Zprávy | Z archivu rubriky


Vyšetřování agentury Kroll, která se snažila objasnit původ majetku vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka, je pro ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (za SZ) uzavřená věc. Pouze s tou výjimkou, pokud by se našlo něco závažného na 700 stránkách, které auditorům chyběly v Čunkově spisu. Firma Kroll ale podle něj tvrdí, že nic takového neočekává. Schwarzenberg to řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Agentura Kroll vypracovala audit právě na Schwarzenbergovo zadání. Místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) ve stejném pořadu prohlásil, že audit je nesmyslný a jen dalším krokem k "vyhnívání" Čunkovy kauzy, která měla skončit u soudu. "Tato kauza musí jít k soudu a paní (nejvyšší státní zástupkyni Renatu) Veseckou je podle mne nutné odvolat," navrhl Zaorálek s poukazem na spekulace o jejích zásazích do vyšetřování. Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) poznamenal, že Zaorálek si hraje na soudce, státního zástupce i policii, protože nejlépe ví, jak má být rozhodnuto. Podle něj byla Čunkova údajná korupční kauza zastavena v souladu s platnými zákony. Podotkl, že Vesecká stanula v čele státních zástupců za vlády v čele s ČSSD.

Schwarzenberg uvedl, že audit měl pouze poskytnout podklady pro rozhodnutí, zda může zůstat s Čunkem ve vládě, nikoli pro posouzení postupu Vesecké, což je věc ministra spravedlnosti. "Pokud pan ministr takto rezignoval na činnost policie a státních zastupitelství, že si takhle zprivatizoval tu kauzu pro firmu Kroll, tak měl odstoupit už v té chvíli z funkce ministra zahraničí," řekl k tomu Zaorálek. Schwarzenberg na jeho slova reagoval už jen smíchem. Schwarzenberg také řekl, se po operaci srdce cítí bezvadně a rozhodně neuvažuje o tom, že by v následujících měsících rezignoval ze zdravotních důvodů.

Ministerstvo obrany v příštích dvou desítkách let pokládá za málo pravděpodobný masivní konvenční útok na členské státy NATO včetně Česka. Nejpravděpodobnější formou nasazení české armády má tak i nadále být práce mimo území NATO a Evropské unie v operacích na prosazení či udržení míru a při humanitárních operacích. Dlouhodobou vizí resortu ministerstva obrany i vojenskou strategií České republiky se bude ve středu zabývat česká vláda. Dlouhodobá vize shrnuje směr a priority resortu obrany pro příštích 20 let, vojenská strategie je úžeji zaměřený dokument, ve kterém se například počítá s nutností zvyšování výdajů na obranu. "Pro Českou republiku bude stále obtížnější udržovat dostatečně silné konvenční síly v celém spektru schopností," zdůvodňuje dlouhodobá vize možnost vyšší specializace národních ozbrojených sil.

Pravděpodobný protivník českých vojáků a jejich kolegů v NATO bude v budoucnu hůře identifikovatelný v souladu s válečným právem. "Jeho technologická a doktrinální úroveň bude pravděpodobně nižší, než budou schopnosti ozbrojených sil České republiky a spojenců," tvrdí materiál. Protivník tohoto asymetrického typu prý nebude usilovat o vítězství v přímé konfrontaci, ale bude se snažit prosadit svá vlastní pravidla hry. Bude prý usilovat o přímé ohrožení českého území s cílem maximalizovat škody na lidských životech a na infrastruktuře. Bojovat prý bude raději ve městech či v horách a lesích než na otevřeném prostranství a jeho útoky budou mířit proti civilnímu obyvatelstvu, možná i za pomoci zbraní hromadného ničení.

Každý osmý člověk, který v prvním pololetí letošního roku zahynul při dopravní nehodě, byl motocyklista. Z policejních statistik vyplývá, že při kolizích nejčastěji umírají motorkáři ve věku od 25 do 34 let. Doplácejí nejen na to, že na rozdíl od řidičů aut nejsou chráněni pevnou kapotou, ale také na to, že kvůli klesajícím cenám motocyklů si dnes může i mladý a nezkušený řidič pořídit extrémně silný stroj. Prodej nových motocyklů se v ČR za posledních deset let zvýšil na trojnásobek. Od ledna do konce června zemřelo na českých silnicích 56 motocyklistů, což představuje téměř 13 procent z celkového počtu silničních obětí.

