Zprávy | Z archivu rubriky


Třídílný projekt dosud nepublikované korespondence Jiřího Voskovce a Jana Wericha se konečně dočká završení. Nakladatelství Akropolis uvede v polovině září na trh poslední díl. I ten vyjde ve spolupráci s Nadací Jana a Medy Mládkových a texty doplní méně známé fotografie z působení dvojice V+W na opačných koncích světa. Původně se počítalo se třetím svazkem na jaro, editor Ladislav Matějka, který v květnu oslavil 89. narozeniny, se ale musel v Bostonu podrobit operaci, což projekt pozdrželo, řekl majitel nakladatelství Jiří Tomáš.

Závěrečný svazek třídílné korespondence tvůrců Osvobozeného divadla, uložené v Gotliebově archivu v Bostonu, přináší jejich vzájemné listy z neveselých let 1969 až 1980. Uzavře se tak ojedinělý ediční projekt, jehož příprava i realizace nebyly jednoduché. Přitom soubor této korespondence je vlastně svým způsobem pokračováním někdejších divadelních forbín Voskovce a Wericha. "Dopisy vrhající nevšední světlo na normalizační léta v tehdejším Československu tentokrát doplňují některé další dokumenty z Voskovcovy pozůstalosti. Především je uveřejněn jeho pokus o autobiografii, zmiňovaný někdy pod názvem Stín svobody, pod nímž byl kdysi publikován v Tigridově Svědectví," uvedl Tomáš. Upozornil, že editor ji konfrontuje s úředním zápisem z výslechů, jimž byl Voskovec podroben v letech 1950 až 1951, kdy byl jedenáct měsíců internován na imigračním ostrově Ellis Island. "Tento dokument je zde otištěn vůbec poprvé," dodal.

Pět zemí včetně České republiky se uchází o pořádání hokejového mistrovství světa v roce 2014. Vedle zástupců Českého svazu ledního hokeje, kteří se ucházeli neúspěšně o šampionát o rok dříve a hned avizovali zájem o další turnaj, zaslaly do uzávěrky kandidátek do 1. září přihlášky také Lotyšsko, Bělorusko, Maďarsko a Ukrajina. Uvedly to oficiální internetové stránky Mezinárodní hokejové federace (IIHF).

Českým fotbalistům patří v žebříčku FIFA stále osmá pozice, na niž klesli po červnovém mistrovství Evropy. Pořadí národních týmů i nadále vévodí kontinentální šampioni Španělé. Evropské celky čeká po sérii přípravných zápasů teprve tento víkend vstup do kvalifikace o postup na mistrovství světa. Češi v srpnu remizovali 2:2 v Anglii, která kvůli tomu klesla o jednu příčku na 15. pozici za Kamerun. První soupeř svěřenců trenéra Petra Rady v kvalifikaci o MS Severní Irsko je na 32. pozici, dvě příčky za papírově nejsilnějším českým protivníkem Polskem.

Hokejoví fanoušci se mohou před startem nové sezony zámořské NHL v Praze těšit i na veřejné tréninky New Yorku Rangers i Tampy Bay. Spolu s doprovodným programem jsou naplánovány do pražské O2 Arény na čtvrtek 2. října, předprodej vstupenek začne na terminálech Sazky už tento čtvrtek. Na středeční tiskové konferenci to oznámili zástupci společnosti Česká sportovní, která projekt NHL Premiere 2008 v tuzemsku pořádá. Zápasy mezi Tampou Bay a Rangers se odehrají v O2 Areně v sobotu 4. října a o den později shodně od 18:00. Vstupenky byly na konci dubna během 27 hodin vyprodané.

Praha a Nové Město na Moravě budou i v nadcházející sezoně součástí běžecké Tour de Ski. Seriál lyžařských závodů začne 27. prosince v německém Oberhofu, o dva dny později je na programu sprint v české metropoli, ale dějištěm tentokrát nebude Pražský hrad. Závody v Novém Městě se uskuteční 31. prosince a 1. ledna a Tour vzápětí vyvrcholí v italském Val di Fiemme. Všichni čtyři pořadatelé už úspěšně podstoupili v úterý podrobnou inspekční prověrku příprav ze strany Mezinárodní lyžařské federace (FIS).

Ještě před několika týdny se zdálo, že českému golfu konečně roste důstojný zástupce na mezinárodní profesionální scéně. Jessica Kordová v patnácti letech šokovala svým vystoupením na ženském US Open, kde skončila na 19. místě. Jenže až bude za rok svoje umístění obhajovat, u jejího jména už bude americká vlaječka. Jak totiž uvedla pro českou verzi magazínu Golf Digest, rozhodla se reprezentovat USA. A to hlavně proto, že tam tráví naprostou většinu času. Její otec Petr Korda, bývalý úspěšný tenista, nehodlá rozhodnutí své dcery ovlivňovat. České golfové federaci prý slíbil, že jeho dcera bude hájit české barvy do 15 let, pak se měla rozhodnout, co dál. "Jessica od federace nikdy nic nedostala, ale pořád reprezentovala. Je hezké, jak lidi říkají, že je Jessica 'naše', ale proč ji tedy nikdo nevyhlásil ani mezi nejlepšími juniorkami roku," argumentoval otec nadějné hráčky.