Zprávy | Z archivu rubriky


Obrovské polomy a rozsáhlé výpadky proudu po sobě zanechala vichřice, která v uplynulých dnech postihla Česko. Klienti pojišťoven nahlásili tisíce škod za stovky milionů, objem pokáceného dřeva v lesích se blíží třem čtvrtinám roční těžby. Energetici již v pátek vyhlásili stav nouze, o víkendu dodávky obnovovali. Na většině postižených míst již v neděli večer elektřina opět fungovala.

Ministerstvo pro místní rozvoj chystá finanční pomoc pro obce zasažené vichřicí. Pomoc by se týkala škod na objektech, které nemohly být pojištěny. Obce by podle ministra Jiřího Čunka mohly získat náhradu až do výše 80 procent vzniklé škody.

Kvůli velkým polomům navrhne ministr zemědělství Petr Gandalovič vládě, aby povolila zrychlený režim těžby dřeva. Zabránit šíření kůrovce se ale nepodaří ani při zrychlených postupech. Škody po vichřici ve státních lesích podle ministra překročily 70 procent roční těžby, která je přes sedm milionů metrů krychlových, tedy odhadem kolem šesti až sedmi miliard korun. S mimořádnou částkou na likvidaci ale Gandalovič nepočítá. Větrná smršť, zejména ze čtvrtka na pátek, způsobila v lesích státního podniku Lesy České republiky největší kalamitu v historii firmy. Podle odhadů z pátku poničil vítr nejméně čtyři miliony metrů krychlových dřeva. V soukromých lesích podle Gandaloviče polomy nejsou tak rozsáhlé. Na území Krkonošského národního parku popadalo kvůli vichru nejméně 50.000 metrů krychlových dřeva. To je více než polovina z předpokládané roční těžby. Právě v Krkonoších měl pustošivý živel největší sílu - v noci na pátek tam vítr vanul rychlostí 216 kilometrů v hodině. Síly orkánu dosáhl i v noci na neděli, kdy měl rychlost až 137 kilometrů v hodině. Společnost ČEZ obnovila o víkendu dodávku elektřiny více než 99 procentům postižených odběratelů. Bez proudu ale bylo ještě v neděli odpoledne 3000 odběrních míst. Celkové odhadované škody na distribučních zařízeních se pohybují v desítkách milionů korun. Nejvíce pocítily výpadky domácnosti na jihu a západě Čech. V některých těžko přístupných oblastech dodávají lidem elektřinu náhradní zdroje. Ještě dnes zůstávaly bez proudu i obce na východě Čech, zejména v podhůří Krkonoš. Na severu Čech byla komplikovaná situace hlavně na Liberecku a Děčínsku, ve středních Čechách přetrvávaly problémy v okolí Štěchovic. Bez proudu se musely obejít i stovky odběratelů na severní Moravě, především na Frýdecko-Místecku. Situace se tam postupně zlepšuje, podle meteorologů by však ostražitost lidí neměla polevit, protože silný vítr se má na sever Moravy vrátit.

Americká strana nestanovila termín pro odpověď České republiky na zájem Spojených států vybudovat v České republice radarovou základnu své protiraketové obrany. ČTK to dnes řekl mluvčí protiraketové agentury MDA Rick Lehner. "Jde o začátek diskuse," uvedl k oznámení, o němž informoval v sobotu v Praze předseda vlády Mirek Topolánek. Mluvčí zopakoval, že USA chtějí, aby základna byla v provozu do roku 2011. Místo, kde by měla vzniknout, stejně jako umístění základny s protiraketovými střelami, nesdělil. Uvedl pouze, že radarové stanoviště bude mít jediný radar s obsluhou asi 100 až 200 lidí.

