Zprávy | Z archivu rubriky


Rakousko se chce všemi právními prostředky postavit proti plánům elektrárenské společnosti ČEZ na dostavbu dalších dvou bloků jaderné elektrárny Temelín. Prohlásil to v pátek rakouský ministr životního prostředí Josef Pröll, který tak podle agentury APA reagoval na oficiální informace vlády České republiky o zahájení procesu posouzení vlivu případné dostavby Temelína na životní prostředí (EIA). Rakouským ekologům se nicméně Pröllovy protesty zdají nedostatečné. "Přestavba Temelína je z hlediska ekologické a energetické politiky chyba," prohlásil Pröll, podle nějž se Rakousko plně zapojí do projednávání EIA a umožní účast rakouské veřejnosti na plánovaném předběžném řízení. Elektrárenská společnost ČEZ nedávno oznámila, že zvažuje dostavbu dalších dvou bloků Temelína. Začít stavět by se mělo v roce 2013. Firma minulý měsíc požádala ministerstvo životního prostředí o komplexní posouzení vlivu případné dostavby Temelína na životní prostředí. Posouzení je jedním z podkladů pro rozhodnutí o případné dostavbě jaderné elektrárny. Pröllovo prohlášení o účasti Rakouska na projednávání EIA je podle místopředsedkyně zelených Evy Glawischnigové "zcela nedostatečné a vyznívá do prázdna" a EIA nenabízí žádné zákonné možnosti na zastavení projektu. Rakousko mělo podle Glawischnigové již dávno vznést protest na nejvyšší úrovni a Pröll měl spolu s rakouskou ministryní zahraničí Ursulou Plassnikovou vyvolat mezistátní jednání, na němž by vysvětlili, že Rakousko nebude výsledky EIA akceptovat.

Třiadvacetiletý jedlík Patrick Bertoletti z Chicaga, druhý v žebříčku Mezinárodní federace soutěžního pojídání, již dorazil do České republiky. Spolu s Hallem Huntem, druhým z Američanů, mají konkurovat ve Vizovicích na Zlínsku v nedělní soutěži v pojídání švestkových knedlíků českému šampionovi Kamilu Hamerskému. ČTK to řekl ředitel pořadatelské agentury Zdeněk Jurásek. Třídenní multikulturní festival Trnkobraní začal v areálu likérky v pátek. Oba Američané by měli být jednou z hlavních atrakcí letošního 41. ročníku vizovického Trnkobraní. V sobotu se nejprve střetnou s Hamerským v bitvě jedlíků. Jídla, která bude trojice konzumovat v sobotu, vybrali v anketě sami návštěvníci festivalu. Pojídat se tak bude pizza, nakládané okurky a na závěr zmrzlina. "Souboj bude trvat maximálně 25 minut. Je to rychlostní soutěž, v níž půjde o to v co nejkratším čase sníst co nejvíc. Vítěz každé disciplíny získá tři body, druhý dva a třetí jeden bod. V případě bodové rovnosti přijde na řadu čtvrtá disciplína, pojídání řízků," uvedl Jurásek. O den později jedlíci ze zámoří hodlají Hamerskému překazit v pořadí již šestý triumf v soutěži v pojídání švestkových knedlíků. Rekord českého šampiona z roku 2003 činí 191 snědených švestkových knedlíků. "Bude to pro ně trochu jiné. Ve světě se dělají spíše rychlostní soutěže, hodinový limit je dost dlouhý. Další obtíž spočívá v tom, že švestkové knedlíky nelze zapíjet, jak jsou oni zvyklí," doplnil organizátor festivalu.

Česká vláda přesně neví, jestli se jí daří plnit úkoly v takzvané Dekádě Romů, která má do roku 2015 zlepšit situaci romské menšiny. Podle hodnotící zprávy o naplňování dekády v roce 2007 chybí jakákoli statistická data a kvalitativní hodnocení u většiny úkolů. Ve středu by měla zprávu vládě předložit ministryně pro menšiny a lidská práva Džamila Stehlíková (SZ). Zprávu má ČTK k dispozici. "Po třech letech existence programu je zjevné, že jednotlivé resorty nejsou schopny efektivně hodnotit plnění cílů akčního plánu," píše se ve zprávě. Podle zprávy nemohou jednotlivá ministerstva přesně hodnotit výsledky své práce v pomoci Romům, protože statistiky neznají termín "Rom". Nelze proto například přesně spočítat, kolik Romů si díky vládním programům našlo práci. Určit, kdo je Rom, není jednoduché, protože ani někteří lidé, kteří by za Romy mohli být považováni, se k romství nehlásí. V Česku se k romské národnosti v roce 2001 při sčítání lidu přihlásilo asi 11.700 lidí. Podle odhadů ale žije v ČR přibližně čtvrt milionu Romů. Zhruba třetina z nich bydlí v takzvaných sociálně vyloučených lokalitách. Dekáda je mezinárodní program ke zlepšení situace Romů a k jejich integraci. Začala v únoru 2005 a potrvá do roku 2015. Kromě Česka se do ní zapojilo Maďarsko, Slovensko, Bulharsko, Rumunsko, Srbsko, Černá Hora, Makedonie a Chorvatsko. V ČR se zaměřuje na vzdělávání, zaměstnanost, bydlení a zdraví. Program iniciovala Světová banka a Institut otevřené společnosti (OSI - Open Society Institute).