Zprávy | Z archivu rubriky


Bývalý prezidentský kandidát Jan Švejnar se do měsíce rozhodne, zda bude kandidovat do Evropského parlamentu. Uvedl to v rozhovoru na Frekvenci 1 s tím, že však nabídku na kandidaturu nejspíše odmítne. Ve volbách do Senátu pak podle svých slov podpoří zejména ty, kteří za ním stáli při prezidentské volbě. Ekonom zopakoval, že hodlá založit myšlenkové centrum, takzvaný think-tank. Také chce pokračovat jako profesor a výzkumný pracovník. Proto prý nemá dostatek času, aby mohl pořádně zvládat práci v Evropském parlamentu. Nabídku kandidovat do Senátu Švejnar odmítl.

Bývalý prezidentský kandidát také uvedl, že prezident Václav Klaus svými výroky ohledně zodpovědnosti Gruzie za rusko-gruzínský konflikt oslabuje postavení České republiky před nadcházejícím předsednictvím v EU. Ekonom uvedl, že sám zastává pozice premiéra Mirka Topolánka a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. "Já myslím, že co je opravdu fatální a špatné, je to, že Rusko se rozhodlo nejenom intervenovat v Osetii, ale že intervenovalo i uvnitř Gruzie a zůstává tam," řekl. Podle něj má Klaus na své názory právo, měl je však s předsedou vlády a ministrem zahraničí prodiskutovat a vystupovat poté jednotně.

Česká ekonomika je Švejnara připravena na přijetí eura. Češi by si proto měli stanovit termín, kdy chtějí novou měnu zavést. Splnitelným datem je podle něj rok 2012. Premiér Mirek Topolánek na počátku dubna prohlásil, že Česko přijme euro ve chvíli, kdy to bude výhodné pro českou ekonomiku a pro občany. Podle něj je předtím nutné provést řadu reforem včetně penzijního a zdravotního systému. Podle Švejnara by ale zavazující termín pro zavedení nové měny přinutil Česko reformy uskutečnit rychleji.