Ačkoli americká ani polská strana zatím neoznámily, zda USA počítají s umístěním protiraketových střel v Polsku, český velvyslanec ve Washingtonu Petr Kolář "by se divil", kdyby si Spojené státy vybraly jinou zemi. Při rozhodnutí rozdělit protiraketovou základnu na dvě části - radar v ČR a střely zřejmě v Polsku - vycházeli Američané podle něj z politických i technických hledisek. Nechtěli možná, aby mezi ČR a Polskem "vznikl pocit rivality nebo nezdravé soutěže", řekl k politické stránce věci. Stejně důležité ale mohly být i technické parametry. České území je blíže předpokládané dráze nepřátelské útočné rakety, což se může projevit v jejím rychlejším zaměření. Reakce tak může přijít asi o dvě minuty dříve, což je z hlediska zhruba sedmnáctiminutového "okna" pro protiútok významné. V Polsku jsou zase příhodnější geologické podmínky pro hloubení sil pro protiraketové střely a díky mořským přístavům i lepší dopravní podmínky. Podle Koláře nyní USA specifikuje svou žádost diplomatickou nótou, na niž česká vláda odpoví a pak by mělo začít vyjednávání za účasti vojenských oborníků, znalců mezinárodního práva a dalších expertů, které posoudí veškeré stránky věci včetně například postavení amerických vojáků na českém území, uvedl Kolář.

MobilKom plánuje zahájení komerčního provozu čtvrtého mobilního operátora v Česku na druhou polovinu roku. V první fázi by mělo jít o vysokorychlostní mobilní připojení k internetu, po několika měsících bude následovat nabídka hlasových služeb. Konkurovat chce především cenou. Náklady na vybudování nového operátora se pohybují kolem jedné miliardy korun. Uvedl to týdeník Euro v pondělním vydání. Zdroje týdeníku potvrdily, že MobilKom chce na své služby nasadit agresivní cenovou strategii. Například vysokorychlostní připojení k internetu by mělo stát polovinu toho, co platí zákazníci Telefóniky O2 za srovnatelné CDMA připojení. Tedy v současnosti 830 korun s daní.

MobilKom nebude takzvaným virtuálním operátorem, ale bude mít vlastní síť základnových stanic BTS ve standardu CDMA. Ten nyní využívá jen firma Telefónica O2 pro vysokorychlostní bezdrátové připojení k internetu, pro hlasové služby tedy nikdo. Penta se rozhodla pro CDMA kvůli licenci, ekonomice celého projektu a rychlosti výstavby sítě. "Máme spočítáno, že pro pokrytí území celé ČR budeme muset postavit pouze asi 350 vysílačů. Další se budou doplňovat podle aktuálních potřeb a zájmu o služby. Zároveň přepokládáme, že zhruba 80 procent všech základnových stanic budeme moci umístit na již existující stožáry," řekla Euru mluvčí Penty Jitka Studničková.

Pro CDMA pásmo se licence nemusí dražit, jako tomu bylo v GSM tendrech ve druhé polovině 90. let nebo loni na Slovensku; postačí základní licence a získání kmitočtů od Českého telekomunikačního úřadu. Technologie CDMA nabízí efektivnější šíření signálu než GSM a během mnohem kratší doby lze dosáhnout plného pokrytí. Za novým operátorem stojí investiční společnost Penta.

České dráhy, České aerolinie a Letiště Praha by měly být ještě letos připraveny k zahájení procesu vstupu případných strategických partnerů. Vstup investora například do nákladní dopravy Českých drah je reálný v příštím roce. Řekl to ministr dopravy Aleš Řebíček (ODS) v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. Nové vedení Českých aerolinií už podle ministra přijalo některá opatření, která přispěla k počáteční stabilizaci firmy. "Já myslím, že ČSA budou v roce 2007 stabilizované k případnému vstupu strategického partnera," řekl Řebíček. Stínový ministr dopravy ČSSD Petr Moos zdůraznil, že pro ČSA je třeba nalézt takového partnera, který povede podnik k dlouhodobé prosperitě.

U Českých drah se nejvíce v přípravách pokročilo v nákladní části. "Je reálné, že by do nákladní dopravy ČD vstoupil strategický partner v roce 2008," řekl Řebíček. Strategičtí partneři by měli podle Řebíčka vstupovat do jednotlivých dcer Českých drah, ne do mateřské společnosti. Nákladní doprava Českých drah by se měla vyčlenit do samostatné dceřiné společnosti nejpozději k 1. červenci. Transformace Letiště Praha na akciovou společnost je schválená vládou a probíhá. Ke vstupu strategického partnera bude Letiště Praha připraveno v posledním letošním čtvrtletí, a případná privatizace by se tak mohla uskutečnit také hned v příštím roce, doplnil ministr.