Zprávy | Z archivu rubriky


Odbory chystají vlnu protestů proti plánované novele zákoníku práce, kterou připravuje ministerstvo práce a sociálních věcí. Novela je podle nich pro zaměstnance nevýhodná. V případě, že vláda nepřistoupí na žádné odboráři navrhované úpravy legislativy, nevylučují ani generální stávku. Místopředsedkyně Českomoravské konfederace odborových svazů Marcela Kubínková ČTK řekla, že se odboráři o svém dalším konkrétním postupu rozhodnou po říjnové tripartitě.

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas již dříve uvedl, že chystaná novela zákona má sice směřovat k "více liberálnímu a flexibilnímu trhu práce", přesto ale nehrozí, že by zaměstnanci neměli dostatečnou ochranu. "Navrhované znění je velice liberální na úkor zaměstnance, nezajišťuje mu dostatečnou ochranu v pracovněprávních vztazích," míní Kubínková. Odborářům zejména vadí, že chystaná novela výrazně zvyšuje význam soudů pro pracovněprávní vztahy. Používá prý totiž řadu "velmi pružných a vágních" pojmů, jejichž výklad v konkrétních případech může přinést pouze soud. To je podle Kubínkové nevýhodné pro zaměstnance, kteří se obávají dlouhých dob, po něž soudy rozhodují, a proto se obvykle se zaměstnavateli nesoudí.

Zástupci podnikatelů ohlášenou vlnu protestů odborů proti připravované novele zákoníku práce odmítají. "Protože dosud nebyly konkretizovány všechny chystané změny v novele zákoníku práce a tudíž tedy není známa ani konečná podoba předpisu, považuje Hospodářská komora ČR hrozbu odborů za ryze účelovou a za politické gesto v atmosféře blížících se krajských a senátních voleb," uvedl prezident komory Petr Kužel. "Informace odborů o chystaných protestních akcích či generální stávce je účelové a politickým taktizováním," doplnil mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Milan Mostýn.