Zprávy | Z archivu rubriky


Snahou druhého československého prezidenta Edvarda Beneše bylo prosazení a uhájení nezávislosti a svobody Československa, řekl na středečním pietním aktu k 60. výročí Benešova úmrtí v Sezimově Ústí prezident Václav Klaus. Podle něj sice Beneš nakonec nebyl schopný najít účinnou obranu a podlehl náporu dvou totalit 20. století, ale měl by zůstat v paměti jako velký státník, díky němuž bylo Československo dvě desetiletí suverénní zemí. "Zejména díky němu a jeho dílu dnes odevzdáváme Evropské unii významné součásti své státní suverenity jako nezpochybnitelná a respektovaná národní a státní entita," řekl Klaus, který je známým kritikem EU. Za velkého státníka považuje Beneše i premiér Mirek Topolánek (ODS), který o něm ve svém projevu hovořil jako o "pilném, vzdělaném a přemýšlivém politikovi". Dnešní doba podle Topolánka na politiky neklade takové nároky jako v Benešově období, a proto je prý třeba se ptát, kdo by na jeho místě obstál. Zdůraznil přitom, že dnešní Česko má na rozdíl od republiky za Beneše zajištěno pevné spojenectví.

Benešova vila v Sezimově Ústí zůstane vládní, ale víc se otevře veřejnosti. Nyní je v rekonstrukci, která je plánována do května příštího roku. Pak si ji budou moci lidé prohlédnout vždy o jednom víkendu v měsíci a zahrada bude veřejnosti otevřená trvale. Vila by už neměla sloužit k rekreaci členů vlády, kteří tam v minulých letech jezdili. Projekt rekonstrukce vily představil v Sezimově Ústí premiér Mirek Topolánek v den 60. výročí úmrtí Edvarda Beneše. Beneš strávil ve vile poslední chvíle svého života. Jezdil hlavně odpočívat, ale přijímal tam i významné návštěvy. Vilu odkázala Hana Benešová v roce 1974 státu, aby sloužila jako památník jejího manžela. Za socialismu však byla přestavěna na rekreační sídlo využívané ústavními činiteli. Až v roce 2005 vznikla v objektu pod vilou expozice, která seznamuje s Benešovým státnickým dílem i se soukromým životem manželů.

Pět zemí včetně České republiky se uchází o pořádání hokejového mistrovství světa v roce 2014. Vedle zástupců Českého svazu ledního hokeje, kteří se ucházeli neúspěšně o šampionát o rok dříve a hned avizovali zájem o další turnaj, zaslaly do uzávěrky kandidátek do 1. září přihlášky také Lotyšsko, Bělorusko, Maďarsko a Ukrajina. Uvedly to oficiální internetové stránky Mezinárodní hokejové federace (IIHF).

Českým fotbalistům patří v žebříčku FIFA stále osmá pozice, na niž klesli po červnovém mistrovství Evropy. Pořadí národních týmů i nadále vévodí kontinentální šampioni Španělé. Evropské celky čeká po sérii přípravných zápasů teprve tento víkend vstup do kvalifikace o postup na mistrovství světa. Češi v srpnu remizovali 2:2 v Anglii, která kvůli tomu klesla o jednu příčku na 15. pozici za Kamerun. První soupeř svěřenců trenéra Petra Rady v kvalifikaci o MS Severní Irsko je na 32. pozici, dvě příčky za papírově nejsilnějším českým protivníkem Polskem.

Hokejoví fanoušci se mohou před startem nové sezony zámořské NHL v Praze těšit i na veřejné tréninky New Yorku Rangers i Tampy Bay. Spolu s doprovodným programem jsou naplánovány do pražské O2 Arény na čtvrtek 2. října, předprodej vstupenek začne na terminálech Sazky už tento čtvrtek. Na středeční tiskové konferenci to oznámili zástupci společnosti Česká sportovní, která projekt NHL Premiere 2008 v tuzemsku pořádá. Zápasy mezi Tampou Bay a Rangers se odehrají v O2 Areně v sobotu 4. října a o den později shodně od 18:00. Vstupenky byly na konci dubna během 27 hodin vyprodané.

Praha a Nové Město na Moravě budou i v nadcházející sezoně součástí běžecké Tour de Ski. Seriál lyžařských závodů začne 27. prosince v německém Oberhofu, o dva dny později je na programu sprint v české metropoli, ale dějištěm tentokrát nebude Pražský hrad. Závody v Novém Městě se uskuteční 31. prosince a 1. ledna a Tour vzápětí vyvrcholí v italském Val di Fiemme. Všichni čtyři pořadatelé už úspěšně podstoupili v úterý podrobnou inspekční prověrku příprav ze strany Mezinárodní lyžařské federace (FIS).

Ještě před několika týdny se zdálo, že českému golfu konečně roste důstojný zástupce na mezinárodní profesionální scéně. Jessica Kordová v patnácti letech šokovala svým vystoupením na ženském US Open, kde skončila na 19. místě. Jenže až bude za rok svoje umístění obhajovat, u jejího jména už bude americká vlaječka. Jak totiž uvedla pro českou verzi magazínu Golf Digest, rozhodla se reprezentovat USA. A to hlavně proto, že tam tráví naprostou většinu času. Její otec Petr Korda, bývalý úspěšný tenista, nehodlá rozhodnutí své dcery ovlivňovat. České golfové federaci prý slíbil, že jeho dcera bude hájit české barvy do 15 let, pak se měla rozhodnout, co dál. "Jessica od federace nikdy nic nedostala, ale pořád reprezentovala. Je hezké, jak lidi říkají, že je Jessica 'naše', ale proč ji tedy nikdo nevyhlásil ani mezi nejlepšími juniorkami roku," argumentoval otec nadějné hráčky.