Zprávy | Z archivu rubriky


Česko-kanadský podnikatel Tomáš Jan Baťa neuspěl u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku se stížností na Českou republiku kvůli neuspokojení nároku na kompenzaci za majetek znárodněný v roce 1945. Soud 24. června jednomyslně označil Baťovu stížnost za nepřijatelnou. Třiadevadesátiletý Baťa, který žije v Torontu, ve stížnosti tvrdil, že Česká republika porušila jeho právo na pokojné užívání majetku a že mu bylo odepřeno právo na přístup k soudu i možnost jakýchkoli opravných prostředků u domácích soudů. V rozhodnutí štrasburského soudu se neuvádí, jakou částku Baťa za údajné porušení několika bodů evropské úmluvy o lidských právech a protokolu k ní požadoval.

Soud připomněl, že i když se někteří představitelé českých vlád po roce 1989 stavěli k Baťovým nárokům příznivě, oficiální a právně závazná situace se nezměnila - české právo takové nároky odmítalo. Podle platného práva, tak jak ho české soudy aplikovaly a interpretovaly, tedy neměl stěžovatel na kompenzaci nárok ani nemohl legitimně očekávat, že jí dosáhne. Jeho nárok tedy nelze považovat za "majetek" v tom smyslu, jak o něm hovoří příslušný protokol k úmluvě, uvádí se v dokumentu. Soud také nevidí žádný důkaz, že by Baťa nebyl mohl vznést svůj nárok u českých soudů, a samotný fakt, že byl Baťa nespokojen s výsledkem sporu, podle něho neopravňuje k tvrzení, že byla porušena úmluva.

Fotbalisté pražské Sparty zahájili herní soustředění v Rakousku výhrou nad maďarským mistrem MTK Budapešť. O jedinou branku zápasu se v polovině první půle postaral jeden z maďarských stoperů, když zamířil do vlastní sítě po nebezpečném centru aktivního Patrika Bergera. Pro Spartu šlo o druhou výhru ze čtyř přípravných zápasů, poprvé v přípravě pak udržela čisté konto.

Jako velkou posilu představil v pátek prezident Atlétika Madrid Enriquo Cerezo Torres českého fotbalového reprezentanta Tomáše Ujfalušiho. Ten se poprvé oficiálně předvedl v dresu svého nového zaměstnavatele; do Madridu zamířil na začátku července z italské Fiorentiny, s níž se rozhodl neprodloužit smlouvu. "Chtěli jsme hráče se silným charakterem a vítězný typ. Takovým typem přesně Ujfaluši je. Rozvážný, zkušený a všestranný hráč, který dokáže dobře ovládat míč a je velmi ambiciózní," představil Ujfalušiho fanouškům Cerezo.

Fotbalové rozhodčí Dagmar Damkové už nic nebrání v účasti na druhých olympijských hrách. V Curychu totiž úspěšně zvládla fyzické testy pro arbitry, které delegovala mezinárodní federace FIFA na hry do Pekingu. To byla pro plzeňskou rozhodčí poslední možná překážka. Česká rozhodčí se tak může těšit, že naváže na své vystoupení z aténské olympiády, kde pískala duel mezi Američankami a Brazilkami a pak také čtvrtfinále mezi Austrálií a Švédskem.

Plavci Květoslav Svoboda, Michal Rubáček, Tomáš Fučík a Sandra Kazíková potvrdili svou výkonnost a pojedou na olympijské hry do Pekingu. Kazíková dokonce v semifinále opět splnila limit na 50 m volný způsob a časem 25,93 sekundy se postarala o jeden z nejkvalitnějších výkonů první dne mistrovství České republiky v Praze v Podolí.

Tenista Tomáš Berdych si zahraje semifinále antukového turnaje ve švédském Bastadu. Ve čtvrtfinále si snadno poradil s Italem Potitem Staracem, kterého porazil po setech 6:3 a 6:2. V semifinále ho čeká druhý nasazený Španěl Fernando Verdasco. Třiadvacetiletý Berdych, jenž plní na turnaji s dotací 353.450 eur roli čtvrtého nasazeného hráče, tak vyrovnal svůj nejlepší letošní výsledek. Do semifinále došel i na turnaji série Masters v Miami.

Český cyklista Roman Kreuziger se po čtvrtečním šestém místě neztratil ani v sedmé etapě Tour de France, když dojel ve skupině největších favoritů na 21. místě. V celkovém pořadí je nyní Kreuziger dvacátý.

Čeští in-line hokejisté neobhájí titul mistrů světa organizace FIRS v Düsseldorfu. Rozhodla o tom jejich semifinálová porážka 1:3 s Francií. Ta si zahraje o zlato s vítězem druhého semifinále týmem USA, jehož reprezentanti zdolali Švýcarsko 4:2. Neúspěšná mužstva se v sobotu večer utkají o bronz.

České hokejistky na mistrovství světa v in-line hokeji organizace FIRS na rozdíl od svých mužských kolegů porazily v semifinále Francii a po vítězství 2:1 po roce postoupily opět do finále. O vylepšení stříbrné medaile z loňska budou bojovat znovu se zámořským soupeřem, tentokrát to však bude Kanada, která porazila výběr USA 2:0. Finále se hraje v sobotu odpoledne.