Zprávy | Z archivu rubriky


Agrární komoře došla trpělivost s obchodními řetězci, které nechtějí na svých pultech prodávat české zboží, a připravuje proti nim celorepublikové protestní akce. O jejich konkrétní podobě však bude ještě jednat. Uskutečnit by se měly v červnu. V nedělním diskusním pořadu České televize (ČT) to řekl prezident komory Jan Veleba. "My jsme 3. května na představenstvu agrární komory přijali usnesení, kde byl vytvořen určitý tým, který bude tyto akce připravovat," řekl Veleba ČT. Akce podle něj budou kombinované, týkat se budou informovanosti spotřebitelů, ale budou obsahovat i akce proti řetězcům. Nepůjde o jednorázovou akci, ujistil.

Ministr zemědělství Petr Gandalovič řekl, že dává přednost spíše informační kampani zaměřené na zákazníka. Výrobci podle něj sami musejí svého spotřebitele vychovávat a svou roli by měly hrát i spotřebitelské svazy. Při projednávání ve sněmovně Gandalovič přislíbil, že vláda bude nejpozději do 31. října sněmovnu informovat o tom, jakým způsobem hodlá problém vztahů dodavatelů a obchodních řetězců řešit.

Stínový ministr zemědělství ČSSD Michal Hašek v debatě řekl, že sociální demokraté přijdou nejdéle do konce května s další novelou zákona o ochraně hospodářské soutěže, která bude řešit vztahy mezi řetězci a dodavateli. Předchozí sociálně demokratický návrh poslanci koncem dubna zamítli již v prvním čtení. Gandalovič však prohlásil, že tohoto návrhu není třeba litovat, protože byl špatný.

Více než stovka nejstarších historických vozidel a motocyklů vyrobených do roku 1945 obsadí příští víkend prostory středověkého hradu Helfštýna na Přerovsku. Burácení vozidel, které se zapojí do jedné z největších přehlídek tohoto druhu v tuzemsku, si budou moci vychutnat i obyvatelé několika přilehlých obcí a měst. Akce s názvem Helfštýnský okruh se letos koná potřinácté. "Máme přihlášeno na 120 vozidel, což je strop. Je to obrovská účast, je to jedna z největších akcí v republice pro vozidla do roku výroby 1945. Kromě účastníků z České republiky zde nebudou chybět Rakušané, Němci, Slováci a letos poprvé i dvě polské posádky," řekl ČTK Jiří Zemánek z pořádajícího klubu Oldtimerclub Helfštýn.

Trasa samotného závodu měří na sto kilometrů. Historické vozy vyrazí v sobotu ráno z centra Lipníku nad Bečvou. Burácení motorů a troubení klaksonů se však bude ozývat i z okolních vesnic. Nablýskané veterány mohou lidé spatřit po cestě například v Bohuslávkách, v Radslavicích, v Přerově, Dřevohosticích, v Bystřici pod Hostýnem, v Teplicích nad Bečvou, v Hranicích či v Drahotuších. Kolem 14:00 by měli první účastníci závodu dorazit na středověký hrad Helfštýn. Veterány si zde budou moci lidé prohlížet až do podvečera, součástí akce je i divácká soutěž elegance, chybět nebudou ani akrobatické lety nad hradem a předání pohárů.

Podle pořadatelů si na své přijdou i největší labužníci a milovníci starých aut. Chybět nebudou totiž ani naprosté skvosty. Bude zde například auto Chevrolet vyrobené v roce 1913, ale i nablýskané tatrovky, pragovky či auta značek Aero. "Bude zde i nejdelší motocykl na světě Bohmerland pro tři lidi. Přijedou i se sajdkou, takže je vlastně čtyřmístný," doplnil Zemánek.

Čtvrtý ročník streetparty, která se v Brně konala jako součást několikadenního festivalu alternativní kultury Protestfest, se obešel bez zásahu policistů. V parku Střelák v Brně-Pisárkách, kam se v sobotu večer z Moravského náměstí v centru města přesunulo asi tisíc mladých lidí, bylo v neděli ráno asi padesát účastníků. "Organizátory jsme pouze dvakrát upozornili na příliš hlasitou hudbu," řekl ČTK mluvčí zasahujících policistů Pavel Šváb. V parku na Moravském náměstí se v sobotu přes den pohybovalo kolem 400 až 500 lidí, v přilehlých ulicích hlídkoval zhruba stejný počet policistů a těžkooděnců. Shromážděním procházeli pravidelně kriminalisté v civilu, kteří prověřovali přítomnost drog a protizákonné jednání a také antikonfliktní tým. Pohyb lidí monitoroval ze vzduchu také policejní vrtulník. Mezi účastníky streetparty byli také desítky anarchistů.

Tématem festivalu alternativní kultury a aktivismu ProtestFest jsou protesty proti zbrojařskému veletrhu Idet, který v pátek skončil na brněnském výstavišti, dále protesty proti případnému umístění amerického radaru na českém území a také proti politice států sdružených v G8. Čtvrtý ročník festivalu je rekordně dlouhý, začal 27. dubna a potrvá až do 11. května. Shromáždění a pochod asi tisíce mladých lidí se v Brně uskutečnil jen čtyři dny poté, co se v centrem Brna pokoušelo projít na 1. máje asi 500 příznivců neonacistické organizace Národní odpor. Úředníci ale pochod ohlášený jako akci studentů už v zárodku zakázali a účastníky rozehnala policie vodními děly.

Ministr zemědělství Petr Gandalovič chce zrychlit prodej státní půdy českým zemědělcům, aby si ji mohli koupit ještě do roku 2011, kdy skončí přechodné období vyjednané s EU. "Ano, udělám vše pro to, aby v tom mezidobí ještě byla nabídnuta státní půda k odkoupení našim zemědělcům," řekl ministr v nedělním diskusním pořadu České televize. Jeho oponent v diskusi, stínový ministr zemědělství ČSSD Michal Hašek to označil za dobrou zprávu pro tuzemské zemědělce.

Návrh na uvolnění podmínek prodeje půdy občanům EU obsahuje novela devizového zákona a dalších zákonů, který leží ve sněmovně. "Já osobně jsem se dohodl se zemědělským výborem, že projednávání tohoto zákona nebude postupovat nijak dramaticky rychle, protože bych také byl rád, aby naši zemědělci měli ještě možnost co nejvíce půdy nakoupit pod touto ochranou," řekl Gandalovič. Zároveň zopakoval, že současný devizový zákon je v rozporu s vyjednanými přístupovými podmínkami do EU i s evropskou legislativou. Vláda argumentuje tím, že Česku v případě nečinnosti hrozí žaloba od Evropského soudního dvora i od různých zahraničních zájemců o půdu.

Opozice soudí, že tato hrozba je přehnaná. Rozpočtový výbor navrhl návrh novely zamítnout, zemědělský výbor jeho projednávání přerušil a chce nejprve svolat seminář, kde by za přítomnosti všech zúčastněných řešil okolnosti prodeje státní půdy. Podle Haška je možné prostřednictvím různých mechanismů dát do roku 2011 přednost českým zemědělcům, aby si státní půdu koupili.