Zprávy | Z archivu rubriky


Tři významní představitelé české justice byli údajně před dvěma lety v úzkém kontaktu s členem gangu obviněného soudce Berky Vladislavem Větrovcem. Česká televize toto tvrzení dokládá policejními odposlechy telefonních hovorů, které uveřejnila v pátek večer. Podle televize jde o soudce Nejvyššího soudu Zdeňka Sováka, předsedu Městského soudu a člena externího sboru prezidentových poradců Jana Sváčka a advokáta Karla Muzikáře, který je rovněž členem sboru poradců prezidenta Václava Klause. Jeho mluvčí ale už dříve uvedl, že nemá o podezřelých aktivitách Berkova gangu žádné informace.

Soudce Nejvyššího soudu Zdeněk Sovák měl podle ČT s Větrovcem nejužší styky. Podle odposlechů mu Větrovec často dával k dispozici například automobil s řidičem. Sovák tuto informaci odmítl komentovat. Odposlechy dokládají, že Sovák zase pro sebe i Větrovce domlouval kontakty v justici. Oběma v té době hrozilo trestní stíhání za to, že vydali knihu, která obsahovala odborné texty opsané od kolegů.

Sovák podle odposlechů hovořil s Větrovcem o tom, že je schopen domluvit například schůzku s předsedou Městského soudu a členem externího sboru poradců prezidenta Janem Sváčkem. Právě u městského soudu v případě odvolání mohla kauza opisování skončit. "Zatím je to v optimální podobě, volal mi pan předseda městského soudu (Sváček), který říkal, že se velice těší na naši dnešní schůzku," uvedl v telefonickém hovoru Sovák.

Podle ČT se poté bavil i o tom, že se schůzka uskutečnila. "Bylo to velmi fajn a i ten Honzík, že se tam objevil, teda jako Sváčků," řekl Sovák. Větrovec na to odpověděl, že mu Sváček nabídl tykání. Sváček ČT řekl, že se nikdy s Větrovcem nesetkal. Přímý důkaz o schůzce podle ČT neexistuje.

Kvůli hrozícímu stíhání Sováka v kauze opisování textů kontaktoval Sovákův přítel Větrovec i Karla Muzikáře, advokáta a dalšího člena konzultativního sboru právních expertů prezidenta. Větrovec s ním mluvil o tom, zda se kauza může dostat na stůl prezidentovi. Hlava státu totiž musí v některých případech dát souhlas ke stíhání soudce. "Kdyby chtěli zahájit trestní stíhání, tak musí dát souhlas, že jo?," řekl v telefonním rozhovoru Větrovec. Muzikář na to odpověděl: "No, ale já myslím, že tam nám jde o to, aby ho vůbec nedostali z toho soudu, ne?"

Muzikář nyní ČT řekl, že Větrovec se Součkem chtěli, aby objektivně informoval prezidenta o pozadí kauzy. Na to, jestli řešili také nějaké procesní otázky si prý nevzpomíná. Uvedl, že o kauze nakonec s prezidentem nemluvil. Muzikář také řekl, že nevěděl nic o zapojení Větrovce do kauzy Berka.

Externím Klausovým poradcem je i bývalý děkan právnické fakulty v Plzni Milan Kindl. I tam údajně hledal Větrovec pro Sováka pomoc. Vzkazy pro Sováka podle ČT do telefonu vždy četla Kindlova sekretářka. Ani Kindl na otázky televize nereagoval.

Policie začala skupinu kolem soudce Jiřího Berky rozkrývat na jaře 2003 v souvislosti s podezřelým konkurzem na Union banku, který Berka vyhlásil údajně na základě padělaných dokumentů. O rok později vyšetřovatel rozdal obvinění dalším lidem, mimo jiné i Větrovcovi, který je považován za hlavního aktéra skupiny kolem Berky. K Union bance později přibylo obvinění, že skupina zmanipulovala i další konkurzy.

