Zprávy | Z archivu rubriky


Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) a Státní fond rozvoje bydlení nedokážou plnit funkci, pro kterou byly zřízené, řekl novinářům stínový ministr resortu za ČSSD Radko Martínek. Příčinou je především dlouhodobé snižování rozpočtu MMR; na jeho chodu se dále podepsaly časté organizační změny, personální nejistota a zaneprázdněnost ministra Jiřího Čunka jinými problémy, uvedl Martínek. Čunek s kritikou sociálních demokratů nesouhlasí. Ministr odmítl tvrzení, že neřeší snižující se rozpočtu resortu. "Tohoto problému jsem si velmi dobře vědom, a proto jsem se už 14. srpna sešel s ministrem financí Miroslavem Kalouskem, abych vyjednal jeho navýšení," uvedl v tiskové zprávě Čunek. U Kalouska sice zatím výrazně nepochodil, ale jednání prý budou pokračovat.

Martínek kritizoval stav získávání peněz z fondů Evropské unie. "Bohužel musím konstatovat, že nové rozpočtové období začíná úplně se stejnými chybami jako období minulé a že jsme se z ničeho nepoučili," podotkl. Čerpání podle Martínka fakticky ještě nezačalo, zpoždění v získávání peněz z Bruselu tak narůstá. "Odmítám kritiku ČSSD, že by čerpání financí z eurofondů fakticky ještě nezačalo. Stejně tak i tvrzení, že by existovalo zpoždění v získávání peněz z Bruselu," reagoval Čunek. Dosud prý byly vyhlášené výzvy na dotace v hodnotě 273,5 miliardy korun, to představuje 36 procent z celkové alokace rozpočtového období 2007 až 2013. Za liknavost v čerpání evropských peněz bylo ministerstvo kritizováno již v letech 2005 až 2006, kdy v jeho čele stál právě Martínek. Za příčinu tehdy samotné MMR označovalo například složitou administrativu nebo malý počet pracovníků, kteří se fondům věnují.

Premiér Mirek Topolánek je přesvědčen o tom, že díky ministryni Vlastě Parkanové se v některých aspektech výrazně zlepšila situace v české armádě. Dosud byla podle předsedy vlády vždy spojována mimo jiné s korupcí či špatným nakládáním s majetkem. Premiér to řekl novinářům v rámci své letní inspekční cesty po jednotlivých resortech. Za hlavní na ministerstvu obrany premiér považuje to, aby česká armáda byla schopná plnit úkoly v rámci "tuzemské" obrany i v zahraničních misích. Dalšími dlouhodobými povinnostmi jsou podle něj také budování profesionální armády a pozornost bezpečnostním rizikům ve světě. Parkanová doplnila, že zahraniční mise jsou výkladní skříní armády. Česko podle ní sdílí odpovědnost s dalšími státy.

Parkanová také uvedla, že ministerstvo chce nadále pokračovat v auditu resortu. Ministerstvo nedávno audit přerušilo, jeho část nyní vyhodnocuje. Auditorská firma Centire resortu mimo jiné navrhla snížení počtu zaměstnanců o pět až deset procent nebo vyjasnění pravomocí v personální oblasti. Původně měl audit trvat rok a stát přes 14 milionů korun, za dokončenou část ministerstvo zaplatilo 6,6 milionu. Kvůli údajné korupci na ministerstvu obrany policie v současné době vyšetřuje několik desítek lidí. Zároveň policisté vyšetřují také černé fondy, které údajně vznikaly na generálním štábu z podvodně získaných peněz v letech 2003 až 2007. Z fondů se prý hradilo pořádání večírků, luxusní dary a drahé dovolené.