Zprávy | Z archivu rubriky


Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová a její český protějšek Karel Schwarzenberg podepsali smlouvu o umístění radaru protiraketové obrany na českém území. Aby dohoda vstoupila v platnost, musí ji ještě schválit český parlament a podepsat prezident. Američané tvrdí, že systém protiraketového štítu, jehož součástí má být radar v Česku, má v budoucnu chránit před útokem ze zemí, jako je Írán nebo Severní Korea. Další část protiraketového deštníku má stát v Polsku, vyjednávání tam ale zatím neskončilo. Riceová agentuře Reuters řekla, že termín podpisu dohody s Poláky nezná. Proti plánům na vznik protiraketového systému ve střední Evropě se výrazně staví Rusko a podle posledních průzkumů i zhruba tři pětiny české veřejnosti.

V parlamentu zatím koaliční vláda Mirka Topolánka nemá pro projekt vůbec jistou podporu. Proti smlouvě budou hlasovat komunisté. Odmítavě se vysloví také poslanci za ČSSD a to i přes to, že konzultace o vzniku evropské části protiraketového deštníku v ČR začaly mezi Washingtonem a Prahou právě v době, kdy byla sociální demokracie nejsilnější vládní stranou. Výhrady proti radaru mají také někteří členové vládní Strany zelených, kteří by si přáli s přijímáním nevratných kroků počkat až na novou americkou administrativu. Zelení také žádají plné začlenění systému do struktur Severoatlantické aliance. Váhají zřejmě i někteří další koaliční poslanci, kabinet naopak může počítat s podporou některých "přeběhlíků" zvolených za ČSSD.

Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová se v pražské rezidenci amerického velvyslance setkala s některými zákonodárci. Jeden z nich, sociální demokrat Miroslav Svoboda, ČTK řekl, že kromě KSČM byli na setkání zástupci všech ostatních parlamentních stran. Svoboda dal již dříve najevo, že nemá k radaru tak odmítavé stanovisko jako špičky ČSSD a většina členů této opoziční strany. V rozhovoru s ČTK ale poslanec zopakoval, že bude respektovat stranické stanovisko a v dolní komoře ruku pro radar nezvedne. Setkání desítek zákonodárců s ministryní popsal Svoboda jako společenskou událost, při níž se Riceová nepokoušela nikoho přesvědčovat. Uvedl, že sociálnědemokratických poslanců tam bylo několik. "Paní ministryně zcela obecně jakoby do pléna poděkovala za dosavadní spolupráci. Za to, že se završila určitá etapa, a vyjádřila přesvědčení, že se to (smlouva o umístění radaru) podaří schválit v parlamentu," řekl. Pak podle něj hosty obešla, pozdravila se s nimi a "s každým prohodila nějaké slovíčko".

Osud česko-amerických smluv v zákonodárném sboru ale zůstává velmi nejistý. Zatímco v Senátu, jemuž dominuje ODS, zřejmě nebude mít kabinet se získáním potřebné většiny problém, v dolní komoře je situace pro zastánce radaru mnohem obtížnější. Opozice, která má ve sněmovně téměř polovinu z 200 poslaneckých mandátů, je proti. Objevují se sice spekulace, že vládě by s prosazením radaru mohli pomoci někteří bývalí poslanci ČSSD, výhrady k americké stanici ale zaznívají i z koaličních řad.

ČSSD slíbila důchodcům mimořádnou třináctou penzi, pokud vyhraje v příštích parlamentních volbách. Tento záměr v úterý popsal stínový ministr práce a sociálních věcí této strany Zdeněk Škromach. Nesouhlasí s tím, že by si tak sociální demokraté chtěli koupit hlasy voličů. Starobní, invalidní a pozůstalostní penze pobírá nyní v Česku přes 2,7 milionu lidí. Starobních důchodců je kolem dvou milionů. Volby do sněmovny by se měly konat za dva roky. "Je legitimní říkat tyto věci dopředu, aby je někdo nemohl vykládat jinak a říkat, že to je nějaký předvolební populismus. Do voleb jsou přibližně asi dva roky. Říkáme to včas," řekl ČTK Škromach. Pokud by podle něj ČSSD volby v roce 2010 vyhrála, dostali by důchodci třináctou penzi nejspíš v prosinci či lednu dalšího roku. Záviselo by prý na rychlosti sestavování nového kabinetu. Zatímco do parlamentních voleb zbývají zhruba dva roky, už letos na podzim se uskuteční volby krajské a senátní. Vláda by ve středu měla projednat návrh poslanců ČSSD, podle něhož by důchodci měli letos v prosinci dostat mimořádně 3000 korun. Podle sociálních demokratů je penzistům nutné dorovnat zvýšené výdaje kvůli dopadu reforem kabinetu Mirka Topolánka (ODS). Argumentují vysokou inflací, jejíž míra v červnu činila 6,7 procenta. Také vláda chce důchodcům růst cen kompenzovat. Od srpna by proto měly penze vzrůst o 470 korun.