Zprávy | Z archivu rubriky


Samostatná česká hokejová reprezentace se zúčastnila čtyř olympijských her, z Turína si poveze druhou sadu medailí. V Lillehammeru a Salt Lake City vyšla po čtvrtfinálových porážkách naprázdno, naopak před osmi lety v Naganu vystoupala až na vrchol a zasloužila se o největší český úspěch historie zimních olympiád. V Turíně mohla Česká republika potřetí za sebou poskládat nejsilnější možný výběr včetně hvězd NHL. Výsledkem pak byla i přes čtyři porážky bronzová radost. Ta však zdaleka nedosáhne rozměrů oslav z roku 1998. Tehdy byla poprvé kvůli hrám přerušena zámořská NHL a na Turnaji století tak mohly startovat všechny hvězdy v čele s Waynem Gretzkým, Dominikem Haškem či Jaromírem Jágrem.

Českou republiku vedl v Naganu stejně jako o čtyři roky dříve v Lillehammeru trenér Ivan Hlinka. Po výhrách nad Kazachstánem a Finskem zakončili čeští hokejisté základní skupinu prohrou s Ruskem 1:2. Ve vyřazovacích bojích postupně narazili na největší favority, přesto si poradili se sebevědomými Američany i hvězdnými Kanaďany. Ve finále pak oplatili porážku Rusku a konečně splnili sen několika hokejových generací. Do nebe byl vynášen především brankář Hašek, jenž stlačil průměr obdržených branek pod jednu na zápas.

Někdejší československá reprezentace získala v historii OH osm medailí, z toho čtyři stříbrné a stejný počet bronzových. Českým medailovým rekordmanem je mladší ze slavné bratrské dvojice Jiří Holík, který vlastní čtyři cenné kovy za dvě druhá (1968 a 1976) a dvě třetí místa (1964 a 1972). Po sobotě se k němu přiblížil Robert Lang, jenž pomohl vybojovat vedle bronzu z Turína a zlata z Nagana také federální bronz z roku 1992.

Za úspěšnou označil předseda národního olympijského výboru Milan Jirásek českou výpravu na dvacátých zimních olympijských hrách. Češi získali v Itálii čtyři medaile: zlato a stříbro běžkyně Kateřina Neumannová, druhé stříbro přidal její kolega Lukáš Bauer a bronzem přispěli do sbírky hokejisté. "Jsem velice spokojen," řekl Jirásek novinářům v Pragelatu. Před olympiádou říkal, že by bral tři medaile. Nesdílel některé optimistické výhledy, které hovořily až o šesti cenných kovech. "Všechny naděje těžko vždycky vyjdou. Já raději ubral a teď jsme úspěšnou výpravou," řekl Jirásek.

Vlajkovou lodí rekordní výpravy s 83 členy byli běžci na lyžích. "Celkový dojem je dobrý, ale nesmí to zakrýt, že určitá místa jsou chabá. Za Katkou (Neumannovou) pořád nikdo neroste a bude těžké novou Katku získat," řekl Jirásek. Běžci získali tři medaile, ale na jejich vrub jde i nevětší ostuda. Postaral se o ni manažer Květoslav Žalčík, který špatně přihlásil mužskou štafetu. "To byl velký lapsus. Funkcionáři by neměli sportovcům házet klacky pod nohy, ale tohle byla přímo kláda," řekl Jirásek. "Ohrozilo to ducha ve výpravě, ale běžci se s tím dokázali vyrovnat," dodal.

Vedle úspěchů přinesla olympiáda i řadu zklamání. "Biatlon se mohl představit v lepší podobě, kluci výrazně lepší než děvčata, ale to se stává," řekl Jirásek. Skoro jistě se medaile čekala od skokana Jakuba Jandy, ale vítěz Turné čtyř můstků skončil desátý a třináctý. "Je otázka, co k tomu přispělo. Jestli jen turbulence kolem něj, nebo ztráta sebedůvěry po letech. Je na odborných svazech, které mají hlavní zodpovědnost za sportovní stránku přípravy, aby udělaly hlubší rozbory," řekl Jirásek.

O definitivním osudu náměstka ministra spravedlnosti Jiřího Vyvadila se rozhodne v pondělí, kdy se Vyvadil v úřadu sejde s ministrem Pavlem Němcem. Z pořadu České televize Otázky Václava Moravce vyplynulo, že oba trvají na svých předchozích postojích - Vyvadil odmítá odstoupit a ani Němec nehodlá nic měnit na svém dřívějším vyjádření, v němž náměstka nepřímo vyzval k rezignaci.

Spor mezi Vyvadilem a Němcem vznikl kvůli tomu, že Vyvadil ministra neinformoval o své schůzce se stíhaným podnikatelem Tomášem Pitrem. Premiér Jiří Paroubek o ni přitom věděl. S Pitrem dokonce Vyvadil vyjednával o prodeji potravinářské firmy Setuza jako Paroubkův posel. Vyvadil také kontaktoval soudce Petra Nováka, jehož senát loni poslal Pitra za daňové úniky na 8,5 roku do vězení - rozsudek zatím není pravomocný.

Ministr dříve uvedl, že Vyvadil snižuje důvěru nejen v ministerstvo, ale především v justici jako celek a z toho důvodu mu nezbývá než jej vyzvat, aby z této věci do konce týdne vyvodil osobní odpovědnost. V neděli k tomu nechtěl nic dodávat, uvedl pouze, že v pondělí věc proberou s Vyvadilem u pracovního stolu. Očekává rozuzlení a zklidnění situace.

Podle Němce je věcí ČSSD, jak by se zachovala, kdyby Vyvadila odvolal. Pokud by Paroubek zareagoval na odchod náměstka nominovaného ČSSD odvoláním ministra z US-DEU, vnímal by to jako "faktické zrušení koaliční smlouvy". "Pokud se sociální demokracie bude snažit za každou cenu tímto vyhozením z vlády pomoci Unii svobody k úspěchu ve volbách, no tak s tím těžko můžeme něco dělat," uzavřel Němec.