Zprávy | Z archivu rubriky


Česká republika a Kanada budou spolupracovat ve snaze snížit počet českých žadatelů o azyl v této severoamerické zemi. Po svém čtvrtečním jednání to řekli český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a kanadská ministryně pro občanství a imigraci Diana Finleyová. Finleyová zdůraznila, že Ottawa víza pro české občany, zrušená v loňském roce, kvůli aktuálně vyššímu počtu žadatelů zatím znovu zavádět nechce. Podle ministryně je počet žadatelů o azyl z jedné země jen jedním z asi 14 kritérií, které kanadské úřady při posuzování vízové politiky vůči ostatním zemím berou v potaz. Podotkla také, že žádný z nynějších žadatelů původem z ČR zatím v Kanadě azyl nezískal. Přesné číslo osob s českým pasem, které nyní o kanadský azyl žádají, ale neuvedla, na tiskové konferenci se spokojila s diplomatickým vyjádřením o společné snaze problém uspokojivě vyřešit, aby nebylo nutné víza opět zavádět. "Čísla nevybočují z řady, to vám mohu říci," doplnila ministryně, která před návštěvou ČR pobývala i v Maďarsku a Polsku. Kanadská ambasáda před časem zveřejnila údaje za prvních pět měsíců od zrušení víz loni v listopadu. V té době o azyl požádalo 267 lidí, nyní už je to podle neoficiálních informací ČTK "méně než 500 osob". Kanadský tisk letos uvedl, že úřady by obnovení vízové povinnosti začaly zvažovat, pokud by počet žadatelů dosáhl přibližně 580 osob.

Předseda zelených Martin Bursík se dohodl s ministrem dopravy Alešem Řebíčkem na tom, že by se měli spolu s premiérem Mirkem Topolánkem co nejdříve setkat nad tématem omezení kamionové dopravy. Topolánek v úterý po schůzce s autodopravci stáhl z jednání vlády návrh na celoroční páteční omezení jízd kamionů. Bursík pak kvůli tomu pohrozil odchodem zelených z vlády. Ve čtvrtek Bursík zdůraznil, že návrh je třeba připravit do konce prázdnin, vyškrtnutí tématu z programu vlády na 23. července proto považuje za nešťastné. Zatímco ale v úterý hrozil odchodem zelených z vlády, nyní tak už neučinil. Uvedl, že ve sněmovně má návrh šanci na přijetí a je i určitý prostor pro poslanecké úpravy návrhu. Konstatoval, že s ministerstvem dopravy jeho úřad na návrhu pracoval rok a půl. Je proto podle něj dostatečně projednaný. Analýzy podle Bursíka ukázaly, že 48 procent mrtvých na silnicích je z pátku a nedělního odpoledne. Podle původního návrhu měly být jízdy omezeny po celý rok v pátek od 15:00 do 20:00 a v neděli od 13:00 do 22:00. Podle Bursíka zůstává také možnost nedělního omezení od 00:00 do 22:00, jak je tomu v řadě evropských států. Dnes platná úprava zakazuje kamionům jízdu během letních prázdnin v pátek od 17:00 do 21:00 a v sobotu od 7:00 do 13:00. Po celý rok platí pro kamiony zákaz v neděli od 13:00 do 22:00. Topolánek se s Řebíčkem dohodl, že do konce srpna vypracují s autodopravci analýzu dopadu zákazu. Půjde již o několikátou studii na toto téma.

Účetnictví státu se od roku 2010 zásadním způsobem změní. Umožní to novela zákona o účetnictví, kterou schválil Senát a nyní ji dostane k podpisu prezident republiky. Novela má zkvalitnit hospodaření s majetkem státu a nakládání s penězi, přinést věrohodné informace, a tím i zvýšit důvěryhodnost Česka například vůči zahraničním investorům. "Je to legislativní podklad k tomu, abychom zavedli pořádek," prohlásil před senátory ministr financí Miroslav Kalousek. Zatímco účetnictví soukromé sféry prošlo zásadními změnami a nyní věrně zobrazuje majetek i dluhy firem, v účetnictví státu se podle jeho slov od roku 1990 nestalo nic. Jako příklad uvedl Kalousek státní podnik Lesy České republiky, které vedou ve svém účetnictví například techniku, nemovitosti nebo cesty. O svém největším bohatství, samotných lesích, jejichž hodnota pravděpodobně překračuje bilion korun, ale neúčtují, dodal. Zákon přichází například s tím, že u kulturních památek, u kterých není známa pořizovací hodnota, bude jejich ocenění činit jednu korunu. Podle Kalouska se to bude vztahovat například na svatovítskou katedrálu nebo korunovační klenoty. Celý soubor korunovačních klenot bude podle zákona oceněn jednou korunou jako celek. "Protože nikdo neumí ocenit katedrálu svatého Víta, nikdo neumí ocenit korunovační klenoty," řekl. Připomněl také, že i Francie vede ve svém účetnictví katedrálu Notre Dame s hodnotou jedno euro.

Lidé v České republice budou zřejmě po roce 2030 odcházet do penze v 65 letech. Senát hlasy 43 z 60 přítomných schválil novelu, která s postupným zvyšováním věkové hranice počítá. Nyní ji posoudí ještě prezident. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) je přesvědčen o tom, že navrhované změny systému penzí jsou nutné a musela by je podniknout jakákoliv vláda. "Česká politická reprezentace nemůže strčit hlavu do písku," prohlásil již dříve. Stejně jako další obhájci vládní předlohy upozorňuje na to, že česká společnost stárne. S prodlužováním života roste počet lidí, kteří penzi pobírají. Navíc ji tak dostávají déle než v minulosti. Opozice ale normu tvrdě kritizuje. Proti jsou i odbory. Stínový ministr práce za ČSSD Zdeněk Škromach míní, že na zvyšování penzijního věku je ještě čas. Podle něj je důležité hovořit spíš o náhradovém poměru, tedy o poměru důchodu ke mzdě. Vadí mu, že kabinet přistupuje ke změnám bez dohody s opozicí. Šéf ČSSD Jiří Paroubek dříve uvedl, že jeho strana po vyhraných volbách tyto kroky zruší. Škromach ale v červnu, po schválení normy ve sněmovně, řekl, že již tuto věc měnit nebude. Senátor za ČSSD a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch nyní uvedl, že socialisté by chtěli důchodovou reformu "korigovat podle svých představ". Podle novely mají po roce 2030 v 65 letech chodit do důchodu bezdětné ženy, matky jednoho dítěte a muži. Matky dvou a více dětí by měly mít i po roce 2030 možnost jít do penze dřív.