Zprávy | Z archivu rubriky


České dráhy, České aerolinie a Letiště Praha by měly být ještě letos připraveny k zahájení procesu vstupu případných strategických partnerů. Vstup investora například do nákladní dopravy Českých drah je reálný v příštím roce. Řekl to ministr dopravy Aleš Řebíček (ODS) v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. Nové vedení Českých aerolinií už podle ministra přijalo některá opatření, která přispěla k počáteční stabilizaci firmy. "Já myslím, že ČSA budou v roce 2007 stabilizované k případnému vstupu strategického partnera," řekl Řebíček. Stínový ministr dopravy ČSSD Petr Moos zdůraznil, že pro ČSA je třeba nalézt takového partnera, který povede podnik k dlouhodobé prosperitě.

U Českých drah se nejvíce v přípravách pokročilo v nákladní části. "Je reálné, že by do nákladní dopravy ČD vstoupil strategický partner v roce 2008," řekl Řebíček. Strategičtí partneři by měli podle Řebíčka vstupovat do jednotlivých dcer Českých drah, ne do mateřské společnosti. Nákladní doprava Českých drah by se měla vyčlenit do samostatné dceřiné společnosti nejpozději k 1. červenci. Transformace Letiště Praha na akciovou společnost je schválená vládou a probíhá. Ke vstupu strategického partnera bude Letiště Praha připraveno v posledním letošním čtvrtletí, a případná privatizace by se tak mohla uskutečnit také hned v příštím roce, doplnil ministr.

Francouzský tisk podruhé během půl roku "oplakává" vyřazení Amélie Mauresmové na grandslamovém turnaji rukou české tenistky. Po neúspěchu na loňském Roland Garros v osmifinále s Nicole Vaidišovou senzačně vyřadila francouzskou hvězdu obhajující titul v Melbourne Lucie Šafářová. Podle internetového vydání deníku Le Figaro zahnala Mauresmovou do úzkých drzost Šafářové a světová dvojka zůstala jako omráčená. "Dobrodružství Mauresmové skončilo rychle v osmifinále," píše Le Figaro. Až do stavu 4:1 v prvním setu podle něj francouzská jednička na kurtu kralovala, aniž by předváděla geniální hru. "Pak se ale stroj začal zadrhovat, když se Češka probudila a nedala Mauresmové vydechnout." "Na Australian Open dnes padaly hlavy," napsal na své internetové stránce francouzský deník LúÉquipe. Obhájkyně titulu Mauresmová podle něj utrpěla od Šafářové tvrdou porážku, kterou by málokdo čekal. "Doplatila na třetí 'ová', která jí přišla do cesty. Až na to, že tato se těm předchozím moc nepodobala," uvedl francouzský sportovní deník v narážce na zápasy Mauresmové s Evou Birnerovou a Olgou Pučkovovou. Podle LúÉquipe způsob hry Šafářové neodpovídá "stereotypům hráček z Východu". "Je levačka, má velmi silný forhend, ale i téměř stejně silný bekhend, slušné první podání a třešničkou na dortu je fakt, že je docela obratná na síti," píše list. Česká hráčka v zápase s Mauresmovou podle něj prokázala ohromnou fyzickou, ale i psychickou odolnost.

Americká strana nestanovila termín pro odpověď České republiky na zájem Spojených států vybudovat v České republice radarovou základnu své protiraketové obrany. ČTK to dnes řekl mluvčí protiraketové agentury MDA Rick Lehner. "Jde o začátek diskuse," uvedl k oznámení, o němž informoval v sobotu v Praze předseda vlády Mirek Topolánek. Mluvčí zopakoval, že USA chtějí, aby základna byla v provozu do roku 2011. Místo, kde by měla vzniknout, stejně jako umístění základny s protiraketovými střelami, nesdělil. Uvedl pouze, že radarové stanoviště bude mít jediný radar s obsluhou asi 100 až 200 lidí.

Ačkoli americká ani polská strana zatím neoznámily, zda USA počítají s umístěním protiraketových střel v Polsku, český velvyslanec ve Washingtonu Petr Kolář "by se divil", kdyby si Spojené státy vybraly jinou zemi. Při rozhodnutí rozdělit protiraketovou základnu na dvě části - radar v ČR a střely zřejmě v Polsku - vycházeli Američané podle něj z politických i technických hledisek. Nechtěli možná, aby mezi ČR a Polskem "vznikl pocit rivality nebo nezdravé soutěže", řekl k politické stránce věci. Stejně důležité ale mohly být i technické parametry. České území je blíže předpokládané dráze nepřátelské útočné rakety, což se může projevit v jejím rychlejším zaměření. Reakce tak může přijít asi o dvě minuty dříve, což je z hlediska zhruba sedmnáctiminutového "okna" pro protiútok významné. V Polsku jsou zase příhodnější geologické podmínky pro hloubení sil pro protiraketové střely a díky mořským přístavům i lepší dopravní podmínky. Podle Koláře nyní USA specifikuje svou žádost diplomatickou nótou, na niž česká vláda odpoví a pak by mělo začít vyjednávání za účasti vojenských oborníků, znalců mezinárodního práva a dalších expertů, které posoudí veškeré stránky věci včetně například postavení amerických vojáků na českém území, uvedl Kolář.