Letos byl zatím pro motocyklisty nejtragičtější červen, kdy přišlo o život 21 z nich. Druhým nejtragičtějším měsícem je prozatím květen se 17 mrtvými. V dubnu zemřelo 13 lidí. Odborníci to přisuzují jarní "nerozježděnosti" řidičů, kteří po zimní přestávce znovu usedli na své stroje. Za loňský rok zemřelo při dopravních nehodách celkem 123 motocyklistů. O rok dřív jich zahynulo 95. Podle dříve zveřejněných údajů patří Česko v rámci Evropské unie k zemím, v nichž na miliardu ujetých kilometrů připadá nejvíce mrtvých motocyklistů.

Podle policistů na silnicích nejčastěji hřeší proti pravidlům překročením povolené rychlosti, nesprávným způsobem jízdy, nedáním přednosti v jízdě a zakrýváním své registrační značky. Odborníci soudí, že častou příčinou střetů motocyklů s osobními auty je obrovské zrychlení, které motocykl má. Často jej při předjíždění podcení nejen motorkář, ale i ostatní řidiči.

Návrh zákona "o důstojné smrti", který předložila senátorka Václava Domšová (za SNK ED), má dát nevyléčitelně nemocným trpícím lidem možnost, jak za pomoci lékaře ukončit život. Senát začne normu projednávat na podzim. S ohledem na dosavadní reakce není moc jisté, že předloha v horní komoře nakonec získá potřebnou podporu. Kritici eutanazie argumentují mimo jiné možným zneužitím žádosti o usmrcení, například na nátlak příbuzných. Upozorňují i na pokrok ve vývoji léčby. Rozdílné názory panují i na roli lékaře, který má životy zachraňovat. Podle expertů z oblasti medicíny by místo uzákonění eutanazie bylo třeba zlepšit právní podmínky péče o umírající. Proti navrhované podobě zákona se postavil i poslanec ODS Boris Šťastný, který o uzákonění eutanazie také uvažuje. Na předloze mu vadí to, že by smrt měla pocházet z rukou lékaře.

Domšová přes hlasy kritiků slíbila zákon předložit po březnové konferenci nazvané Důstojná smrt, kterou uspořádala spolu s Liberální reformní stranou. Ve své předloze vychází z návrhu, který tato strana představila už před rokem. Senátorka počítá s tím, že eutanazie by se týkala jen pacientů, jejichž zdravotní stav je beznadějný, "a kdy se nachází ve stavu trvalého utrpení fyzického nebo psychického, které je výsledkem nahodilé nebo dlouhodobé závažné a nevyléčitelné nemoci". Podmínkou by byla předchozí písemná žádost pacienta.

Zákon má umožnit jak asistovanou eutanazii či sebevraždu, kdy by se nemocný mohl sám zabít za odborné zdravotnické pomoci, tak aktivní eutanazii. O ni by mohli předem požádat lidé, kteří by se dostali do stavu nezměnitelného bezvědomí. Smrt by u nich na základě jejich předchozí žádosti mohli vyvolat lékaři, kteří by za to nemohli být nijak postihováni. Předloha má dát podle jejích tvůrců jasná pravidla divokým eutanaziím, které se prý v českých nemocnicích podle lékařů provádějí, a to i přes zákaz v etickém kodexu České lékařské komory. Pacient dostává stále silnější dávky opiátů na bolest, až přestane dýchat.

Většina lidí umírá v nemocnici, jen u pětiny pacientů dokážou lékaři dostatečně tlumit bolest. Umírajícím podle expertů chybí kontakt s rodinou a postrádají i duchovní podporu. Je málo míst v hospicích a více peněz by mělo jít na paliativní medicínu. Pokud se toto změní, pak podle zdravotníků zákon o eutanazii nebude potřebný. Podle loňského průzkumu agentury SC&C pro Mladou frontu Dnes chtějí legalizovat smrt z rukou lékaře téměř dvě třetiny lidí. Osmadvacet procent občanů bylo proti eutanazii, zbylých osm procent nemělo jednoznačný názor.

Silná koruna vážně ohrožuje příjezdovou turistiku do České republiky. Posilující česká měna zdražuje zahraničním turistům pobyty, navíc snižuje marže cestovních agentur, které zahraniční turisty do ČR vozí. Uvedl to mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura. Agentury prodávají zájezdy do České republiky až s ročním předstihem, loni v létě při tisku nových katalogů kalkulovaly podle Okamury s kurzem 28 korun za euro. Koncem týdne však kurz překonal hranici 23 korun za euro. Jde zhruba o 18procentní posílení. "To je hluboko pod marží všech cestovních agentur a pobyty zahraničních turistů tak dotují ze svého nebo musí pro tento rok skončit," uvedl Okamura. Koruna také prodražuje pobyty v České republice. Zatímco ještě před několika lety dostal turista ve směnárně za 100 eur i více než 3000 korun, letos je to o 700 korun méně. "Stali jsme se tak nechtěně luxusní destinací," uvedl Okamura. Podle něj cesty do Prahy ruší především Západoevropané.

