Zprávy | Z archivu rubriky


Český skifař Ondřej Synek získal stříbrnou medaili. Ve finále nestačil jen na Nora Olafa Tufteho, který obhájil zlato z Atén. "Před závodem jsem samozřejmě doufal v první místo, ale jsem rád i za druhé," řekl Synek bezprostředně po dojetí do cíle novinářům. Viditelně se vydal ze všech sil. Krátce po prvním rozhovoru mu dokonce musela místní lékařka pomáhat ledem chladit přehřátý a vyčerpaný organizmus. Synek bude stříbro slavit pivem, vajíčky a slaninou.

V pátek získali stříbro také deblkanoisté Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem. Reprezentanti ve vodním slalomu tak navázali na svůj bronz z Atén. Po svém truimfu spěchali na letiště. Důvod měl především Štěpánek, jemuž se před týdnem, narodil syn Matouš, kterého ještě neviděl. Závod byl totiž kvůli počasí odložen a oba reprezentanti se dostali do časové tísně, protože na pátek měli letenky domů. Závod skončil v půl páté místního času, v deset večer museli být na letišti, aby stihli těsně před půlnocí odletět.

Útok na medaili naopak nevyšel kajakářce Štěpánce Hilgertové, jež skončila devátá. Dvojnásobná olympijská šampionka nezvládla finálovou jízdu. Ocitla se hlavou pod hladinou, a než se jí podařil eskymácký obrat, voda ji odnesla dál.

Čtyři roky byla česká veslařka Miroslava Knapková, pokud byla zdravotně v pořádku, prakticky na všech velkých závodech nejhůře druhá. Z olympijských her se ale vrátí bez medaile. V Pekingu totiž vedle soupeřek bojovala i s lehčím virovým onemocněním a nachlazením, a ve finále tak obsadila až páté místo.

Ženský dvojskif, v němž místo nemocné Jitky Antošové nastoupila s Gabrielou Vařekovou skifařka Miroslava Knapková, obsadil v olympijském finále šesté místo. Česká čtyřka bez kormidelníka ve složení Jan Gruber, Michal Horváth, Milan Bruncvík a Karel Neffe obsadila páté místo.

Hned prvním kvalifikačním pokusem si zajistila postup do finále diskařka Věra Cechlová. Bronzová medailistka z mistrovství světa v roce 2005 přehodila o 11 centimetrů postupový limit a výkonem 61,61 metru obsadila celkové deváté místo. Závod o medaile čeká obhájkyni čtvrtého místa v pondělí.

Dálkař Roman Novotný se probojoval do finále olympijské soutěže. V závěrečném třetím pokusu kvalifikace skočil 794 centimetrů a obsadil poslední postupové dvanácté místo. Novotný se málem koukal na olympiádu jen v televizi, protože limit skočil až den před nominační uzávěrkou na mítinku v Brně, ale nakonec bude v Pekingu ve finále. Dvaadvacetiletý talent skočil v třetí kvalifikační sérii 794 cm a prošel do pondělního závodu z posledního postupového místa o jediný centimetr. Novotný je od roku 1936 prvním českým dálkařem, který bude skákat ve finále olympijských her.

Česká rekordmanka ve skoku o tyči Kateřina Baďurová se v olympijské kvalifikaci třikrát rozběhla proti základní výšce 400 cm, ale ani jednou se nedokázala odrazit. Tělo chtělo, hlava byla proti. Pětadvacetiletá atletka se po lednové operaci přetržených zkřížených vazů v koleně dokázala fyzicky vrátit a probojovat se do Pekingu, psychicky ale na olympijský start nebyla připravena. Atletickou sezonu teď Baďurová předčasně ukončí. Chce se dát do pořádku.

Stříbrná medaile skifaře Ondřeje Synka nic nezměnila na tom, že České republice patří třinácté místo v medailové bilanci zemí na olympijských hrách v Pekingu. Se dvěma zlaty a třemi stříbry je o jednu příčku za Slovenskem. Jasné vedení si stále drží domácí Čína se ziskem 27 nejcennějších kovů, což je více, než mají druhé Spojené státy americké (16) a třetí Německo (8) dohromady.

