Zprávy | Z archivu rubriky


Rakousko se chce všemi právními prostředky postavit proti plánům elektrárenské společnosti ČEZ na dostavbu dalších dvou bloků jaderné elektrárny Temelín. Prohlásil to v pátek rakouský ministr životního prostředí Josef Pröll, který tak podle agentury APA reagoval na oficiální informace vlády České republiky o zahájení procesu posouzení vlivu případné dostavby Temelína na životní prostředí (EIA). Rakouským ekologům se nicméně Pröllovy protesty zdají nedostatečné. "Přestavba Temelína je z hlediska ekologické a energetické politiky chyba," prohlásil Pröll, podle nějž se Rakousko plně zapojí do projednávání EIA a umožní účast rakouské veřejnosti na plánovaném předběžném řízení. Elektrárenská společnost ČEZ nedávno oznámila, že zvažuje dostavbu dalších dvou bloků Temelína. Začít stavět by se mělo v roce 2013. Firma minulý měsíc požádala ministerstvo životního prostředí o komplexní posouzení vlivu případné dostavby Temelína na životní prostředí. Posouzení je jedním z podkladů pro rozhodnutí o případné dostavbě jaderné elektrárny. Pröllovo prohlášení o účasti Rakouska na projednávání EIA je podle místopředsedkyně zelených Evy Glawischnigové "zcela nedostatečné a vyznívá do prázdna" a EIA nenabízí žádné zákonné možnosti na zastavení projektu. Rakousko mělo podle Glawischnigové již dávno vznést protest na nejvyšší úrovni a Pröll měl spolu s rakouskou ministryní zahraničí Ursulou Plassnikovou vyvolat mezistátní jednání, na němž by vysvětlili, že Rakousko nebude výsledky EIA akceptovat.

Počet zahraničních turistů v České republice podle pátečních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl za 2. čtvrtletí o 0,3 procenta na 1,8 milionu, za celé pololetí o 3,6 procenta. Spory o to, zda je cestovní ruch v krizi či nikoliv, neutichají a názory expertů oslovených ČTK se různí. "Cestovní ruch není v žádném případě u nás v úpadku, naopak je v určitém rozvoji," komentoval výsledky analytik Jaromír Beránek. Příčiny stagnace příjezdů ze zahraničí ve druhém čtvrtletí vidí především v tom, že turisticky silné období Velikonoc připadlo letos na březen, zatímco loni bylo až v dubnu. Naopak mluvčí asociace cestovních kanceláří Tomio Okamura, který již dříve označil letošní turistickou sezonu za nejhorší od povodní, údaje ČSÚ považuje za alarmující. "České republice nadále klesají počty nejdůležitějších a také nejsolventnějších západních turistů," poukázal na fakt, že rostou především počty Východoevropanů, kteří prý kromě Rusů utrácejí méně. "O východoevropských turistech se často hovoří jako o méně hodnotných pro cestovní ruch ČR, což není pravda a je to až urážející," řekla mluvčí agentury CzechTourism Markéta Chaloupková. Jako příklad uvedla Ukrajince, jejichž pobyty v českých lázních patří k nejdelším. Mluvčí rovněž upozornila, že ne všichni Západoevropané ubývají. Více přijelo například Španělů, Portugalců a Švédů. CzechTourism proto považuje vývoj za pozitivní, srovnatelný s loňským rokem.

Třiadvacetiletý jedlík Patrick Bertoletti z Chicaga, druhý v žebříčku Mezinárodní federace soutěžního pojídání, již dorazil do České republiky. Spolu s Hallem Huntem, druhým z Američanů, mají konkurovat ve Vizovicích na Zlínsku v nedělní soutěži v pojídání švestkových knedlíků českému šampionovi Kamilu Hamerskému. ČTK to řekl ředitel pořadatelské agentury Zdeněk Jurásek. Třídenní multikulturní festival Trnkobraní začal v areálu likérky v pátek. Oba Američané by měli být jednou z hlavních atrakcí letošního 41. ročníku vizovického Trnkobraní. V sobotu se nejprve střetnou s Hamerským v bitvě jedlíků. Jídla, která bude trojice konzumovat v sobotu, vybrali v anketě sami návštěvníci festivalu. Pojídat se tak bude pizza, nakládané okurky a na závěr zmrzlina. "Souboj bude trvat maximálně 25 minut. Je to rychlostní soutěž, v níž půjde o to v co nejkratším čase sníst co nejvíc. Vítěz každé disciplíny získá tři body, druhý dva a třetí jeden bod. V případě bodové rovnosti přijde na řadu čtvrtá disciplína, pojídání řízků," uvedl Jurásek. O den později jedlíci ze zámoří hodlají Hamerskému překazit v pořadí již šestý triumf v soutěži v pojídání švestkových knedlíků. Rekord českého šampiona z roku 2003 činí 191 snědených švestkových knedlíků. "Bude to pro ně trochu jiné. Ve světě se dělají spíše rychlostní soutěže, hodinový limit je dost dlouhý. Další obtíž spočívá v tom, že švestkové knedlíky nelze zapíjet, jak jsou oni zvyklí," doplnil organizátor festivalu.