Zprávy | Z archivu rubriky


S houslemi a cimbálem přijeli dobýt Moskvu členové českého vojenského uměleckého souboru Ondráš. Během pěti představení chtějí seznámit ruské publikum především s lidovými písničkami z Moravy, Slovenska a Čech. Ondráš si v Moskvě zahrál i s legendárními Alexandrovci. Stočlenný ruský vojenský soubor udělal na moravské muzikanty velký dojem. "Dostali jsme v jejich programu místo na dvě skladby, tak jsme zahráli dvě lidové ze Slovenska, naše oblíbené. Byl to obrovský pocit stát na závěr se všemi Alexandrovci na pódiu a vychutnávat si ovace ze sálu pro 1500 lidí," řekl ČTK ředitel uměleckého souboru Aleš Krkoška.

Ondráš je poloprofesionálním vojenským uměleckým souborem, jehož počátky sahají do roku 1954. V té době vznikl v Olomouci amatérský vojenský soubor písní a tanců Jánošík, který v roce 1957 přesídlil do Brna. Od rozdělení republiky v roce 1993 působí pod názvem Ondráš. "Velitelství tehdy nechtělo, abychom se jmenovali podle slovenského zbojníka. A jediný moravský zbojník, kterého známe, je Ondráš," vysvětil vznik nového názvu Krkoška. Výraznou část z asi padesátičlenného souboru tvoří amatéři - vojáci i studenti a studentky středních a vysokých škol. V minulosti už hráli ve Spojených státech, Belgii nebo na zahraničních velitelstvích, kde působí čeští vojenští přidělenci. V Rusku hráli moravští muzikanti poprvé. "Cimbál zná po světě málokdo. Cestuje s námi a ne vždy je to jednoduché," uvedl primáš kapely Luboš Greffe.

Radost z vítězství lyžařky Kateřiny Neumannové kontrastuje v sobotním tisku se smutkem z vysoké porážky hokejistům v semifinále olympijského turnaje se Švédskem. Téměř všechny noviny označují českou běžkyni za královnu a připomínají, že zlatou medaili vybojovala ve svém posledním olympijském závodu.

"Takové drama by nezvládl Shakespeare a takovou pohádku by nenapsal Andersen," napsal deník Sport k dramatickému vyvrcholení pátečního běhu na 30 kilometrů, v němž Neumannová předstihla dvě soupeřky v cílové rovince. "Už nikdy jí nikdo nebude moci říkat, že je 'jen' věčně druhá. Bravo Kateřino!" uvedl Sport. V komentáři oceňuje, že Neumannová vyhrála poté, co předchozí den proležela nemocná v posteli a v závěru nejdelšího závodu ze sebe přesto dokázala vydolovat zbytky sil. "V tom je její kouzlo. Svou slávu si vybojovala v těžké dřině. A mnohokrát ukázala sílu přetrpět bolest a zkusit to ještě jednou," napsal Sport, který o prvenství Neumannové informuje na sedmi stranách.

Také podle deníku Blesk se sportovní příběh Neumannové podobá pohádce. "Královna Šumavy pokořila svět. Děkujeme za slzy štěstí," napsal list v titulku na své úvodní straně. "Teď už se můžeš stát třeba i českou prezidentkou. Ode dneška nemusíš vyhrát ani závod rekreantů na svém milovaném Zadově. Stejně zůstaneš 'nesmrtelnou'," uvedl Blesk.

Cílová fotografie Neumannové dominuje celé titulní stránce sobotního vydání Mladé fronty Dnes. "Zní to jako příběh z červené knihovny, nebo spíš jako hollywoodský slaďák s happy endem. Po čtyřech stříbrných medailích a jednom bronzu konečně triumf," napsal list.