Zprávy | Z archivu rubriky


Čtvrtý ročník streetparty, která se v Brně konala jako součást několikadenního festivalu alternativní kultury Protestfest, se obešel bez zásahu policistů. V parku Střelák v Brně-Pisárkách, kam se v sobotu večer z Moravského náměstí v centru města přesunulo asi tisíc mladých lidí, bylo v neděli ráno asi padesát účastníků. "Organizátory jsme pouze dvakrát upozornili na příliš hlasitou hudbu," řekl ČTK mluvčí zasahujících policistů Pavel Šváb. V parku na Moravském náměstí se v sobotu přes den pohybovalo kolem 400 až 500 lidí, v přilehlých ulicích hlídkoval zhruba stejný počet policistů a těžkooděnců. Shromážděním procházeli pravidelně kriminalisté v civilu, kteří prověřovali přítomnost drog a protizákonné jednání a také antikonfliktní tým. Pohyb lidí monitoroval ze vzduchu také policejní vrtulník. Mezi účastníky streetparty byli také desítky anarchistů.

Tématem festivalu alternativní kultury a aktivismu ProtestFest jsou protesty proti zbrojařskému veletrhu Idet, který v pátek skončil na brněnském výstavišti, dále protesty proti případnému umístění amerického radaru na českém území a také proti politice států sdružených v G8. Čtvrtý ročník festivalu je rekordně dlouhý, začal 27. dubna a potrvá až do 11. května. Shromáždění a pochod asi tisíce mladých lidí se v Brně uskutečnil jen čtyři dny poté, co se v centrem Brna pokoušelo projít na 1. máje asi 500 příznivců neonacistické organizace Národní odpor. Úředníci ale pochod ohlášený jako akci studentů už v zárodku zakázali a účastníky rozehnala policie vodními děly.

Ministr zemědělství Petr Gandalovič chce zrychlit prodej státní půdy českým zemědělcům, aby si ji mohli koupit ještě do roku 2011, kdy skončí přechodné období vyjednané s EU. "Ano, udělám vše pro to, aby v tom mezidobí ještě byla nabídnuta státní půda k odkoupení našim zemědělcům," řekl ministr v nedělním diskusním pořadu České televize. Jeho oponent v diskusi, stínový ministr zemědělství ČSSD Michal Hašek to označil za dobrou zprávu pro tuzemské zemědělce.

Návrh na uvolnění podmínek prodeje půdy občanům EU obsahuje novela devizového zákona a dalších zákonů, který leží ve sněmovně. "Já osobně jsem se dohodl se zemědělským výborem, že projednávání tohoto zákona nebude postupovat nijak dramaticky rychle, protože bych také byl rád, aby naši zemědělci měli ještě možnost co nejvíce půdy nakoupit pod touto ochranou," řekl Gandalovič. Zároveň zopakoval, že současný devizový zákon je v rozporu s vyjednanými přístupovými podmínkami do EU i s evropskou legislativou. Vláda argumentuje tím, že Česku v případě nečinnosti hrozí žaloba od Evropského soudního dvora i od různých zahraničních zájemců o půdu.

Opozice soudí, že tato hrozba je přehnaná. Rozpočtový výbor navrhl návrh novely zamítnout, zemědělský výbor jeho projednávání přerušil a chce nejprve svolat seminář, kde by za přítomnosti všech zúčastněných řešil okolnosti prodeje státní půdy. Podle Haška je možné prostřednictvím různých mechanismů dát do roku 2011 přednost českým zemědělcům, aby si státní půdu koupili.

Armáda v neděli převezla do Prahy ostatky českého vojáka, který v noci ze čtvrtka na pátek zahynul v Afghánistánu při sesuvu půdy. Při nehodě bylo zraněno dalších pět vojáků lavinou kamení a bahna, jeden z nich těžce. Mrtvému vojákovi bylo 28 let, jakékoli další podrobnosti ale na přání rodiny armáda odmítla sdělit. Rakev přikrytou českou vlajkou vynesli z letadla jeho kolegové. U katafalku krátce promluvil armádní kaplan a čestná stráž zahrála státní hymnu. Smutečního ceremoniálu na letišti se zúčastnila ministryně obrany Vlasta Parkanová, která po celou dobu ceremoniálu držela jednu z členek rodiny za ruku. Přítomen byl také náčelník Generálního štábu Vlastimil Picek. Podle něj armáda počítá s odškodněním rodiny mrtvého vojáka.

