí. ČTK to řekl Jiří Homolka z České pneumologické a ftizeologické společnosti. Několik případů TBC se objevilo v poslední době mezi mongolskými dělníky na Českolipsku a v Pardubicích. Ministerstvo zdravotnictví návrhy už léta odmítá. Výskyt tuberkulózy v Česku je prý velmi nízký a neexistují data, která by prokazovala, že nemocnost cizinců ovlivňuje epidemiologickou situaci v ČR. "Návrh byl zamítnut z několika důvodů, není například jasné, kdo by hradil náklady kontrol," řekl ČTK mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt. "Vždycky nám napíšou, proč to nejde, než aby udělali něco pro to, aby to šlo," řekl na to Homolka. Výskyt tuberkulózy v Česku rok od roku klesá a patří k nejnižším v EU. V průměru se s touto nemocí léčí osm lidí na 100.000 obyvatel. Loni lékaři zjistili tuberu u 871 lidí, 17,6 procenta z nich pocházelo z ciziny.

V ČR se proti tuberkulóze očkují novorozenci a starší děti. V dětském věku chrání před nebezpečnými formami choroby a poté zvyšuje odolnost proti náhodné nákaze. Očkování nicméně neposkytuje úplně stoprocentní ochranu proti nemoci. "Pokud byste s člověkem, který má otevřenou tuberkulózu, byli ve styku jako zaměstnanci nebo známí, tak tu tuberkulózu časem dostanete," řekl Homolka. Ministerstvo zdravotnictví uvažuje o tom, že by zrušilo přeočkování starších dětí proti tuberkulóze. Očkování je prý zbytečné a měly by je podstupovat jen ohrožené děti. Shodne se na tom většina lékařů, ovšem kromě odborníků na plicní nemoci. Ti jsou přesvědčeni, že zvyšující se počet migrantů může být do budoucna pro českou populaci rizikem, před kterým by se měla chránit očkováním.

Poslanec za ODS Jan Morava se podle Mladé fronty Dnes snažil získat kompromitující informace o různých poslancích bez ohledu na jejich stranickou příslušnost a s pomocí těchto informací je chtěl vydírat. Mimo jiné se zajímal o dva rebely z vládních řad - poslankyni zelených Olgu Zubovou a poslance ODS Vlastimila Tlustého. Teď se za své jednání omluvil, informuje MfD. Jeho chování odsoudil předseda ODS Mirek Topolánek, který popřel, že Morava jednal z podnětu ODS. Jednání Moravy natočil skrytou kamerou reportér televize Nova Janek Kroupa. Spolupracoval s MfD, která o případu píše. V rozhovoru pro server Aktuálně.cz ale Morava popřel, že bych chtěl někoho vydírat. "Jsem ochotný cokoliv k tomu zveřejnit, abych prokázal, že je to nesmysl. Je absurdní, že bych já někoho vydíral," řekl. Tvrdí, že se stal obětí vlastního pátrání, při němž chtěl zjistit, kdo rozšiřuje kompromitující fotografie poslance Tlustého. "Ten mladý poslanec mě strašně překvapil. Já vím přesně, co bych mu doporučil, aby udělal, ale to musí vědět on sám," řekl TV Nova na adresu Moravy Topolánek, který Moravův čin označil za neodpustitelný. Morava podle MfD v reakci na případ řekl, že se dopustil řady chyb. "Omlouvám se všem, jichž se mé jednání negativně dotklo nebo dotkne," prohlásil.

Podle MfD byl na začátku kauzy nápad reportérů Novy odhalit pozadí české politiky. Reportérům v tom šel na ruku poslanec Tlustý, který jim ochotně vyprávěl, s jakými praktikami se uvnitř ODS setkával.