Zprávy | Z archivu rubriky


Prezident Václav Klaus v pondělí vetoval novelu, která má firmám na základě evropské směrnice REACH přinést povinnost registrace používaných chemických látek. Klaus již dříve REACH kritizoval. Například loni v lednu o směrnici prohlásil, že je to nejděsivější věc, která v EU vznikla. O osudu novely tak rozhodne sněmovna, která má možnost prezidentovo rozhodnutí přehlasovat. Cílem směrnice je shromáždit všechny dostupné informace o zhruba 30.000 chemických látkách, které jsou na evropském trhu. Svaz chemického průmyslu již dříve odhadl, že pro tuzemské firmy přinese splnění směrnice náklady až 11 miliard korun.

Prezident uvedl, že zákon považuje za koncepčně chybný a s ohledem na možné přínosy i neúměrně nákladný. "Souvislost s ochranou zdraví a bezpečí občanů je přitom přinejmenším velmi sporná," odůvodnil prezident své rozhodnutí v dopise, který napsal předsedovi Poslanecké sněmovny Miloslavu Vlčkovi. Zákon v současné podobě by podle Klause dostal veškerý chemický průmysl, včetně nejmenších producentů pod přímou kontrolu evropských byrokratů. "Tato evropská směrnice je chybná, její české převyprávění je ještě horší. Proto zákon nemohu podepsat," dodal Klaus. Vetem chce podpořit politickou diskusi, která podle něj chyběla při schvalování zákona ve sněmovně i v Senátu. Podle ekologického Sdružení Arnika klade novela i nařízení samotné mírné nároky na chemický průmysl. Nařízení REACH namísto povinné substituce zavádí takzvanou dostatečnou kontrolu chemické látky. Pokud výrobce/dovozce rizikové chemické látky prokáže, že je látka dostatečně kontrolována, může ji používat i tehdy, existuje-li její bezpečnější alternativa. "REACH není ve své konečné podobě důsledný a obávám se, že právě někteří čeští politici mu příliš nepomohli," uvedl za sdružení Jindřich Petrlík.

O odškodnění za páteční tragickou nehodu vlaku ve Studénce na Novojičínsku se zatím přihlásilo 33 lidí. Jsou mezi nimi zranění, příbuzní obětí a cizinci. Nejvíce žádostí je od zraněných, ale přihlásili se také pozůstalí. České dráhy (ČD) začaly přijímat žádosti v pondělí ráno. ČTK to sdělil mluvčí drah Ondřej Kubala. Při nehodě narazil rychlík do spadlé mostní konstrukce, zahynulo sedm osob, dalších sedm desítek bylo zraněno. "Vedle Čechů nás kontaktovali také občané Slovenska, Francie i Ukrajiny. Větší počet kontaktních telefonátů na lince 972 211 111 očekáváme v dalších dnech," uvedl Kubala a dodal, že postižení se mohou obracet na České dráhy také písemně na adresu České dráhy, Generální ředitelství, právní odbor, Nábř. L. Svobody 12/1222, 110 15 Praha 1. Jakmile určí nezávislé orgány viníka, budou po něm ČD požadovat náhrady veškerých škod. "Výše odškodnění i okruh osob, které na odškodnění mají nárok, je dán Občanským zákoníkem. V této roli přitom vystupujeme jako dopravce, vyplacení odškodného tedy nemá žádnou souvislost s odpovědností za nehodu," řekl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. Zaregistrovaným žadatelům o odškodnění dráhy podle něj do týdne pošlou dopis, kde je vyzvou k dodání podrobných informací. Odškodnění by pak lidé měli dostat do 14 dnů. Nejbližší příbuzní dostanou od Českých drah každý 240.000 korun, ostatní blízcí méně.