Zprávy | Z archivu rubriky


Průčelí hlavní budovy Národního muzea v Praze, jehož fasáda je dosud poznamenána sovětskými kulkami, se stane jedním z prostorů atraktivní výstavy připomínající 40 let od srpnové okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968, která na dlouhá dvě desetiletí poznamenala osud země. "Rozstřílená fasáda se stala už tehdy jedním ze symbolů srpnové okupace," řekl ČTK generální ředitel muzea Michal Lukeš. Upozornil na jednu z vystavených fotografií s nápisem narychlo namalovaným na výloze jednoho obchodu: Ukažte svým dětem Národní muzeum, ať nezapomenou!, která se stala mottem výstavy. Expozice, jejíž část názvu 1968: ... a přijely tanky aneb Beránka vlku se zachtělo evokuje text písničky Karla Kryla, bude přístupna veřejnosti od 21. srpna až do konce září, a to zdarma. Prostřednictvím textů, fotografií, ručně psaných plakátů i výzev navodí atmosféru vzrušených dnů bezprostředně následujících po srpnové okupaci. Také proto se její hlavní část odehraje před budovou. Atmosféru navodí i zvuky a světelné efekty včetně střelby, tank umístěný před muzeem, dobová trafika s novinami a plakátovací sloup. Ve foyeru doprovodí venkovní prezentaci výstava fotografií s texty k roku 1968, která připomene, co invazi předcházelo a co následovalo. Vystaveny budou i některé trojrozměrné exponáty - předměty z pozůstalosti Jana Palacha a Alexandra Dubčeka, střely ze samopalů i kulometů a ukázky poškozených sbírkových předmětů.

Česko v prvním pololetí získalo prostřednictvím agentury CzechInvest 124 nových investic v hodnotě bezmála 20 miliard korun. Počet investičních projektů meziročně vzrostl o čtyři desítky, jejich hodnota ale klesla o 29 miliard korun. Zatímco loni 98 procent nových investic tvořily projekty zaměřené na výrobu, tak letos více než 65 procent investic směřuje do výzkumu, vývoje a služeb, sdělila ČTK mluvčí CzechInvestu Lucie Kocourková. "Je to poprvé, kdy investice do výzkumu a vývoje nebo služeb tvoří většinu námi přilákaných projektů. A to je jasný důkaz příklonu naší republiky směrem k ekonomice založené na znalostech," sdělila ČTK pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest Alexandra Rudyšarová. Dodala, že noví investoři plánují vytvořit 9669 nových pracovních míst, ze kterých bude 34 procent patřit vysokoškolsky vzdělaným odborníkům.

Největší počet nových investic letos připravily firmy zabývající se vývojem softwaru. V Česku vznikne 16 nových programátorských center v hodnotě 233,35 milionu korun, ve kterých najde zaměstnání 2561 odborníků. Celkem 13 investic připravili výrobci automobilů a jejich součástek a 13 společností se bude věnovat i výzkumu a vývoji ve strojírenství. "Zatímco v minulosti tradičně patřil největší počet projektů investorům z automobilového průmyslu, nyní dosahují srovnatelného významu společnosti zabývající se informačními technologiemi," upozornila Rudyšarová.