Zprávy | Z archivu rubriky


Ministryně pro národnostní menšiny a lidská práva Džamila Stehlíková (SZ) se pokusila zmírnit pobouření, které mezi Romy údajně vyvolali členové vlády kritikou zdůvodňování žádostí o azyl v Kanadě. Příčinou zvýšení počtu romských žadatelů je například podle premiéra Mirka Topolánka spíše jejich ekonomická situace než porušování lidských práv. Podle ministryně, která chce věc řešit v Radě vlády pro záležitosti romské komunity, se kritika netýkala celé romské populace.

"Vyjádření ke konkrétním jedincům a rodinám žadatelů o azyl se v žádném případě netýká romského etnika jako celku," uvedla ve svém sobotním prohlášení Stehlíková. Ministryně podotkla, že její kritika zneužití institutu azylu se týká kteréhokoli českého občana, "který by na cestě za zlepšením životní úrovně čerpal sociální pomoc určenou uprchlíkům a pronásledovaným osobám". Uznala, že v oblasti odstraňování diskriminace kvůli etnickému původu je ještě mnoho práce. Zopakovala ale své přesvědčení, že v Česku nejsou Romové či kterékoli jiné skupiny obyvatelstva ze strany státu perzekvováni, a tudíž není důvod k masovým žádostem o azyl v jiné zemi.

S výkonným tajemníkem Grémia romských regionálních představitelů Ladislavem Bílým se ministryně dohodla na tom, že se problematikou zvýšení počtu romských žadatelů o azyl v Kanadě bude zabývat vládní rada pro romskou komunitu na zasedání 12. září. Bílý se má jednání zúčastnit jako host. Stehlíková má spolu s ministrem vnitra Ivanem Langrem (ODS) od kabinetu za úkol jednat o vzniklé situaci s kanadskými úřady. Pokud by znovu hrozilo zavedení kanadských víz, má Langer vypracovat materiál s návrhem, jak by se tomu dalo čelit.

Hlavní cenu 5. ročníku mezinárodního festivalu studentských filmů a debutů Fresh Film Fest (FFF) Karlovy Vary 2008 získal paraguayský snímek Ahendu nde sapukai (Slyším tvůj křik) Pabla Lamara, studenta filmové fakulty v Buenos Aires. Porotě, v níž rozhodovali například český režisér a herec Miroslav Krobot a americký herec Max Hoffman, se líbil nejvíce ze 16 filmů zařazených do hlavní soutěže. ČTK to oznámila mluvčí FFF Martina Reková.

Pětidenní přehlídka vyvrcholila předáváním ocenění tvůrcům, jejichž díla uspěla v některé z pěti soutěžních sekcí. Kromě hlavní ceny FFF porota dále udělila cenu Fresh Generation v sekci debuty, jež měla na festivalu premiéru. Převzal ji rumunský režisér George Dorobantu za film Elevator. "Do soutěže jsme zařadili snímky žánrově i formálně výrazně odlišné. Takové, které diváky a porotce nutily k zamyšlení a debatám, ale i provokovaly," uvedl ředitel festivalu Jan Stehlík.

Cenu Theatre Optique za nejlepší animovaný nebo experimentální film obdržel Miloš Tomič za film Tašky, který vznikl v produkci FAMU. Cenu České televize v soutěži Centropa pro nejlepší film v regionu střední a východní Evropy pak získal polský režisér Grzegorz Muskala za film Mein Vater Schläft (Můj otec spí) z Berlínské filmové akademie.

Cenu diváků letos dostal snímek Zoologic režisérky Nicole Mitchellové (USA) ze sekce Theatre Optique. Zvláštní cenu poroty si pak z Karlových Varů odvezl slovinský režisér Olmo Omerzu z FAMU za film Druhé dějství. V soutěži Theatre Optique získal Zvláštní cenu poroty film Anhalter (Anhalter) režiséra Daniela Höpfnera z Německa. Při letošním FFF bylo za pět dní uvedeno v deseti kinosálech na 200 filmů, z toho 51 v soutěžních sekcích.