Zprávy | Z archivu rubriky


Protest proti plánované americké radarové základně v Brdech vyjádřili účastníci sobotního mezinárodního mítinku v Rožmitále pod Třemšínem. České odpůrce radaru přijeli podpořit i jejich kolegové ze sousedního Německa. Středočeské město si zvolili za cíl cyklistické jízdy nazvané Na kolech za mír, odzbrojení a civilní Evropu, která odstartovala 2. srpna v Ulmu. Mítinku se podle pořadatelů zúčastnilo asi 150 lidí. "Jsme za odzbrojení a za Evropu bez atomových zbraní," uvedl za pořadatele cyklojízdy mluvčí Německé mírové společnosti - Sjednocených odpůrkyň a odpůrců válečné služby Thomas Rödl. Řekl, že s kolegy objíždějí už několik let vojenské továrny a cvičiště v Německu a demonstrují tak nevůli občanů k dalšímu zbrojení a rozšiřování vojenských základen. K třicetihlavému německému pelotonu se od hranic přidávali další cyklisté a do Rožmitálu jich přijelo asi 60. Byl mezi nimi i komunistický europoslanec Jaromír Kohlíček. "Protože jsem jeden z těch, kteří velmi silně protestují i v Evropském parlamentu proti rozšiřování amerických základen a modernizování všech evropských armád, zúčastnil jsem se s chutí a radostí této cyklojízdy, ačkoliv jsem v poslední době netrénoval," řekl ČTK. Akci pořádaly německé a české občanské iniciativy. Vyzvaly evropské politiky, aby se přičinili o to, že se radarová stanice v Brdech nepostaví, že se nebudou v Evropě zřizovat nové protiraketové základny, že Evropa bude územím bez jaderných zbraní a že proběhne na celém světě úplné jaderné odzbrojení. Války podle nich nejsou řešením konfliktů.

Starostové několika středočeských měst a obcí protestují proti záměru pražských radních zrušit čtyři pražská nádraží včetně Masarykova. Dopravní koncepce Středočeského kraje podle nich se zrušením nádraží nepočítala a není zřejmé, jaké dopravní řešení má zrušení nádraží vyvážit, uvedli společně starostové Kralup nad Vltavou, Libčic nad Vltavou, Chýně u Prahy a Čelákovic v tiskové zprávě. "Tento záměr s námi nikdo nekonzultoval, přitom se dotýká ohromného množství lidí. Dopravní koncepce řady měst jsou však navázány například na Masarykovo nádraží," řekl ČTK starosta Kralup Petr Holeček. Železniční spojení na metropoli je podle starostky Chýně Věry Kovářové nutné naopak dále posílit. "Kroky magistrátu jdou právě opačným směrem, vstříc požadavkům developerů," podotkla. Starostové chtějí vyvinout tlak na středočeský krajský úřad, aby s pražským magistrátem o celém záměru jednal. Kovářová nevyloučila, že kvůli plánům na zrušení železničních stanic dojde i na protestní akce. Pražští radní tvrdí, že nemá jít o zrušení Masarykova nádraží bez náhrady, nýbrž o vytvoření centrálního dopravního terminálu spolu s Hlavním nádražím, kterým by vlaky mohly projíždět. Podle šéfa Správy železniční dopravní cesty Jana Komárka i odborníků na dopravu však Masarykovo nádraží hraje v dopravním systému metropole nezastupitelnou roli.

Krátce po svých 75. narozeninách zemřel legendární hokejový obránce František Tikal. Člen hokejové Síně slávy podlehl v neděli v Praze dlouhé a těžké nemoci. ČTK to řekl mluvčí Českého svazu ledního hokeje Pavel Bárta. Tikala ještě 24. července při zahájení přípravy na ledě ocenilo vedení pražské Sparty a pogratulovalo mu oficiálně k pětasedmdesátým narozeninám, které oslavil šest dnů předtím. Jihočeský rodák patřil na přelomu 50. a 60. let mezi nejlepší obránce nejen v Československu, ale i na světě. Proslul jako velký bojovník, houževnatý a obětavý hráč, velmi důrazný, ale vždy korektní. Jako jeden z prvních padal do střel a v osobních soubojích při mantinelu se dokázal uvolnit originální, málo vídanou kličkou. V lize odehrál tento nesmlouvavý zadák, přezdívaný Mrkavka, celkem 15 sezon, převážně v dresu Sparty. Jen vojnu si odsloužil v armádním klubu Tankista Praha. V nejvyšší soutěži odehrál kolem 370 utkání a vstřelil 80 gólů, dalších 146 zápasů a 30 branek zaznamenal v národním týmu. Československo reprezentoval na sedmi světových šampionátech a dvou olympijských hrách, jejichž součástí tehdy bylo i mistrovství světa. Přivezl si z nich řadu stříbrných a bronzových medailí a na dvou světových šampionátech byl vyhlášen nejlepším obráncem. V roce 2004 byl Tikal jako čtrnáctý Čech uveden do hokejové Síně slávy IIHF a je i v historickém All Star týmu Sparty.

Tradiční pouti svatého Vavřince na Sněžku se v neděli zúčastnilo odhadem několik tisíc lidí. Nechyběl mezi nimi ani prezident republiky Václav Klaus, který se pouti účastní pravidelně, letos se však kvůli nedávné operaci kyčelního kloubu nechal na nejvyšší českou horu vyvézt lanovkou. Účastníci na vrcholu absolvovali bohoslužbu pod širým nebem u kaple svatého Vavřince, kterou sloužil královéhradecký biskup Dominik Duka. "Vloni tu byly stovky, letos díky krásnému počasí tisíce lidí," odhadla provozovatelka České poštovny Jaroslava Skrbková. Kromě prezidenta dorazil například i předseda senátu Přemysl Sobotka nebo hejtman Královéhradeckého kraje Pavel Bradík. Na Sněžce si mohli účastníci pouti prohlédnout novou moderní poštovnu, která byla symbolicky otevřena před rokem, poté však zůstala veřejnosti uzavřena až do letošního 1. srpna. Stavba nahradila původní Českou boudu z roku 1868. Ta byla v roce 1990 uzavřena a v roce 2004 odstraněna. Svatý Vavřinec je nejen patronem kuchařů, cukrářů, pivovarníků či hostinských, ale i nejvyšších českých hor. Jméno svatého Vavřince také nese kaple, která stojí na vrcholu Sněžky. Pouti se proto každoročně účastní také členové polské i české horské služby. Svatý Vavřinec se narodil ve třetím století ve Španělsku a byl upálen na železném roštu proto, že po popravě papeže Sixta II. císařem Valeriánem rozdělil církevní poklady mezi prostý lid.