Krajně pravicová Dělnická strana dnes uspořádala nepovolené shromáždění v centru Hradce Králové. Téměř tři stovky sympatizantů se sešly na Ulrichově náměstí. Zástupci radnice novinářům řekli, že jsou připraveni shromáždění rozpustit, ale neudělali to. Účastníci shromáždění ho po projevech trvajících zhruba hodinu rozpustili a začali se rozcházet na nádraží. Akce měla klidný průběh, nikdo ji nenarušil, policie při ní nezasáhla. Původně měli extremisté zamířit na akci v letním kině, kde se měl uskutečnit politický mítink a koncert. Radnice jim ale v pátek vypověděla smlouvu o pronájmu. Příznivci extrémní pravice v čele předsedou strany Tomášem Vandasem přesto do Hradce přijeli a zamířili ve čtyřstupech do centra města. "Jsme připraveni oznámit, že jde o nepovolenou akci, nicméně reflektujeme Policii ČR, která nám doporučila situaci nadále nevyhrocovat," řekl novinářům v průběhu shromáždění mluvčí radnice Václav Svoboda. Policisté tvrdili, že by akce mohla být rozpuštěna jen tehdy, kdyby při ní byl jasně porušen zákon - účastníci by například vykřikovali rasistická hesla nebo vyvolávali potyčky. To se ale nestalo.

Předseda strany Vandas ve svém projevu mimo jiné kritizoval radnici za to, že zrušila akci plánovanou do letního kina, a prohlásil, že její organizátoři budou požadovat vysoké finanční odškodnění. Kritizoval i média za údajné lži. Na shromáždění vystoupilo osm řečníků z Dělnické strany a také z organizací ze Slovenska a Německa. Na místě byl i šestičlenný antikonfliktní tým policie.

Dělnická strana vznikla v lednu 2003. Podle některých médií má nyní přibližně 300 členů a v poslední době se objevují informace o jejím propojení s některými neonacistickými organizacemi. Ve svém programu například navrhuje zrušení všech podpor pro přistěhovalce a zákaz homosexuálních sňatků. Chce také zavést určování národnosti obyvatel a jejího potvrzení do rodného listu a občanského průkazu. DS ve svém programu například požaduje vystoupení z EU a NATO. Letos kandiduje do krajského zastupitelstva ve všech krajích. V minulých krajských volbách neuspěla. V posledních komunálních volbách získala tři mandáty.

Vicepremiéra a předsedu lidovců Jiřího Čunka vyšetřuje vsetínská policie. Je podezřelý, že jako vsetínský starosta prodal realitní společnosti H&B Real 51procentní podíl ve společnosti Vsetínské byty výrazně pod cenou. Informoval o tom server Aktuálně.cz. Jiří Čunek serveru řekl, že rozhodnutí policie vítá. Šéfa lidovců už jednou kvůli prodeji těchto bytů policie vyšetřovala, státní zastupitelství ale jeho trestní stíhání zastavilo. Trestní oznámení na Čunka kvůli údajně podivnému prodeji bytů podal letos v červnu technický správce Centrálního registru dlužníků Jiří Jehlička. Ten před časem řekl, že vycházel ze závěrů žalobce Arifa Salichova, který definitivně zastavil trestní stíhání Čunka. Podle Jehličky z usnesení Salichova vyplývá, že Čunek jako vsetínský starosta prodal realitní společnosti jedenapadesátiprocentní podíl Vsetínských bytů, s.r.o., výrazně pod tržní cenou, která byla podle jeho usnesení nejméně 6,773.784 korun. Prodej ale nakonec vynesl městu Vsetín 3,618.000 korun. Byty tak podle Jehličky byly prodány výrazně pod cenou.

"Jsem tomu rád, aspoň konečně došlo k tomu, že se začalo uvažovat o meritu věci," řekl Aktuálně.cz. Čunek a dodal, že "čím víc šetření bude, tím víc se bude ukazovat, jak celá ta kauza byla zkorumpovaná". Jiří Čunek byl již dříve stíhán pro podezření, že ještě coby vsetínský starosta přijal v únoru 2002 půlmiliónový úplatek od společnosti H&B Real za prodej většinového podílu města ve firmě Vsetínské byty. Jeho obvinění stálo na slovech sekretářky Čunka Marcely Urbanové, která tvrdila, že se jí Čunek s úplatkem pochlubil. Loni v listopadu Čunkovo stíhání státní zástupce Arif Salichov už podruhé zastavil. Nejvyšší státní zastupitelství poté závěry Salichova přezkoumalo a ponechalo jeho rozhodnutí v platnosti.