Nehoda se stala asi 30 kilometrů jihovýchodně od města Fajzábád, kde čeští vojáci působí v provinčním rekonstrukčním týmu. Sesuv, který způsobila bouřka doprovázená prudkým deštěm, strhl ze srázu a zcela pohřbil jedno ze čtyř vozidel čtrnáctičlenné patroly českého kontingentu. Dvoučlenná posádka zavaleného automobilu byla vyproštěna až ráno. Důvodem bylo podle Picka přetrvávající velmi špatné počasí, které znemožnilo pozemním i leteckým záchranným jednotkám dostat se na místo dříve. Tým, který na místě zůstal, nakonec jednoho z Čechů nalezl už bez známek života, druhého se podařilo vytáhnout s těžkými zraněními.

V Průmyslovém paláci na pražském Výstavišti skončil 13. ročník mezinárodního veletrhu Svět knihy. Během čtyř dní na veletrh zamířilo asi 30.000 návštěvníků. ČTK to řekla mluvčí pořadatelů Jana Chalupová. Počet návštěvníků tak oproti předchozímu ročníku vzrostl a zřejmě vyrovnal dosud rekordní třicetitisícovou návštěvnost z roku 2004. "Doufáme, že to může být začátek nového trendu," uvedla Chalupová. "Možná, že už se trošku mění finanční situace v českých rodinách i povědomí lidí o tom, že knížky jsou potřeba," míní.

Řadu lidí podle organizátorů přitáhly především knihy německy píšících autorů, na něž byl letošní ročník veletrhu převážně zaměřen. Němečtí, rakouští a švýcarští partneři pořadatelů si zájem čtenářů pochvalovali, naopak ale konstatovali, že čeští nakladatelé jsou podle jejich názoru ve vztahu k německé literatuře zatím spíše rezervovaní. Největší zájem návštěvníků veletrhu sice stejně jako v předchozích letech vzbudila beletrie, letos však více než v minulých letech lidé mířili také ke stánkům s odbornými publikacemi a multimediálními projekty. Právě na ně se letos pořadatelé zaměřili, aby jejich prostřednictvím k literatuře přivedli nejmladší čtenáře.

Za rok se tradiční pražský veletrh Svět knihy uskuteční v termínu od 24. do 27. dubna. Zaměřen bude především na španělskou literaturu, souvisejícím tématem bude láska a vášeň v literatuře.

O odpovědnosti za svobodu a aktivní účasti na obraně demokracie, míru a svobody hovořila v neděli v Plzni většina politiků při hlavním pietním aktu, kterým vyvrcholily třídenní oslavy osvobození Plzně americkou armádou v květnu 1945. Řečníci zmínili zejména aktuální téma - nadcházející diskusi mezi českou a americkou vládou o umístění radarové základy v brdském vojenském prostoru. Stejně jako v posledních letech se dnes u pomníku Díky, Ameriko! sešly davy Plzeňanů. Přišli alespoň potleskem pozdravit své oblíbence - americké a belgické veterány, kteří město právě 6. května 1945 osvobodili.

Zatímco jinde v Česku lidé často důrazně vystupují proti americkému radaru, Plzeňané odměnili slova politiků i amerického velvyslance o nutnosti podílet se na obraně míru potleskem. "Jestli skutečně chceme uctít hrdiny a oběti minulosti, musíme dělat víc, než jen vzpomínat. Musíme jednat, abychom zajistili mírovou budoucnost a prosperitu pro své děti," prohlásil americký velvyslanec Richard Graber. Věří, že jednání, která jeho vláda zahájí příští týden s českou vládou o radarové základně, skončí úspěšně a že základna v Brdech vyroste. Bude to vůbec první americká vojenská základna na českém území a vůbec první působení amerických vojáků v Česku od doby, kdy odtud v roce 1945 musely odejít jednotky generála Pattona, řekl velvyslanec. Zvýší se tak nejen bezpečnost USA, ČR a celé Evropy, ale zároveň se na dosud největší míru utuží pouto mezi oběma zeměmi, dodal.

Lidé odměnili potleskem i slova plzeňského primátora Pavla Rödla, který podobně jako další řečníci, zdůraznil, že spojenectví se Spojenými státy dospělo do fáze, kdy musíme přijmout svoji část odpovědnosti a ne jen spoléhat na pomoc někoho jiného. Proamerickou náladu Plzně, která vydržela po celé generace od osvobození v roce 1945, přes komunistický režim, až do současnosti, ocenil premiér Mirek Topolánek. Speciálně letos měly podle něj oslavy osvobození v kontextu s nadcházejícím vyjednáváním o radaru zvláštní sílu a důraz, řekl ČTK.

Dveře Poslanecké sněmovny a Senátu budou o nadcházejícím státním svátku veřejnosti opět otevřené. Návštěvníci si budou moci v úterý tradičně prohlédnout reprezentační sály i další prostory, v nichž se projednávají a schvalují zákony. Parlament pořádá den otevřených dveří dvakrát ročně, a to 8. května v Den vítězství nad fašismem a 28. října, tedy v Den vzniku samostatného československého státu. Loni na podzim toho využilo přes 1500 lidí.