Tající sníh zvedl hladiny některých řek. Berounka ve Zbečnu na Rakovnicku dosáhla třetího povodňového stupně ohrožení a vylila se z břehů. Meteorologové ale neočekávají další výrazné vzestupy hladin. Pod tíhou mokrého sněhu se probořily další střechy.

Berounka ve Zbečnu zalila několik zahrad, do domů se ale nedostala a lidi neohrožuje. Hladina se zvýšila kvůli krám, které se zastavily o zamrzlou plochu před jedním z mostů. Odpoledne se kry uvolnily a voda začala klesat. První povodňový stupeň platil v Plzeňském kraji na Berounce, Radbuze a Úhlavě, kde museli vodohospodáři u Snopoušov odstraňovat led. Tvorbu ledových bariér meteorologové očekávají i nadále zejména v povodí Berounky, především na jejím toku mezi Plzní a ústím do Vltavy.

Těžký tající sníh v Semilech - Kopanině strhl střechu stodoly, pod níž zahynula asi sedmdesátiletá žena. V Novém Městě u Jáchymova na Karlovarsku utrpěl vážné zranění čtyřicetiletý turista z Nizozemska, na kterého ze střechy penzionu spadl zledovatělý sníh. Stejným způsobem byl zraněn muž v chatové oblasti u Nového Města na Moravě na Žďársku. S podezřením na zlomeniny žeber ho vrtulník převezl do nemocnice.

Další pády střech se obešly bez zranění.

V Krušných horách se kvůli mokrému a těžkému sněhu lámou stromy. Kvůli tomu je zakázán vstup do lesů. Kritickými úseky místy procházejí stopy oblíbené Krušnohorské magistrály. V Jeseníkách nadále platí čtvrtý z pěti stupňů lavinového nebezpečí.

Novou Českou Miss se v pátek stala devatenáctiletá Renata Langmannová z Ivanovic na Hané. Prostřednictvím SMS zpráv ji zvolili diváci přímého přenosu televize Nova. První vicemiss je dvacetiletá Miroslava Košťanová z Prahy, druhou vicemiss se stala o rok starší Barbora Kolářová, rovněž z hlavního města.

Nová Česká Miss má právo zúčastnit se letošního ročníku soutěže Miss Universe.

Zvláštním hostem večera byl bývalý prezident Václav Havel, který položil šesti superfinalistkám závěrečnou otázku. Loni se této role zhostil nynější prezident Václav Klaus.

Soutěž Česká Miss organizuje novopečená maminka, bývalá mluvčí ODS a československá miss z roku 1991 Michaela Maláčová. Pátečním večerem vyvrcholil druhý ročník jejího podniku.

Od tradiční soutěže krásy se Česká Miss liší tím, že se nezveřejňují tělesné proporce soutěžících. Součástí finálového večera je ale také promenáda v plavkách.

Téměř půl milionu korun pro svoji nadaci získala modelka Tereza Maxová v dražbě po skončení finále České Miss 2006. Peníze Maxová použije na vzdělání dětí v teenagerovském věku, které žijí v dětských domovech. Korunka nově zvolené královny krásy Renaty Langmannové byla vydražena za 350 tisíc korun a její vyšívanou šerpu získal nový majitel za 100 tisíc.

"Peníze použijeme na projekty Pod křídly a Equal. Jde o podporu vzdělání dětí, zejména o podporu jejich přípravy na budoucnost," řekla modelka a prezidentka nadace Maxová.

Děti z dětských domovů, o něž se její nadace stará, se nebudou učit vykonávat jen zadané úkoly, ale díky výtěžku je čeká také příprava na to, jak si umět sehnat práci nebo jak se orientovat při hledání vlastního bydlení. "Jde nám o to, aby se děti po odchodu z domova uměly postavit na vlastní nohy," poznamenala Maxová.

Milovníky ženské krásy letos čeká ještě konkurenční soutěž krásy, Miss ČR. Její finále proběhne 8. dubna v Brně.