Zprávy | Z archivu rubriky


Koncepci romské politiky představí vláda v červnu. V polovině roku má také začít naplno fungovat při úřadu vlády agentura, která pomůže obcím řešit integraci Romů. Od září mohou obce čerpat na tyto programy evropské peníze. V Otázkách Václava Moravce v České televizi to řekla ministryně pro lidská práva a menšiny Džamila Stehlíková (Strana zelených).

Podle sociologa Ivana Gabala je to ale pozdě, vláda by měla zveřejnit koncepci dříve a dříve by měla začít fungovat i agentura. "Stojíme připraveni na bitvu a nemáme bitevní plán," řekl. Podle Gabala by měl vzniknout tým, který připraví "implementační strategii, včetně odpovědností institucí a peněz, a rozjede to". Stehlíková uvedla, že agentura už funguje, zatím jako monitorovací centrum. Odmítla informace, že by ve vládě vznikalo více koncepcí. "Koncepce je jedna, hlavním nástrojem je vytvoření agentury, která pomůže integraci Romů, začleňování lidí z vyloučených lokalit do pracovního života, aby stoupala jejich vzdělanost," řekla.

Agentura bude podle Stehlíkové "šít na míru" obci, která o to bude mít zájem, komplexní projekt: bude řešit vzdělanost, zaměstnanost a bydlení sociálně vyloučených obyvatel. Ve školách budou asistenti a přípravné třídy. Rekvalifikace Romů bude cílená na pracovní místa, která v regionu jsou. Bydlení bude vycházet z možností obce, aby nevznikala nová ghetta a nerozrůstala se dosavadní, popsala záměr ministryně.

Mluvčí ministerstva vnitra Jana Malíková v pondělí rozhodně popřela, že by Inspekce ministra vnitra podezírala ministra vnitra Ivana Langra (ODS) z účelového měnění telefonů při rozhovorech s policisty z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Informaci o Langrovi přinesla v neděli Česká televize (ČT). Inspekce prý ministra podezírá, že s policisty volal z vypůjčených telefonů a SIM karet a chtěl tím zabránit tomu, aby se na jeho telefonáty přišlo. Televize připomněla, že vyšetřovatelé odposlouchávali Langra kvůli podezření, že loni pustil na veřejnost tajnou zprávu šéfa ÚOOZ Jana Kubiceho o údajném prorůstání organizovaného zločinu do politiky. "Inspekce pana ministra nevyšetřuje, a nemůže ho tedy ani z ničeho podezírat," řekla ČTK Malíková. Také Langer v ČT popřel, že by s policisty z ÚOOZ telefonoval. Podle Malíkové již inspekce vyšetřování úniku informací uzavřela.

Inspekce ministra vnitra kvůli úniku zprávy odposlouchávala 46 telefonních čísel. Mezi odposlouchávanými byli například i advokáti a děti. Záznamy inspekce z loňského srpna prý tvrdí, že Langer telefonoval z mobilu olomouckého primátora Martina Novotného, jeho manželky a obou dcer. Primátorova manželka Věra Novotná ČT řekla, že rodina Langrovi telefon skutečně půjčovala. Podle ČT inspekce tvrdí, že podobně jako Langer postupoval i poslanec ODS Jan Vidím - prý si telefonoval s lidmi z ÚOOZ, a to i z čísla své manželky, která se tak ocitla mezi odposlouchávanými.

Jak byly podávány a schvalovány žádosti o odposlechy, nyní vyšetřuje i ministerstvo spravedlnosti. Vyšetřovací spis ke kauze Kubice si podle ČT vyžádala znovu i nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká, která již loni oznámila, že odposlechy politiků, policistů a novinářů nebyly protizákonné.

Brněnští ekologové mají další studie, které nedoporučují vedení silnice R43 přes městskou část Bystrc a vídeňské R52 přes Mikulov. Varianty, které prosazují úřady, jsou podle nich příliš nákladné a zbytečně zatíží životní prostředí. ČTK to sdělil Miroslav Patrik z organizace Děti Země. Obě nové studie zároveň navrhují jiná řešení, například místo R52 chtějí využít dálnici D2 a dostavět obchvat Břeclavi.

Spory o výstavbu obou silnic vedou ekologové a politici řadu let. Podle posledních výpočtů by dohromady měly stát kolem 20 miliard. Ekologové soudí, že na jiných variantách by se daly ušetřit miliardy. Výstavbu R52 do Rakouska přes Mikulov už ale koncem minulého roku schválili krajští radní. S rozšířením nynější silnice z Brna do Mikulova na čtyři pruhy by se mělo začít v roce 2010. "Vybírali jsme ze čtyř možností a trvám na tom, že hledat cesty přes vinohrady, které jsme pracně vysazovali, je horší řešení," soudí o R52 jihomoravský hejtman Stanislav Juránek. Rozhodnutí zastupitelů podle něj může zvrátit už jen soud.

Definitivní podoba R43 z Brna na Svitavy zatím není určena. Bývalé vedení brněnského magistrátu složené z ODS a KDU-ČSL prosazovalo variantu přes Bystrc, nová městská rada lidovců, ČSSD a zelených chce o možnostech ještě jednat. Zelení přitom byli vždy proti bystrcké cestě. Radnice teď připravuje nový územní plán, jedna z jeho variant se silnicí R43 přes Bystrc vůbec nepočítá. Podle ekologů není cesta přes Bystrc nejvýhodnější variantou. Silnici přes jednu z největších městských částí odmítají i tamní obyvatelé.

Romští aktivisté podají trestní oznámení na vicepremiéra Jiřího Čunka za jeho výroky o Romech. Podle nich svými vyjádřeními o tom, že Romové jsou opálení a dělají binec a ohně na náměstích, mohl podněcovat k nenávisti k romskému etniku. Romové se na podání trestního oznámení shodli na oslavách Mezinárodního dne Romů. ČTK to řekla předsedkyně správní rady sdružení Athinganoi Monika Mihaličková.

Čunek pobouřil Romy odpovědí na dotaz čtenáře Blesku, zda dostanou podporu od státu i jiní občané než Romové. Uvedl: "To se budete muset jet někam opálit, začít dělat s rodinou binec, na náměstí dělat ohně a potom se vás teprve někteří politici zastanou a řeknou - on je chudák." K tvrzení o tom, že prý většina Romů zneužívá dávky, dodal: "Do vlády jsem vstoupil proto, že se mi podaří tak zkomplikovat sociální systém těm, kteří ho chtějí zneužívat, že nakonec uvidíte těch Romů pracovat hodně." Romští aktivisté žádají Čunkův odchod z vlády. Ve středu chtějí proto demonstrovat před Strakovou akademií.

Podle Mihaličkové, která byla v minulosti poslankyní a nyní je místopředsedkyní rady vlády pro záležitosti romské komunity, by trestní oznámení mělo být podáno ještě před středeční demonstrací. Jeho text je hotov. Zatím ale není jasné, kolik lidí se pod oznámení podepíše. Iniciátoři sbírali podpisy i při koncertu ke dni Romů. Mihaličková nevyloučila, že by po středě mohla padnout další oznámení od romských organizací z regionů.

Na Čunkovy výroky o Romech reagovali před pár dny i koaliční partneři. ODS se od nich distancovala a označila je za xenofobní. Zelení chtějí, aby Čunek opustil kabinet.