Zprávy | Z archivu rubriky


Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg předběžně informoval vicepremiéra Martina Bursíka a předsedu vlády Mirka Topolánka o auditu financí vicepremiéra a šéfa lidovců Jiřího Čunka. Konečný výsledek ale zveřejní příští týden, ČTK to sdělila mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová. Bursík předtím ČTK řekl, že sám se ke kauze vyjádří v neděli. Audit financí šéfa lidovců, nechal Schwarzenberg vypracovat detektivní agenturou Kroll na základě jarní dohody s lídry koalice. Tenkrát tak politici odsunuli řešení sporu o to, zda má Schwarzenberg zůstat v kabinetu spolu s mužem, který podle jeho názoru veřejnosti dost jasně nevysvětlil kauzu kolem svých financí. Ministr zahraničí obdržel dokument už před téměř dvěma týdny, studovat ho prý začal až ve středu. Podle některých spekulací se politici snaží téma odsouvat kvůli křehkosti vlády i úkolům, na nichž šéf diplomacie pracuje. V pátek ke zveřejnění auditu vyzval Schwarzenberga předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek. Je podle něj na Schwarzenbergovi, aby dostál slibu výsledky šetření publikovat.

Premiér Schwarzenberga v uplynulém týdnu opakovaně označil za vynikajícího ministra, kterého by nerad ztratil. Současně dodával, že jsou nicméně věci, kterým nelze zabránit. Zatímco podle něj jde o záležitost dvou osob, tedy Schwarzenberga a Čunka, podle Bursíka by měli z případných nepříznivých výsledků vyvodit závěry především lidovci. Šéf české diplomacie je na úterý pozván spolu s premiérem Topolánkem a vicepremiérem pro evropské záležitosti Alexandrem Vondrou do Lán k prezidentu Václavu Klausovi. Prezident tento týden uvedl, že mu není jasné, proč Schwarzenberg se studiem auditu otálí. Sám by prý takovou záležitost neodkládal. Dá se tedy předpokládat, že hlava státu se na jednání, které se má primárně týkat zahraniční politiky, na citlivou kauzu zeptá. Schwarzenbergovi se nelíbí, že se Čunek po loňské podzimní rezignaci vrátil do vlády, i když se podle jeho názoru dostatečně neočistil z podezření z korupce. Šéf lidovců opustil loni v listopadu vládní funkce kvůli obvinění z korupce. Když jej žalobci očistili, křesťanští demokraté svého lídra znovu do koaličního kabinetu nominovali. Čunek nevidí důvod, proč by měl z vlády odstoupit, tvrdí, že ani auditu se obávat nemusí.

Poslanecká sněmovna se možná k další schůzi sejde již v poslední třetině srpna. Harmonogram akcí dolní komory sice zatím počítá s tím, že to bude až koncem září, v kuloárech se ale mluví o mimořádné schůzi v týdnu po 18. srpnu. Program by se pak odvíjel zřejmě hlavně od toho, jaké body by si na toto jednání přála zařadit vláda. Předpokládá se totiž, že půjde o schůzi svolanou na základě žádosti koaličních poslanců. K tomu, aby se dolní komora sešla mimo běžný plán, stačí podpisy 40 zákonodárců - pak musí předseda sněmovny schůzi do deseti dnů svolat. "My vládě samozřejmě rádi vyhovíme," řekl místopředseda klubu ODS Jan Bürgermeister. Také předseda dolní komory Miloslav Vlček (ČSSD) tento týden v rozhovoru s novináři poznamenal, že se hovoří o schůzi někdy po 18. srpnu. Poslanci ODS jsou podle Bürgermeistera domluveni na tom, že po 20. srpnu již budou pro případ takové schůze k dispozici. "Je pravděpodobné, že ta agenda nesnese odkladu až do září a že ten srpen využijeme," dodal. Pořad jednání podle něj zatím jasný není. "Teď je řada na vládě, jak bude pilná, jak bude schopná najít dohodu o návrzích nových zákonů," uvedl.

V těchto dnech by v jednacím sále sněmovny poslanci projednávat zákony nemohli. Prostor, v němž se schůze konají, nyní prodělává rozsáhlou rekonstrukci. Pokud by přesto bylo nutné svolat dolní komoru třeba hned teď, sešli by se poslanci zřejmě v jiné sněmovní budově, a to v zasedací místnosti sociálnědemokratické frakce, která kapacitně umožňuje setkání všech 200 zákonodárců. Po 18. srpnu by už ale měl být jednací sál opravený, včetně nové klimatizace a nehořlavých podlahových krytin. Nové hlasovací zařízení ale podle Vlčka ještě fungovat nebude. Výsledky hlasování by tak při srpnové schůzi zjišťovali skrutátoři, jako tomu bylo třeba počátkem roku na Pražském hradě při společné schůzi obou komor k volbě prezidenta.