Na posilující korunu a úbytek turistů si stěžují také pražské hotely. Ti od března hlásí meziroční pokles tržeb, v některých měsících až o pětinu. "Některé hotely to nemohou přežít," varoval nedávnou prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Pavel Hlinka. Statistici zatím zaznamenávají růst počtu turistů ze zahraničí. V 1. čtvrtletí přijelo ze zahraničí 1,3 milionu turistů, což je o 8,5 procenta více než ve stejném období loni. Za 2. čtvrtletí úřad ještě data nezveřejnil, Okamura však předpokládá pokles. Růst počátkem roku připisuje přesunu Velikonoc do 1. čtvrtletí, zatímco loni byly až ve druhém.

Většina pražských žebráků jsou Češi, pocházejí ale z celé republiky. Jejich počet v centru Prahy klesl, proti zbytku jsou strážníci ale bezmocní. ČTK to řekl náměstek ředitele městské policie Ludvík Klema. Přivítal by proto zákon, který by umožnil zakázat vstup do metropole lidem, kteří ve městě nemají trvalé bydliště a opakovaně se zde dopouštějí nezákonné činnosti. Žebrání zakazuje na konkrétních místech vyhláška z roku 2000. V současné době podle Klemy v centru metropole pravidelně žebrá deset až 15 lidí. "Před začátkem platnosti vyhlášky to bylo zhruba 100 žebráků," řekl Klema. Na typické žebráky, kteří leží či klečí na zemi v útrpné póze, narazí lidé především v místech s větším počtem turistů, například v ulici Na Můstku nebo cestou k Pražskému hradu. Jiný způsob používají na Hlavním nádraží nebo autobusovém nádraží na Florenci. Ti žádají cestující o peníze například pod záminkou koupě jízdenky.

Ojediněle se mezi žebráky objevují cizinci, hlavně Slováci. "V minulosti tu byly také rumunské gangy. K žebrání často zneužívaly děti nadopované léky," řekl Klema. Dodal, že tento druh žebrání považuje za nejnebezpečnější. Strážníkům se ale podařilo s tímto problémem vypořádat. Se zbylými žebráky si ale strážníci rady nevědí. "Tito lidé nemají žádný majetek, takže exekutor u nich neuspěje. Navíc se na adrese, kterou mají uvedenou v dokladech, nezdržují. Pokud vůbec nějaké doklady vlastní," dodal Klema.

Účastníci Folkových prázdnin v Náměšti nad Oslavou, které potrvají do soboty 26. července, se podle pořadatelů ani minutu nenudí. Kromě koncertů českých hudebníků i významných osobností world music a folku je pro ně v zámku i v podzámčí připravena stovka tvůrčích dílen. "Folkové prázdniny jsou výjimečné tím, že zde zahraniční hvězdy zůstávají několik dní a vedou hudební dílny," řekl ČTK hlavní pořadatel Michal Schmidt. Například o bluesové kytaře si návštěvníci budou moci povídat s profesorem blues Davidem Evansem, zpívání podle tvarových not povede Američan Tim Eriksen, tradiční písně ze Zimbabwe za doprovodu mbiry jim přiblíží Zuzana Novak a barevnost kolumbijské hudby Lucia Pulido. Nebude chybět dílna alikvotního neboli hrdelního zpěvu. K vrcholům festivalu bude podle Schmidta patřit čtvrteční setkání se členy souboru Waterson:Carthy, který patří k legendám tradiční anglické hudby "Největší část dílen je výtvarných," uvedl Schmidt. Návštěvníci mohou navštívit grafickou, keramickou nebo drátenickou dílnu, vyrobit si šperky ze smaltu a z barevných sklíček, naučit se ubrouskovou techniku nebo drhání. Protože hlavním tématem festivalu je dřevo, kreslí a malují se stromy, vyrábějí se dřevěné skládačky, loutky, košíky, pastýřské píšťaly a dřevění skřítkové - ochránci stromů. Od úterý do čtvrtka bude na dvoře Galerie 12 kovářská dílna s uměleckým kovářem Pavlem Tasovským, kovorytecká dílna a dílna tkaní na ručních stavech, upozornil Schmidt.