Prohlídka sněmovny bude začínat druhé květnové úterý u vchodu na Malostranském náměstí. Návštěvníky tam budou čekat průvodkyně Pražské informační služby, které je seznámí s historií budov, jejich architektonickými zajímavostmi a současným využitím. Při zhruba hodinové prohlídce zavítají lidé do jednacího sálu, do různých zasedacích místností a kanceláří některých výborů.

V barokních palácích sídla Senátu se budou moci návštěvníci seznámit mimo jiné s propagační expozicí k chystané rozsáhlé výstavě, která bude věnována osobnosti Albrechta z Valdštejna. Lidé si budou moci prohlédnout také například Jednací i Slavnostní sál, Rytířskou a Audienční síň, Mytologickou chodbu, Valdštejnovu pracovnu nebo Prezidentský salonek. Do sněmovny mohou zájemci přijít od 09:00 do 16:00. Senát bude přístupný od 09:00 do 17:00, přičemž poslední vstup bude umožněn v 16:40. Večerní hodiny budou moci lidé strávit ve Valdštejnské zahradě, která bude mimořádně přístupná až do 22:00 za slavnostního osvětlení.

Více než stovka nejstarších historických vozidel a motocyklů vyrobených do roku 1945 obsadí příští víkend prostory středověkého hradu Helfštýna na Přerovsku. Burácení vozidel, které se zapojí do jedné z největších přehlídek tohoto druhu v tuzemsku, si budou moci vychutnat i obyvatelé několika přilehlých obcí a měst. Akce s názvem Helfštýnský okruh se letos koná potřinácté. "Máme přihlášeno na 120 vozidel, což je strop. Je to obrovská účast, je to jedna z největších akcí v republice pro vozidla do roku výroby 1945. Kromě účastníků z České republiky zde nebudou chybět Rakušané, Němci, Slováci a letos poprvé i dvě polské posádky," řekl ČTK Jiří Zemánek z pořádajícího klubu Oldtimerclub Helfštýn.

Trasa samotného závodu měří na sto kilometrů. Historické vozy vyrazí v sobotu ráno z centra Lipníku nad Bečvou. Burácení motorů a troubení klaksonů se však bude ozývat i z okolních vesnic. Nablýskané veterány mohou lidé spatřit po cestě například v Bohuslávkách, v Radslavicích, v Přerově, Dřevohosticích, v Bystřici pod Hostýnem, v Teplicích nad Bečvou, v Hranicích či v Drahotuších. Kolem 14:00 by měli první účastníci závodu dorazit na středověký hrad Helfštýn. Veterány si zde budou moci lidé prohlížet až do podvečera, součástí akce je i divácká soutěž elegance, chybět nebudou ani akrobatické lety nad hradem a předání pohárů.

Podle pořadatelů si na své přijdou i největší labužníci a milovníci starých aut. Chybět nebudou totiž ani naprosté skvosty. Bude zde například auto Chevrolet vyrobené v roce 1913, ale i nablýskané tatrovky, pragovky či auta značek Aero. "Bude zde i nejdelší motocykl na světě Bohmerland pro tři lidi. Přijedou i se sajdkou, takže je vlastně čtyřmístný," doplnil Zemánek.

Agrární komoře došla trpělivost s obchodními řetězci, které nechtějí na svých pultech prodávat české zboží, a připravuje proti nim celorepublikové protestní akce. O jejich konkrétní podobě však bude ještě jednat. Uskutečnit by se měly v červnu. V nedělním diskusním pořadu České televize (ČT) to řekl prezident komory Jan Veleba. "My jsme 3. května na představenstvu agrární komory přijali usnesení, kde byl vytvořen určitý tým, který bude tyto akce připravovat," řekl Veleba ČT. Akce podle něj budou kombinované, týkat se budou informovanosti spotřebitelů, ale budou obsahovat i akce proti řetězcům. Nepůjde o jednorázovou akci, ujistil.

Ministr zemědělství Petr Gandalovič řekl, že dává přednost spíše informační kampani zaměřené na zákazníka. Výrobci podle něj sami musejí svého spotřebitele vychovávat a svou roli by měly hrát i spotřebitelské svazy. Při projednávání ve sněmovně Gandalovič přislíbil, že vláda bude nejpozději do 31. října sněmovnu informovat o tom, jakým způsobem hodlá problém vztahů dodavatelů a obchodních řetězců řešit.

Stínový ministr zemědělství ČSSD Michal Hašek v debatě řekl, že sociální demokraté přijdou nejdéle do konce května s další novelou zákona o ochraně hospodářské soutěže, která bude řešit vztahy mezi řetězci a dodavateli. Předchozí sociálně demokratický návrh poslanci koncem dubna zamítli již v prvním čtení. Gandalovič však prohlásil, že tohoto návrhu není třeba litovat, protože byl špatný.