Automobiloví dopravci budou po vládě požadovat, aby kromě zvažovaného zavedení celoročního pátečního zákazu jízd zrušila i současné omezení, které platí v době prázdnin. Požadavek chtějí spolu s dalšími třemi předložit v úterý na schůzce s premiérem Mirkem Topolánkem, se kterým mají jednat o možnostech řešení dopadu drahé nafty a podmínkách v silniční dopravě. V případě krachu jednání zasednou krizové štáby a dopravci začnou chystat protestní akce, řekl ČTK po sobotním vzrušeném jednání dopravních firem generální tajemník sdružení Česmad Bohemia Martin Špryňar. Podle vicpermiéra Martina Bursíka jde o nátlak, který se autodopravcům vyplatil ve sněmovně při posledním jednání o omezeních, tato vláda však podle něj neustoupí. Navíc prosazuje celoroční zákaz na páteční a nedělní odpoledne a večery.

Martin Bursík řekl, že kabinet prázdninové omezení nezruší, protože se prokázal výrazný podíl kamionů na nehodovosti. "Veřejnost má právo na zachování kvality života, a projevit by se to mělo zvlášť v době dovolených," uvedl. Analýzy podle něj také prokázaly, že v páteční a nedělní odpoledne znamenají na silnicích největší rizika kvůli současným špičkám v kamionové a osobní dopravy. Na návrh strany zelených v současnosti ministerstvo dopravy posuzuje možnost, že by prázdninový páteční zákaz jízd kamionů od 17:00 do 21:00 rozšířilo na celý rok, kdy se dosud nesmělo jezdit jen v neděli. Zákaz by podle dohody měl platit v pátek od 15:00 do 20:00 a v neděli od 13:00 do 22:00, řekl ČTK Bursík. Léto podle něj ukáže, že dopravci jsou schopni se logisticky s omezením vyrovnat. Vedle Česmadu se sobotního jednání zúčastnili zástupci Svaz dopravy ČR, Společenství autodopravců regionu NISA, Společenství autodopravců Čech a Moravy (SAČM) a dalších dopravních uskupení. Zástupci dopravců, kterých se sešlo zhruba 500, dále požadují zavést tzv. profi naftu, neboli systém, ve kterém by stát podnikatelům vracel část spotřební daně, kterou platí nad minimum stanovené v EU. Rozdíl je v současnosti asi dvě koruny na litr. Dopravci rovněž požadují stanovení jasného termínu pro vstup do eurozóny a zavedení slev na mýtném podle objemu ujetých kilometrů. Zástupci Česmadu již dříve jednali v rámci Mezinárodní silniční unie IRU. Tam se dohodli na požadavku na zavedení jednotné spotřební daně z pohonných hmot pro všechny druhy dopravy. Výše daně z motorové nafty pro silniční dopravu by navíc měla výrazně klesnout pod současné minimum EU. Požadavek mají dopravci předložit svým národním vládám. Od začátku roku v tuzemsku zkrachovalo kvůli zdražování pohonných hmot a dalších vstupů přes 100 dopravních firem. Nafta se nyní prodává kolem 35 korun za litr, což je o tři koruny více než na začátku roku. Pohonné hmoty tvoří třetinu nákladů dopravců.

Vrchní soud v Praze se koncem července vrátí ke kauze Ludmily Brožové-Polednové, která byla počátkem 50. let minulého století prokurátorkou ve vykonstruovaném procesu s političkou Miladou Horákovou. V únoru soud Brožovou-Polednovou zprostil obžaloby z vraždy, Nejvyšší soud mu však nařídil nové líčení. Podle něj prokurátorka měla aktivní podíl na odsouzení Horákové ke smrti, a proto její čin nemůže být promlčen. "Líčení je nařízeno na 29. července," řekl ČTK mluvčí vrchního soudu Jan Fořt. Jednání bude tentokrát veřejné, přestože minule rozhodoval soud v neveřejném zasedání.

Šestaosmdesátiletá Brožová-Polednová byla prvoinstančním soudem odsouzena za spolupachatelství na vraždě k osmi letům vězení. Podle odvolacího senátu však nebyla role bývalé prokurátorky v procesu s Horákovou natolik zásadní, aby ji šlo kvalifikovat jako vraždu. Její čin označil za napomáhání k vraždě. Stíhání Brožové zastavil kvůli promlčení skutku, tak jak to určil říšský zákoník z roku 1852, který v době procesu s Horákovou platil. Proti rozhodnutí odvolacího soudu se postavila nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká, která trvala na potrestání někdejší žalobkyně. Nejvyšší soud jí dal za pravdu. Proces s Horákovou označil za totální etické selhání a nejnázornější formu zneužití soudního řízení proti takzvaným třídním nepřátelům. Nyní se kauza dostává zpět do bodu, kdy vrchní soud obdržel odvolání Brožové-Polednové. Tentokrát mu již nemůže vyhovět kvůli údajnému promlčení. Brožová-Polednová se kvůli chorobám spojeným s věkem neúčastní soudních líčení. Podle jejího advokáta Vladimíra Kováře je přesvědčena, že nic nespáchala. Byla prý mladá a bez náležitého vzdělání, nemohla se prý orientovat v tak složitých záležitostech a uvědomit si, že proces byl zinscenován.