Zprávy | Z archivu rubriky


Ministr zdravotnictví David Rath zrušil ve středu výběrová řízení na smlouvy pro středočeské nemocnice. Před dvěma dny skončila Středočechům možnost přihlásit se do řízení, v němž usilují o smlouvy se zdravotními pojišťovnami. Rath ČTK řekl, že výběrová řízení byla odložena na červen. "Důvodem je možnost kolize výsledků nyní plánovaných výběrových řízení se zákonem o nestátních zdravotnických zařízeních," uvádí se v dopise, jenž má ČTK k dispozici. Zákon nyní bude projednávat Senát.

Středočeský hejtman Petr Bendl Rathův krok napadl jako "projev arogance a opovrhování všemi lidmi ve středočeských zdravotnických zařízeních". "Je to zároveň porušení veřejného slibu premiéra České republiky, který na začátku ledna sliboval, že výběrová řízení proběhnou a že se po nich situace stabilizuje," zdůraznil. Rath zase uvádí, že naopak díky zrušení výběrových řízení zůstane občanům středních Čech péče v nemocnicích zachována.

Sněmovna minulý týden přijala zákon o neziskových nemocnicích, který předpokládá, že ve Středočeském kraji bude 16 nemocnic. Do výběrového řízení se přihlásilo jen pět nemocnic vlastněných krajem. Jejich součástí je 11 menších nemocnic, samostatně se do řízení nepřihlásily. Z toho by podle Ratha vyplývalo, že jenom pět krajských nemocnic by dostalo dále smlouvu s pojišťovnou, zbylým 11 hrozil zánik. "My si nepřejeme, aby ty nemocnice zanikly," zdůraznil ministr. "Odůvodnění je falešné v tom, že všechny tyto argumenty platily v době, kdy byly termíny řízení vypsány," uvedl Bendl. O převodu malých nemocnic do majetku velkých oblastních ví ministerstvo už sedm měsíců, dodal.

Češi loni příliš neutráceli ani o Vánocích. Růst výdajů zůstal umírněný, a obchody tak nemají důvod zvyšovat ceny, uvedli dnes oslovení ekonomové. Lidé více utrácejí například za lacinější textil a obuv, stále více populární jsou i nákupy přes internet. Podobný vývoj lze podle expertů čekat i letos. Růst maloobchodních tržeb za celý loňský rok zrychlil ve stálých cenách tempo na 3,7 procenta ze tří procent za rok 2004.

Nejvyšší tempo růstu bylo ve 4. čtvrtletí, kdy se tržby zvýšily meziročně o 4,2 procenta. V prosinci stouply sezonně očištěné tržby meziročně o 4,6 procenta. Před Vánocemi lidé utráceli především za oblečení, obuv, elektroniku, nábytek či výrobky pro domácnost. "Po relativně hubeném listopadu jsme očekávali, že lidé budou na Vánoce nakupovat v prosinci více," uvedl Michal Brožka z Raiffeisenbank. Nákupy potravin i dalšího zboží podle něj byly umírněné a celkový výsledek zhoršil i prodej automobilů a pohonných hmot.

"Jak je vidět, tak ani hojně diskutovaná rostoucí zadluženost domácností nedokázala výrazně ovlivnit celkové útraty českých domácností v obchodech," řekl David Marek z Patria Finance. Zhruba 92 procent spotřebních výdajů je v ČR navíc podle něj financováno z běžných příjmů a jen osm procent z půjček. Kvůli omezené poptávce tak obchody podle analytiků nemají důvod zvyšovat ceny. Ze stejného důvodu tolik nerostou ani spotřební dovozy.

Podle Petra Dufka z ČSOB však byl loňský rok pro prodejce příznivý a růst tržeb odpovídá možnostem ekonomiky. Zvlášť silný růst se prý projevuje u prodeje obuvi, oděvů, drogistického a farmaceutického zboží. Oživením prochází i zásilkový obchod, který těží z rostoucí obliby internetového prodeje. "Rychlost, komfort, ohromně široká nabídka a atraktivnější ceny ve srovnání s kamennými obchody rýsují internetovým obchodům velkou budoucnost," řekl.

Byty do 90 metrů čtverečních a rodinné domy do 150 metrů čtverečních budou patřit do kategorie sociálního bydlení. S návrhem ministra pro místní rozvoj Radko Martínka a ministra financí Bohuslava Sobotky souhlasila vláda. Výstavba těchto bytů tak zřejmě i po roce 2007 zůstane ve snížené pětiprocentní sazbě DPH. Návrh ještě musí schválit parlament. Ministerstvo financí připraví novelu zákona o dani z přidané hodnoty, která by měla začít platit od 1. ledna 2008. Parlament o ní bude jednat pravděpodobně letos na podzim, řekl Martínek. Dodal, že vláda se nadále bude snažit se státy EU vyjednat, aby snížená sazba DPH pro výstavbu bytů platila i po roce 2007.

Cílem nové definice sociálního bydlení je, aby výstavba bytů v ČR nezdražila. "Tyto podmínky bude splňovat 70 a pravděpodobně i více procent veškeré nové bytové výstavby i po roce 2007," řekl po jednání vlády ministr Sobotka. Dodal, že rekonstrukce bytového fondu bude ve snížené, pětiprocentní sazbě až do roku 2010. Podle předsedy Svazu měst a obcí Oldřicha Vlasáka se podařilo v definici sociálního bydlení vyjednat optimální podmínky. Obcím to při výstavbě bytů pomůže.

V současnosti platí pro stavby související s bydlením pětiprocentní sazba DPH, kterou je ale možné uplatňovat jen do konce roku 2007. Poté se kvůli EU bude nižší sazba vztahovat jen na výstavbu bytů a obytných domů, pokud bude přítomen sociální aspekt. Běžná sazba DPH je 19 procent.